אמון הצרכנים בישראל צלל במארס בעקבות הקורונה - אבל נותר גבוה מרמתו ב-2013

מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס ירד ממינוס 6% בפברואר למינוס 22% במארס - בעיקר בגלל צניחה ניכרת באופטימיות בקרב יהודים ■ ציפיות הציבור לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית שלהם נהפכו לשליליות לראשונה מאז 2015

אבי וקסמן
אבי וקסמן
סופרמרקט
סופרמרקטצילום: אייל טואג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מדד אמון הצרכנים בישראל ירד במארס לעומת החודש הקודם לו בקצב המהיר ביותר מאז התחיל חישוב המדד על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), במארס 2011. המדד החדש, שכבר הגיע לרמה שלילית בפברואר (6%-), צלל במארס בעקבות משבר הקורונה ל-22%-.

רמות דומות לרמה הנוכחית של המדד, ואף נמוכות מעט ממנה, נצפו ב-2013-2012 – ייתכן שעקב הגירעון הגדול בתקציב המדינה אז, והצעדים שהממשלה נקטה בעקבותיו, כמו העלאת מסים.

המדד תחום בטווח שבין 100- לבין 100+. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, 100, הוא מעיד על אופטימיות רבה יותר בקרב הפרטים, ולהפך. כאשר המדד קרוב לאפס, מדובר בהיעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

בלמ"ס מדווחים כי במארס האחרון חלה החמרה בשלושה מארבעת המאזנים המרכיבים את המדד - אלה המתייחסים לשינוי הצפוי בשנה הקרובה במצב הכלכלי של משק הבית ובמצב הכלכלי במדינה, ולכוונות לערוך רכישות גדולות בשנה הקרובה. במאזן הרביעי במדד - הנוגע להערכות הפרטים בנוגע לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה – דווקא חלה במארס עלייה קלה.

רמתו של מדד אמון הצרכנים החדש אמנם היתה שלילית מאז תחילת חישובו, אך מאז 2016 – ועד הנפילה החדה בעקבות משבר הקורונה – היא נותרה גבוהה מ-10%-. כמו כן, המאזן הנוגע לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה ירד במארס לרמה שלילית (5%-), בפעם הראשונה מאז נובמבר 2015.

הירידה החדה במדד אמון הצרכנים במארס נובעת בעיקר מצניחה משמעותית באופטימיות בקרב יהודים. בקרב האוכלוסייה הערבית, הירידה במאזן היתה צנועה מאוד – מ-17%- בפברואר ל-21%- במארס.

המדד מבוסס על סקר שבו נשאלים בני 21 ומעלה אם הם מעריכים שכל אחד מרכיבי המדד ישתפר מאוד, ישתפר, יישאר ללא שינוי, יוחמר או יוחמר מאוד בשנה הקרובה. התשובות הקיצונית ("ישתפר מאוד" או "יוחמר מאוד") מקבלות משקל כפול בחישוב המדד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר