אמון הצרכנים בישראל צלל במארס בעקבות הקורונה - אבל נותר גבוה מרמתו ב-2013

מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס ירד ממינוס 6% בפברואר למינוס 22% במארס - בעיקר בגלל צניחה ניכרת באופטימיות בקרב יהודים ■ ציפיות הציבור לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית שלהם נהפכו לשליליות לראשונה מאז 2015

אבי וקסמן
אבי וקסמן
סופרמרקט
סופרמרקטצילום: אייל טואג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מדד אמון הצרכנים בישראל ירד במארס לעומת החודש הקודם לו בקצב המהיר ביותר מאז התחיל חישוב המדד על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), במארס 2011. המדד החדש, שכבר הגיע לרמה שלילית בפברואר (6%-), צלל במארס בעקבות משבר הקורונה ל-22%-.

רמות דומות לרמה הנוכחית של המדד, ואף נמוכות מעט ממנה, נצפו ב-2013-2012 – ייתכן שעקב הגירעון הגדול בתקציב המדינה אז, והצעדים שהממשלה נקטה בעקבותיו, כמו העלאת מסים.

המדד תחום בטווח שבין 100- לבין 100+. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, 100, הוא מעיד על אופטימיות רבה יותר בקרב הפרטים, ולהפך. כאשר המדד קרוב לאפס, מדובר בהיעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

בלמ"ס מדווחים כי במארס האחרון חלה החמרה בשלושה מארבעת המאזנים המרכיבים את המדד - אלה המתייחסים לשינוי הצפוי בשנה הקרובה במצב הכלכלי של משק הבית ובמצב הכלכלי במדינה, ולכוונות לערוך רכישות גדולות בשנה הקרובה. במאזן הרביעי במדד - הנוגע להערכות הפרטים בנוגע לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה – דווקא חלה במארס עלייה קלה.

רמתו של מדד אמון הצרכנים החדש אמנם היתה שלילית מאז תחילת חישובו, אך מאז 2016 – ועד הנפילה החדה בעקבות משבר הקורונה – היא נותרה גבוהה מ-10%-. כמו כן, המאזן הנוגע לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה ירד במארס לרמה שלילית (5%-), בפעם הראשונה מאז נובמבר 2015.

הירידה החדה במדד אמון הצרכנים במארס נובעת בעיקר מצניחה משמעותית באופטימיות בקרב יהודים. בקרב האוכלוסייה הערבית, הירידה במאזן היתה צנועה מאוד – מ-17%- בפברואר ל-21%- במארס.

המדד מבוסס על סקר שבו נשאלים בני 21 ומעלה אם הם מעריכים שכל אחד מרכיבי המדד ישתפר מאוד, ישתפר, יישאר ללא שינוי, יוחמר או יוחמר מאוד בשנה הקרובה. התשובות הקיצונית ("ישתפר מאוד" או "יוחמר מאוד") מקבלות משקל כפול בחישוב המדד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?