שמנים אתריים נגד "אכילה רגשית": ג'ני מאנה צ'רוואני תיקנס בגין פרסום מטעה

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל קנס של 210 אלף שקל על הדוגמנית לשעבר והיזמית. הסיבה: ייצרה ושיווקה תכשירים שהוצגו כבעלי יכולות ריפוי - ללא ביסוס

הדר קנה
הדר קנה
רוני מאנה וג'ני מאנה צ'רוואני
רוני מאנה וג'ני מאנה צ'רוואניצילום: רמי שלוש
הדר קנה
הדר קנה

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (חמישי) על כוונתה להטיל קנס של 210 אלף שקל על הדוגמנית לשעבר והיזמית ג'ני מאנה צ'רוואני, בת זוגו לשעבר של איש הנדל"ן רוני מאנה, בטענה שהתעסקה בייצור ושיווק תכשירים שהוצגו כבעלי יכולות ריפוי, ללא תימוכין וביסוס מדעי ורפואי.

שיווק המוצרים נעשה על ידי צ'רוואני באמצעות מודעות וסרטוני וידיאו בפייסבוק ובאינסטגרם. ברשות טוענים כי "ההפרה נוגעת למספר רב במיוחד של צרכנים, ולכן זן הפרה בנסיבות מחמירות". בפני צ'רוואני עומדת זכות השימוע, והיא יכולה לערער בתוך 45 יום על טענותיה של הרשות. כמו כן, העובדה שליזמית אין הפרות קודמות הביאה להפחתה של העיצום הכספי ב-20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (הסכום המקורי היה 262,500 שקל).

הרשות החלה בחקירה לאחר שאספה מידע מודיעיני שגילה כי צ'רוואני משווקת מגוון תערובות שמנים אתריים המיועדים לטיפול במצבים פיזיים ונפשיים שונים כמו "שמן עיסוי לילדים", "שמן עיסוי לתינוקות", "חלומות מתוקים", "אכילה רגשית", "ערנות ריכוז זיכרון", "יום טוב ורגוע", ו"שמן עיסוי לכפות רגליים, טיפול בבצקות". המוצרים, שרוקחת צ'רוואני בביתה, מוצעים למכירה ברשתות החברתיות דרך קישור רכישה.

על פי חשדות הרשות, צ'רוואני השתמשה בפרסומים בביטויים חד-משמעיים, המעידים על התכונות השונות שיש למוצרים, ובהם "ערנות ריכוז זיכרון – זה תערובת שמנים אתריים, טבעיים... מיועד לשיפור זיכרון ערנות ופוקוס... מכיל גם שמנים שמטפלים בכאבי ראש ומיגרנות, וכאבים בכללי"; "פורמולה לאכילה רגשית - זה תערובת שמנים אתריים, הכל טבעי לחלוטין... מוריד תיאבון בקצת, מחזק תודעה לאוכל בריא, למודעות עצמית, להערכה עצמית"; "יום טוב ורגוע - זה תערובת שמנים אתריים ליום טוב ורגוע, הכל טבעי לחלוטין... מיועד לימים שבהם אין מצב רוח, סטרס ותחושת כעס - מכיל שמנים מרגיעים, אנטי דיכאוניים. מרגיע פלפיטציות- דפיקות לב מואצות, מעולה לרגעים של לחץ..."

חוק הגנת הצרכן אוסר על הטעיה בפרסומות ומסירת מידע העלול להטעות בכל עניין מהותי. לכן, היזמית נדרשה על ידי הרשות לספק נתונים התומכים בתכונות המופקות מהמוצרים, ובתוצאות הצפויות מהשימוש בו, כפי שעלה מהפרסום. הרשות ביקשה וקיבלה חוות דעת מומחה ממשרד הבריאות בעניין פרסומי היזמית, שבה נכתב כי לא נמצא קשר התומך בין המסרים שבפרסומים לנתונים שמסרה, וכן שהמוצרים נטולי רישיון ממשרד הבריאות. על בסיס מידע זה, הרשות קבעה כי אלה פרסומים מטעים, והפרה של חוק הגנת הצרכן.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי "העוסקת ייחסה סגולות רפואיות וטיפוליות למוצרים שרקחה ושיווקה בחשבונותיה האישיים בפייסבוק ובאינסטגרם, ללא כל בסיס מחקרי מדעי מוכח. מדובר בהטעיה חמורה שלעיתים עלולה אף לפגוע בבריאות הצרכן, ולהחסיר ולמנוע ממנו טיפול רפואי מציל חיים. מדובר בניצול חולשתם של חולים ומחפשי מזור. הגברת מאנה התבקשה לחדול מביצועה של ההפרה לאלתר. הרשות לא תאפשר לבצע הפרות חמורות מהסוג הנ"ל ותפעל למיצוי הדין כנגד המפרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"