זורקים ביצים אחד על השני: מי אשם במחסור ובמחדל?

במשרד החקלאות טוענים כי כבר לפני שבוע ביקשו מהאוצר שיסבסדו הטסת ביצים לישראל, אבל באוצר סירבו משיקולי עלות ■ במשרד האוצר, לעומת זאת, טוענים שמשרד החקלאות אחראי למחסור בביצים מכיוון שלא אישר יבוא מטורקיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תבנית ביצים
"מדבקות ירוקות על הביצים עלולות להוביל לעלייה בצריכה ולתחלואה"צילום: תומר אפלבאום

אתמול (שישי) הודיע משרד ראש הממשלה כי "בהנחיית ראש הממשלה ושר האוצר, יסבסדו משרדי האוצר והחקלאות יבוא ביצים בהטסה לישראל מאירופה, לאור המחסור שנוצר בשל הקושי ביבוא ביצים מאיטליה וספרד".

ואולם, למרות ההתרגשות מצד משרד ראש הממשלה, יבואני הביצים אמרו כי מדובר במהלך שאושר מאוחר מדי - וכי הביצים כבר ככל הנראה לא יספיקו להגיע לפני ערב החג.

כעת, מאשימים משרדי האוצר והחקלאות האחד את השני במחדל - שבגינו צרכנים רבים לא מצליחים למצוא ביצים במרכולים.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

"כבר לפני שבוע הנהלת המשרד ביקשה ממשרד האוצר שהם יסבסדו הטסת ביצים לישראל, אבל באוצר סירבו משיקולי עלות", אומר ל-TheMarker בכיר במשרד החקלאות. לדבריו, "כחלון הסכים היום, למרות עמדת אנשי משרדו - אבל כבר מאוחר".

במשרד האוצר, לעומת זאת, טוענים שמשרד החקלאות אחראי למחסור בביצים מכיוון שלא אישר יבוא מטורקיה. "כשמשרד החקלאות הציג לאגף התקציבים את הסוגיה, הם טענו כי המספר המרבי של ביצים שניתן יהיה לייבא הוא 2 מיליון, מתוך 30 מיליון ביצים חסרות. על כן, הוצע להם לאפשר יבוא מטורקיה, שלה מלאים גדולים, ושממנה מייבאים בכל העולם. לצערנו, משרד החקלאות סירב לאפשר יבוא כזה מסיבות שאינן ברורות עד לשעה זו", אמרו במשרד האוצר.

במשרד החקלאות דחו מצדם את טענות משרד האוצר, ומסרו כי "השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לא ייתנו יד להבאת מוצר לישראל שיסכן את בריאות הציבור. אם הברירה בין מוצר שיגרום תחלואה ואף עשוי לגרום למוות - עדיף לא לצרוך את המוצר כלל. ביצה היא מוצר רגיש, ובעבר היו בישראל מקרים של תחלואה ואף תמותה שנגרמו מאכילת ביצים ומוצרי ביצים, אין בכוונת המשרד להתיר זאת ביודעין.

שר החקלאות, צחי הנגבי צילום: דניאל בר און

"השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לא יכולים לערוב לבטיחות הביצים שמקורן בטורקיה, מכיוון שסטנדרט הפיקוח הטורקי לא מתקרב כלל לסטנדרט המקובל בישראל. בעבר מצאנו בביצים הטורקיות חומרים אסורים, לרבות אנטיביוטיקה, וכן סלמונלה בהיקפים גדולים במיוחד".

במשרד ציינו כי "מדינות רבות ובטוחות פתוחות לייבוא ביצים לישראל, כדוגמת ספרד, פורטוגל, הולנד, איטליה, ואפילו ארה"ב וארגנטינה".

תפיסת ביצים שמקורן בשטחיםצילום: משרד החקלאות

לדברי משרד החקלאות, השבוע הגיעו לישראל כ-8 מיליון ביצים מחו"ל, המתווספות לייצור מקומי של כ-6 מיליון ביצים - אך הכמות הגדולה לא הספיקה בשל ביקוש גדול.

לפי קול קורא של משרד החקלאות שפורסם להערות הציבור, היקף התקציב שצפוי לעמוד לצורך התמיכה ביבואני הביצים בגין הביצים שיוטסו הוא עד 12 מיליון שקל. במשרד מסבירים כי "על אף שהוקצו על ידי משרד החקלאות מכסות לייבוא ביצים בפטור ממכס ליבואנים בהיקף של כ-100 מיליון ביצים, לא הצליחו היבואנים לרכוש ביצים בכמות מספקת לפני ערב החג, לצורך מתן מענה לביקושים ולדרישות הצרכן הישראלי לקראת חג הפסח והתקופה שלאחריו".

הנוהל שמאפשר הטסה יהיה בתוקף עד 30 באפריל, כלומר במהלך חול המועד ולאחריו יוכלו להגיע ביצים לישראל בהטסה.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"