כחלון מתיר יבוא חמאה ללא מכס - 5 ימים לפני הבחירות

המטרה של הורדת המכס היא להתגבר על המחסור בחמאה, שנמשך כבר שנה, באמצעות פתיחת השוק לתחרות ■ המהלך התאפשר לאחר שוועדה בין-משרדית ערכה שימוע ציבורי ובו מסרו גורמים בענף את השגותיהם

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמאה בחנות
חמאה בחנותצילום: עדי דברת מזריץ
TheMarker

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ד') על צו המתיר יבוא חמאה ללא מכס, וללא הגבלה במכסה כלשהי. תוקף הצו הוא עד סוף 2020 בלבד והוא ייכנס לתוקף עם פרסומו ברשומות.

הצו נחתם לאחר שנערך שימוע ציבורי, שבו הגורמים בענף העבירו את השגותיהם. לאחר מכן התכנסה ועדה בין-משרדית שכללה את נציגי משרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות. מסקנות הוועדה היו שיש לפתוח את השוק ליבוא חופשי באופן קצוב בזמן.

המטרה של הורדת המכס היא להתגבר על המחסור בחמאה, שנמשך כבר שנה, באמצעות פתיחת השוק לתחרות.

עם המתנגדים להורדת המכס על יבוא חמאה נמנים האחראים על הייצור המקומי של החמאה - הרפתנים. "שאול מרידור חותם על תעודת הפטירה של ענף החלב הישראלי", אמרו באחרונה בהתאחדות חקלאי ישראל ובהתאחדות מגדלי הבקר לקראת ישיבת הוועדה. החקלאים טענו כי אם הוראת השעה תאושר, היא לא תעבור את מבחן בג"ץ מאחר שהיא מפרה את ההסכמים של משק החלב עמם.

אל עמדת החקלאים הצטרפו שני סמנכ"לים במשרד החקלאות, צביקה כהן ואורי צוק בר, ששלחו מכתב שבו טענו כי המחסור בחמאה הוחרף בגלל חלוקת מכסות יבוא שגויה של משרד הכלכלה - שלא איפשר ליבואנים להשיג מחירים טובים. בניגוד אליהם, מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, הודיע כי הוא תומך בהוראת שעה שתבטל את המכס על החמאה ב-2020. בכך יישר קו עם שר האוצר ושר הכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח