רשות החדשנות דחתה בקשה למענק של חברה ישראלית המייצרת מסכות

אף שמשרדי הבריאות והכלכלה דרשו ממפעל שיאון מדיקל לייצר מסכות N95, בגלל המחסור במסכות מדגם זה בשוק, בתמורה לתמיכה ממשלתית - רשות החדשנות דחתה את הבקשה למענק

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסכה בתקן N95
מסכה בתקן N95צילום: Ted S. Warren/אי־פי
הדר קנה
הדר קנה

בשיא משבר הקורונה דחתה רשות החדשנות בקשה למענק של מפעל שיאון מדיקל, האמון על ייצור מסכות N95 והמסכות הכירורגיות (הפשוטות) לשוק הישראלי. זאת למרות המחסור בשוק במסכות, ואף שהמפעל נדרש לייצור מהיר של המסכות ידי משרדי הבריאות והכלכלה - תחת הבטחה כי תינתן להם תמיכה ממשלתית.

על פי מכתב הדחייה, שעליו חתום מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון: "בקשתכם למענק נדחתה, עקב דירוגה היחסי אל מול שאר הבקשות שהוגשו לרשות החדשנות, ולאור הקריטריונים המנחים את החלטות ועדת המחקר. ועדת המחקר מדרגת את הבקשות בהיבטים טכנולוגיים, בהיבטים כלכליים-משקיים, ובהיבט של יכולות החברה. בין השאר, שוקלת הוועדה את מידת החדשנות הטכנולוגית והייחודיות של המו"פ, את החסמים והסיכונים בפיתוח המוצר, ואת התרומה הטכנולוגית והתעסוקתית של הפרויקט לכלכלה הישראלית".

בין הנימוקים לדחייה כותבת הרשות: "תוכנית שעיקרה רכש ציוד והטמעתו בעוד שמרכיבי המו"פ בה נמוכים. לא ניתנו תימוכין המעידים על יכולת החברה לעמוד ביעדי הביצועים של המוצרים המפותחים".

שיאון מדיקל משדרות, העוסקת בימים רגילים בייצור מוצרי חבישה, ערכות מכשור סטרילי לפרוצדורות רפואיות וחומרי חיטוי, זכתה לפני כשבועיים במכרז מהיר של משרד הבריאות להקמה של קו ייצור למסיכות להגנה מפני נגיף הקורונה, ברמה N95 המתאימה להגנה על צוות רפואי.

החברה התחייבה להקים במהירות קו ייצור למסכות וצפויה להשלים אותו עד 15 באפריל. התפעול יחל במאי, ובחודש זה כבר יסופקו, על פי התוכנית, כ-800 אלף מסכות. ביוני יסופקו 1.5 מיליון מסכות, ולאחר מכן יוכל קו הייצור לספק שני מיליון מסכות כל חודש. החברה כבר נערכה מראש עם חומרי הגלם המתאימים, לייצור של 2 מיליון המסיכות הראשונות.

דניאל לב, מנכ"ל שיאון מדיקל, כועס על החלטת הרשות לחדשנות שניתנה בניגוד למה שהובטח לו, ואמר ל-TheMarker: "בשעת שגרה מגישים לרשות בקשות למוצרים והיא מחלקת כסף בהתאם לקריטריונים של חדשנות. רק שעכשיו אנחנו לא בשגרה, אלא בשעת חירום. בישראל אין מספיק מסכות אז אמרו לנו לרוץ מהר בייצור. לפני כמה שבועות התקשר אלי יועץ בכיר לשר הכלכלה גיל ארז וביקש ממני לייצר מסכות לאזרחים ולא רק לבתי חולים, והוא הבטיח מענק בגובה של 60% דרך הרשות לחדשנות בתמורה למאמץ. הוא אמר 'אנחנו נתמוך בכם. אתם תרוצו קדימה ואנחנו נגבה אתכם'. אז הזמנו מהר 6 מכונות - 4 לייצור מסכות כירורגיות ו-2 לייצור מסכות N95 שעלו לנו 1.2 מיליון דולר".

הוא המשיך: "הגשנו בקשה לרשות, בהתאם לסיכום וגובה המענק ושם עמדנו לפני ועדה ושאלו אותנו מה החדשות, הרי יש מסכות בעולם. ענינו שזה להציל את האזרחים בישראל ובישראל כרגע אין מסכות. זה עלה לדיון ובסוף הם דוחים את הבקשה. זה פשוט חלם. יד אחד לא יודעת מה השנייה עושה".

יש לציין כי שיאון מדיקל יכולה להגיש ערעור על החלטת הרשות לחדשנות תוך 45 יום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר