גם המזגן לא עזר: הקניונים מלאים אבל המכירות ביולי־אוגוסט המשיכו לרדת

לפי נתוני ריס, הפדיונות בקניונים הגדולים ירדו ב–3.2% בהשוואה ליולי־אוגוסט 2018 ■ לעומת זאת, במרכזי הקניות הפתוחים הירידה היתה קטנה יותר ■ "כל האסטרטגיה שמדברת על למשוך אנשים לקניונים באמצעות מבצעים או אירועים - כבר לא עובדת"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קניון עזריאלי בתל אביב
קניון עזריאלי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מי שביקר בשבועות האחרונים בקניונים המובילים פגש ככל הנראה המוני ישראלים, שמצאו בהם מקום מפלט מהחום — וגם תעסוקה לילדים. אולם הגידול במספר המבקרים במרכזים המסחריים לעומת יתר חודשי השנה לא תורגם לידי עלייה במכירות. נהפוך הוא, המרכזים המסחריים מסכמים את יולי־אוגוסט עם מכירות נמוכות משמעותית לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, וכך נמשכה מגמת הירידה בפדיונות גם לתוך חודשי הקיץ החמים.

מנתוני חברת המחקר ריס, המתבססים על פדיונות של כ–2,300 חנויות בקניונים, עולה שהמכירות למ"ר ביולי־אוגוסט במרכזים המסחריים היו נמוכות ב–2.19% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה הגדולה ביותר במכירות נרשמה בקניונים האזוריים (קניונים גדולים שמבקרים בהם תושבי כמה יישובים) — עם ירידה של 3.17% בפדיון למ"ר לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הבדיקה נערכה לגבי 1 ביולי עד 27 באוגוסט 2019, לעומת התקופה המקבילה ב–2018.

בחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר מסבירים שהירידה במכירות אף גדולה יותר אם לוקחים בחשבון את הגידול הטבעי באוכלוסייה בשיעור של 2.2% בשנה ואת העובדה שההוצאה על מוצרי צריכה גדלה בשנה האחרונה ב–3%–4%. מאחורי הירידות עומדים האתגרים עמם מתמודד ענף הקניונים, ובראשם הגידול המתמשך במספר הטסים לחו"ל, שמנצלים את החופשה גם לקניות; גידול ברכישות באתרי הקניות הישראליים ובעיקר הבינלאומיים; וכן עודף שטחי המסחר בישראל, שמביא לקניבליזציה במכירות למ"ר.

"אנשים כבר לא הולכים לקניון בשביל הכיף"

הבעיה הגדולה ביותר של הקניונים בשנה האחרונה היא הירידה המחריפה במספר המבקרים. משכך, חלק גדול מהם ניצלו את החופשה הארוכה מהמסגרות הלימודיות כדי להציע פעילויות חינמיות לילדים ולמשפחה, בהן מופעים של כוכבי ילדים אהובים. אולם מהנתונים עולה כי בעוד שפעילויות אלה מביאות את האנשים לקניונים, הן לאו דווקא גורמות להם לפתוח את הארנקים.

"לאירועים שהקניונים עושים אין משמעות מסחרית. אם ביום ממוצע באים לקניון כ–10,000 מבקרים, אז ביום שבו יש אירוע מגיעים כ–13 אלף, אבל בסופו של דבר יום אחד כזה הוא לא משמעותי בפדיון החודשי. אנחנו עושים את האירועים האלה לא מתוך שיקול מסחרי לאותה נקודת זמן, אלא כחלק ממהלכים שיווקיים שנעשים כדי להזכיר לאנשים שאנחנו קיימים", אומר עופר שחטר, מנכ"ל חברת פרומול לניהול מרכזים מסחריים, המנהלת כ–40 מרכזים מסחריים, בהם אושילנד בכפר סבא, סינמה סיטי ירושלים וקניון העמקים בעפולה. לדבריו, "כללי המשחק השתנו. אנשים כבר לא הולכים לקניון בשביל הכיף אלא כי הם צריכים משהו, וזה אומר שמספר המבקרים פוחת והולך".

במקביל, מי שרושמים ירידה פחות משמעותית במכירות הם הפאואר־סנטרים (מרכזי קניות פתוחים), עם ירידה של 0.49% בפדיון למ"ר לעומת יולי־אוגוסט 2018. בענף מתקשים להסביר את הנתון, וזאת בעיקר לאור העובדה שמדובר בחודשי הקיץ החמים בהם צפוי שאנשים יעדיפו לבלות את זמנם במקומות ממוזגים. איתי שמחוני, כלכלן בריס, אומר כי "מזה כמה חודשים אנחנו רואים מגמה של התחזקות הפאוור־סנטרים. העובדה שההעדפה למרכזים הפתוחים נשמרת גם בחודשים החמים מלמדת על שינוי בהרגלי הקנייה שנהפך קבוע". עם זאת, ברשתות האופנה יש הסבורים כי התחזקות הפאואר־סנטרים נובעת מהתפישה שלהם כמרכזי קניות שמציעים מחירים זולים יותר.

ביג פאשן בנצרתצילום: גיל אליהו

קיץ מאכזב שסוגר שנה מאכזבת

בענף מספרים שבעוד שהקניונים הגדולים סובלים, מקומות שמשלבים בילוי ובידור ביחד עם קניות — חוו עלייה במכירות. כך, בקבוצת גזית גלוב מספרים על עלייה של 7%–12% בפדיונות ביולי־אוגוסט בג'י סינמה סיטי בראשון לציון ובג'י כפר סבא — שניהם משלבים בתי קולנוע. "השילוב המנצח יום הוא בין הבילוי לקניות. זה מביא לכך שמשפחה מבלה יותר שעות במרכזים האלה וכפועל יוצא גם מוציאה יותר כסף", אומר ירון אשל, מנכ"ל גזית גלוב.

נתוני המכירות הנמוכים בקיץ מצטרפים לחודשים לא מוצלחים נוספים שעברו על המרכזים המסחריים מתחילת השנה, ולוו בירידה במכירות למ"ר. בסך הכל, המכירות למ"ר בינואר עד מחצית אוגוסט היו נמוכות ב–2.57% לעומת התקופה המקבילה אשתקד — עם ירידה של 1.2% במכירות בפאואר־סנטרים, ושל 3.57% בקניונים האזוריים (לפי ריס).

"כל האסטרטגיה שמדברת על למשוך אנשים לקניונים באמצעות מבצעים או אירועים — כבר לא עובדת. כך גם כל התרגילים של הקניונים והרשתות — שמציעות בכל רגע מבצעי סוף עונה שונים ומשונים למיניהם. זה לא באמת יעזור להם להביא את האנשים ולגרום להם להוציא כסף", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן שחר. "מה שנדרש מהרשתות, בדגש על רשתות האופנה, זה לעדכן את האסטרטגיה השיווקית שלהן, להקטין את כמות המטרים שהן מפעילות בקניונים, להבין שהצרכנים השתנו — והקיטון במכירות פה כדי להישאר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים