ירידת מחירי הדלקים ומכירת תחנת הכוח אלון תבור צפויים להוזיל את החשמל ב–2020

מנגד, המרוץ להשגת יעד האנרגיות המתחדשות — 10% עד סוף 2020 — צפוי להעלות את התעריף, מכיוון שלצורך השגתו תאושר הקמת פאנלים סולאריים על גגות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת אלון תבור
תחנת אלון תבורצילום: גיל אליהו
אורה קורן
אורה קורן

מליאת רשות החשמל תדון היום בתעריף החשמל ל–2020, ולפי הערכות במשק הוא צפוי לרדת באחוזים בודדים, לאחר שעלה בכ–3% ב–2019.

הסעיף המרכזי שיוריד את העלות הוא ירידת מחירי הדלקים המשמשים לייצור חשמל, ובמיוחד הפחם, שמחירו צלל בשנה החולפת בכ–40%. למרות הזיהום הגדול הכרוך בשימוש בו, הוא עדיין חלק מסל הדלקים של חברת החשמל. בשנה הקרובה תרכוש חברת חשמל מקצת מהגז שהיא צורכת במחיר מוזל לעומת המחיר ששילמה עד כה, קרוב ל–5 דולרים ליחידת אנרגיה. המחיר על רוב הגז עומד על כ–6.3 דולרים, כפי שהוא כיום.

להוזלה צפוי לתרום גם הרווח העודף ממכירת תחנת הכוח אלון תבור השנה, שנמכרה בסכום שגבוה ביותר ממיליארד שקל ממחירה בספרי החברה. מיליארד השקלים אמורים לעבור במלואם להורדת תעריף החשמל, אלא אם חברת החשמל תלחץ לקבל נתח מהמכירה.

במסגרת פשרת הגז בין חברת החשמל למצרים, שצפויה לקבל אישור ממשלתי בקרוב, אמורה החברה לקבל בשנה הקרובה פיצוי בסך 100 מיליון דולר (בשני שלבים), שגם הוא אמור להיות מועבר במלואו לצרכנים. זאת, מתוך פשרה בסך 500 מיליון דולר שתתפרש על פני שמונה שנים — ממנה תקבל חברת החשמל 51 מיליון שקל הוצאות משפטיות. לא ברור אם גם התשלום עבור ההוצאות המשפטיות יתפרש על פני שמונה שנים.

על הפרק נמצא גם פיצוי בסך 465 מיליון שקל שתקבל חברת חשמל מקרטל סימנס, שנמצא בדיון משפטי בשל עתירה נגדו, שמחציתו הוכרה בתעריף 2019. גם אם יאושר בסוף התהליך, ייתכן שכיוון שחברת החשמל לא קיבלה אותו בפועל בשנה שעברה בגלל העתירה שהפתיעה אותה, רשות החשמל לא תכיר בו השנה, אלא רק לאחר שיאושר. כלומר, ההכרה בו תידחה ל–2021.

מנגד, המרוץ להשגת יעד האנרגיות המתחדשות — 10% עד סוף 2020 — צפוי להעלות את התעריף, מכיוון שלצורך השגתו תאושר הקמת פאנלים סולאריים על גגות. החשמל שיוזרם מהם לרשת הארצית יעלה כ–45 אגורות לקוט''ש לעומת כ–15 אגורות שניתן לשלם לבעלי שדות סולארים גדולים, שהקמתם ממושכת יותר.

בנוסף, השנה צפויות להתחיל לפעול תחנת הכוח IPM בבאר טוביה שבבעלות גלובל פאואר וכן תחנת הכוח בגלבוע של שיכון ובינוי. עלויות הקמתן והאנרגיה שיזרימו למשק יתרמו להעלאת תעריף החשמל. עלויות משמעותיות בתעריף יהיו גם להוצאות חברת החשמל בגין תשתיות הולכה וחלוקה שתפרוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים