הישראלים הסתערו על וולט ותן ביס - אבל האם המשלוחים מהמסעדות בטוחים?

זינוק חד חל בהזמנות ממסעדות: בוולט ביטלו תוכניות התרחבות ליישובים נוספים, בתן ביס מנסים לפצות על אובדן ההכנסות מארוחה במסעדות בחוץ, ובפיצה האט הוציאו "צו 8" לעובדי עבר ■ משרד הבריאות: "המשלוחים אמורים להיות בטוחים. כותבים כעת הנחיות מפורטות"

שירות משלוחים וולט
שירות משלוחים וולטצילום: תומר אפלבאום

ענף המסעדנות היה בין הנפגעים הראשונים והגדולים של משבר הקורונה. ואולם ככל שהזמן עובר, מסעדות וחברות המשלוחים מצאו פתרונות יצירתיים להמשיך לעבוד – ולעתים אף להגדיל את המכירות.

לא מעט רשתות החלו להציע את מה שהן מכנות משלוח ללא מגע יד אדם, ומדגישות את הדרך הסטרילית שבה הן מטפלות במזון עד שהוא מגיע לבתים. הציבור, שרעב למזון ולנחמה, מזמין בהמוניו בלי לדעת אם אכן מדובר בצעד בטיחותי, או שבטעות עם ההמבורגר הוא גם יקבל קורונה בצד.

במסעדות ובחברות המשלוחים המובילות אמרו ל-TheMarker כי ההנחיות היחידות של משרד הבריאות הן שהמשלוח יושאר מחוץ לבית הלקוח ולא יהיה מגע ישיר בינו לבין השליח. בכל הנוגע לאופן הטיפול במזון, לאריזתו והשינוע שלו לא התקבלו הנחיות כלשהן של משרד הבריאות. בנוסף, משרד הבריאות לא ערך ביקורות במסעדות או בחברות המשלוחים עמן שוחחנו.

שוק מחנה יהודה בימי קורונהצילום: אוהד צויגנברג

נורית שקד, מנכ"לית תן ביס, מסבירה: "יצאנו במדיניות של משלוח ללא מגע שהתחילה גם בחברת האם שלנו באירופה עוד לפני שמשרד הבריאות הוציא את ההנחיה שלו לפני כשבוע. בנוסף, נקטנו משנה זהירות שאנחנו לא מחויבים לו: חילקנו ציוד מיגון לשליחים שכולל אלכוג'ל, מסיכות וכפפות. גם הנחינו אותם לא לשהות אחד ליד השני".

לדבריה, "משרד הבריאות לא היה אתנו בקשר. לפעמים ההנחיות שלהם לא ממש ברורות ואנחנו מנסים להיות אתם בקשר, אבל לא מצליחים להשיג אותם. אנחנו מבינים שהם מצויים תחת עומס רב".

בחברת השליחויות וולט סיפרו כי גם הם הנחו את השליחים להשאיר את המשלוח מחוץ לדלת עוד לפני הנחיית משרד הבריאות, והעבירו הנחיה למסעדות להקים עמדות ולהניח בהן את המנות המוכנות, כדי שלא יהיה מגע בין עובדי המסעדות לשליחים.

שליח של תן ביס

עם זאת, לדברי דניאל רוזן, מנהלת השיווק של וולט, "השליחים אינם מצוידים בכפפות או מסיכות, משום שאין הנחיה שכזו". רוזן אף מספרת כי החברה הקצתה משאבים לטובת שליחים שיצטרכו להיכנס לבידוד, כדי שיוכלו לקבל מענק כספי גם בתקופה זו. גם בפיצה האט מספרים כי משרד הבריאות לא ערך ביקורות במערך המשלוחים, אך הם מיוזמתם מספקים לעובדים ג'ל חיטוי, מסיכות וכפפות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הסביר כי "הקורונה לא נפוצה באוכלוסייה הכללית ולכן המשלוחים אמורים להיות בטוחים. משרד הבריאות כותב עכשיו הנחיות מפורטות יותר לגבי כיצד למנוע ולצמצם את הסיכון במשלוחים.

בנושא של הדבקה ממשטחים, התפרסם מחקר בניו אינגלנד שתיאר את השרידות של הנגיף על משטחים, ובו התברר כי העובדה שהנגיף שורד על משטח מסוים לא אומר שהוא מדבק, מכיוון שנדרש עומס נגיפי מינימלי כדי להדביק. כמובן שחשוב בכל מקרה לשמור על היגיינה ולשטוף ידיים לפני הארוחה".

