הענף שמגלגל 170 מיליון שקל בשנה - וחיוני לכל חקלאי

בראש השנה נרשם שיא הביקושים לדבש, ובמהלכו נצרכת 40% מהתצרוכת השנתית ■ פדיון ייצור מקומי של דבש נאמד ב-2018 ב-64.8 מיליון שקל, לעומת 63 מיליון שקל ב-2017

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכל דבש
הכל דבשצילום: בלומברג

ענף הדבש הישראלי נמצא בשיאו בימים אלה. מנתוני סקירה מקיפה של דן אנד ברדסטריט נרשם ביקוש מקומי של 4,500 טון דבש מדי שנה בממוצע.

לפי הסקירה, בעוד הייצור הישראלי נחשב מבוזר, שיווק הדבש הוא ריכוזי. אמנם בשוק זה שולטים כ-30 משווקים, אך הוא נשלט בידי יד מרדכי מקבוצת שטראוס, המחזיקה בנתח שוק של יותר מ-50%. המשווקות הבאות אחריה: מכוורות עמק חפר ועין חרוד, שמחזיקות יחד כ-30% ממקטע השיווק.

בשנה שעברה נרשם פדיון של 170 מיליון שקל בענף - המהווה ירידה של 5 מיליון שקל בהשוואה ל-2017. ההסבר לכך על פי הסקירה הוא ירידה של 1.1% במחיר הדבש לצרכן באותה שנה.

ראש השנה מהווה את שיא הביקושים לדבש, ובמהלכו נצרכת 40% מהתצרוכת השנתית. נכון ל-2019, מחיר הדבש לצרכן ברשתות השיווק השונות נע ברוב ימות השנה סביב 40 שקל לק"ג - פי שניים ממחיר הדבש ליצרן - כאשר המרווח מתחלק בין המשווקים לרשתות השיווק. עם זאת, לקראת ראש השנה נעשים מבצעים נרחבים עקב התחרות בין הרשתות, ומחירו לצרכן יורד ברוב המקרים.

כ-100 דבוראים מהם אחראים על יותר מ-80% מהתפוקה הענפיתצילום: אי־פי

על פי נתוני מועצת הדבש פועלים 510 דבוראים בישראל, שמהם 100 אחראים על יותר מ-80% מהתפוקה הענפית. דבוראים אלה מפעילים כ-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ. היבול הממוצע בכל כוורת נאמד ב-30 ק"ג ב-2018.

חלק ניכר מגידול הפירות והירקות בישראל תלוי בקיומו של משק דבורים יציב, המתפקד באופן קבוע ואחראי להאבקת הצומח לאורך זמן וללא תקלות. להאבקת הדבורים מקום מרכזי להבטחת הקיימות של ענפי החקלאות הצמחית בישראל ולהבטחת אספקה סדירה של פירות וירקות. למעשה, שני ענפי פירות מרכזיים תלויים לחלוטין בהאבקת דבורים: ענף האבוקדו וענף השקדים. על פי נתוני משרד החקלאות, ערך הייצור הכולל של הפירות והירקות התלויים בהאבקת דבורים מגיע ל-3 מיליארד שקל, נכון ל-2018.

עוד עלה בסקירה כי פדיון ייצור מקומי של דבש נאמד ב-2018 ב-64.8 מיליון שקל, לעומת 63 מיליון שקל ב-2017. מחיר הדבש ליצרן ב-2018 היה 18.8 שקל ל-1 ק"ג דבש גולמי, באופן זהה למחירו ב-2017.

סקירת דן אנד ברדסטריט מתייחסת גם ליציבות סגירת ופתיחת עסקי ענף הדבש, ולפיה מדובר בענף יציב, שאינו מאופיין בתחלופת עסקים גבוהה. על פי נתוני מועצת הדבש, כל שנה עולה מספר העסקים בענף ב-1% בממוצע (ארבעה-חמישה עסקים חדשים מדי שנה). בקרב 100 הדבוראים הגדולים, נסגרים מדי שנה שניים-שלושה עסקים, בעיקר בשל סיבות בריאותיות של בעל העסק, או בשל הגעה לגיל פרישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"