לדברי נטע סופר צור, ד"ר במדעי החיים מעמותת מדעת, הפועלת לקידום בריאות הציבור, "נכון להיום אין שום עדות להידבקות בנגיף כתוצאה ממגע עם מזון שהגיע במשלוח. תיאורטית הנגיף יכול להימצא על מוצרי מזון או על האריזות, אך חשוב להבין שהסיכוי להידבק בצורה הזו הוא מאוד מאוד נמוך. דרך ההדבקות העיקרית בנגיף היא במגע ישיר מאדם לאדם. לכן עדיף להזמין מזון במשלוח מאשר להגיע לסופר, שם יש יותר סיכון לפגוש באופן ישיר אנשים שעלולים לשאת את הנגיף. זאת כמובן כל עוד מוודאים שהמשלוח מגיע ממקום שמקפיד על כללי משרד הבריאות בטיפול במזון, ומונע מאנשים חולים להגיע לעבודה".

אפליקציית המשלוחים וולטצילום: באדיבות wolt

"לא מרוויחים מהמצב כמו שנוטים לחשוב"

תחום המשלוחים בישראל צומח עוד לפני המשבר. התחום מהווה כ-17% מכלל שוק המסעדות ובתי הקפה. הצפי הוא כי בחסות קורונה בעוד זמן לא רב הוא כבר יהיה כ-23% מהשוק, לפי נתוני חברות הייעוץ צ'מנסקי בן שחר.

"בארה"ב המשלוחים כבר מהווים כ-25% משוק ההסעדה ובתי הקפה עוד לפני משבר קורונה. המדינה שלנו נמצאת מאחור, אבל עכשיו לאור השימוש הגובר בטכנולוגיה והשינויים בהרגלי הצריכה, האונלייןויגדל וגם אחרי הקורונה הגידול במשלוחים ובאונליין יישאר", אומר תמיר בן שחר, מצ'מנסקי בן שחר.

בחברות המשלוחים ומסעדות מוטות משלוחים מספרים על גידול חד במספר המשלוחים, וכי עיקר ההזמנות הן בשעות הערב המוקדמות, אך גם בימי שישי בערב. בוולט מדווחים על עלייה של כ-30% בהזמנות בראשון לציון, 12% בהזמנות בתל אביב ו-15% באזור הרצליה ורמת השרון.

"העלייה במספר ההזמנות הובילה לגיוס מאות שליחים ולצירופן של עשרות מסעדות שלא הפעילו מערך משלוחים עד כה לשירותי וולט", מציינת רוזן. עם זאת, בוולט מספרים כי בעקבות העבודה המוגברת הם לא יעמדו ביעדי ההתרחבות שהציבו לעצמם.

תמיר בן שחרצילום: ארז בן שחר

"היינו אמורים להתרחב השנה לעוד לא מעט אזורי פעילות חדשים, כמו כפר סבא ואזור השרון, אבל מפני שאנחנו עסוקים בלעבות את העבודה באזורים שבהם אנחנו כבר פעילים – זה יאט את קצב ההתרחבות שלנו", אומרת רוזן. היא מוספיה כי 100 מסעדות ממתינות בימים אלה להצטרף לשירות, שעובד כיום עם כ-700 מסעדות.

בחברת תן ביס טוענים כי הגידול במספר המשלוחים אינו מפצה על אובדן העבודה של המסעדות. "אנחנו מרוויחים מהמצב כמו שנוטים לחשוב. כולם נפגעים משמעותית ממה שקורה כרגע. הגידול במשלוחים הוא כ-150%, וגייסנו מאות שליחים, אבל חלק גדול מהפעילות שלנו מושתת על ארוחות במסעדות בחוץ – מה שהביא לירידה בפעילות הכללית שלנו", אומרת שקד.

בניגוד לוולט שמאטים את קצב ההתרחבות, בתן ביס אומרים כי המשבר הביא להתרחבות מואצת: "פתחנו מוקדם מהמתוכן פעילות ביישובים נוספים - בשבוע שעבר את נתניה וביום ראשון נפתח את רחובות ונס ציונה ואחריהן יישובים נוספים".

בפיצה האט מספרים על גידול של כ-40% במכירות של החברה, שבא לידי ביטוי במשלוחים ובהזמנות טייק אווי. לדברי גלעד ונטורה, סמנכ"ל המכירות של פיצה האט, "הבעיה הגדולה ביותר שצריך להתמודד עמה היום היא עובדים שמפחדים להגיע לעבודה. כדי להתמודד עם זה שלחנו 'צו 8' - והוצאנו קריאה לכל העובדים של פיצה האט לדורותיהם לחזור לשורותינו – ולא מעט אכן הגיעו ונרתמו. בנוסף, הוספנו אפשרות של מתן טיפ באשראי כדי שלא תהיה בכלל אינטראקציה בין השליחים ללקוחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"