מה קורה ביינות ביתן? עיכוב בתשלומים לספקים, הבעלים הזרים עשרות מיליוני שקלים

דן אנד ברדסטריט העלתה את דירוג סיכון ההתקשרות עם יינות ביתן: "הרעה במוסר התשלומים של הרשת" ■ במקביל, ספקים מדווחים על ירידה במכירות ברשתות יינות ביתן ומגה בעיר ■ יינות ביתן: "מבצעים צעדי התייעלות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחום ביתן
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

יותר משלוש שנים אחרי שרכשה את מגה, קבוצת יינות ביתן ממשיכה להתקשות בעיכול רכישת מגה: חברת דן אנד ברדסטריט העלתה את דירוג סיכון ההתקשרות עם קבוצת יינות ביתן, וספקים מספרים על עיכובים בתשלומים. לפי דו"ח של חברת המידע העסקי מהיום (ב'), "לאחרונה חלה הרעה במוסר התשלומים של החברה". מהנהלת החברה נמסר בתגובה כי "היא מתנהלת בנושא מול הספקים ובתיאום איתם".

עוד נכתב כי "הנהלת החברה סירבה להציג בפנינו נתונים פיננסיים עדכניים". בדן אנד ברדסטריט ממליצים על המשך מעקב על פעילותה של יינות ביתן, ובעקבות כך העלו את דירוג הסיכון ל"ממוצע", מדירוג הסיכון הקודם שהיה "מתחת לממוצע".

"מזה זמן יש ירידה במכירות שלהם, ואני מדבר על ירידה דו-ספרתית במכירות בסניפי יינות ביתן וירידה קלה במכירות בסניפי מגה בעיר - אבל גם ירידה של 4%-2% במכירות בעסק מסוג כזה זה לא משהו שצריך להקל בו ראש", אומר בכיר בחברת מזון גדולה. "יש להם קושי מאוד גדול לעכל את עסקת מגה, וכנראה שהלקוחות מעדיפים לרכוש אצל מתחרים שלהם. הם צריכים להחזיר הלוואות ובמקביל לפתח את העסק ולשפר את החנויות, וזה קשה מאוד עד בלתי אפשרי", הוא מוסיף.

עם זאת, לדבריו, "אני לא חושב שאנחנו הולכים פה לקריסה של רשת נוספת בענף, כי אם הייתי חושש הייתי מפסיק לספק להם", הוסיף ואמר כי הוא לא חווה עיכובים בתשלומים מצד יינות ביתן. מנגד, ספקים אחרים מספרים כי חוו עיכובים של כמה ימים בתשלומים.

"לא חל שינוי בהתנהלות מול גופי האשראי"

יינות ביתן של משפחת ביתן הינה רשת המזון השנייה בגודלה בישראל, אחרי שרכשה את מגה בעיר שקרסה. הרשת מפעילה 188 סופרמרטים תחת המותגים יינות ביתן, מגה בעיר ושוק מהדרין למגזר החרדי, עם מחזור מכירות משותף של כ-5.5 מיליארד שקל.

לפני כמה חודשים נחשף ב-TheMarker כי יינות ביתן תפעל למימון מחדש של החוב לנאמנים — או לחלופין להכנסת משקיע לחברה בתמורה להזרמת הון. זאת לאחר שבהנהלת יינות ביתן החליטו לבחון מחדש את תמהיל החזר החוב לנאמנים, כך שיצטרכו לשלם תשלומים חודשיים קטנים יותר לטווח ארוך יותר, תוך שהם מוציאים לפועל תוכניות פיתוח לחברה.

סניף של יינות ביתןצילום: נימרוד סונדרס

יינות ביתן רכשה את מגה ב-2016. ביתן שילם על הרשת הקורסת 495 מיליון שקל וחשב שיצליח להחזיר את מגה להיות רשת מצליחה, כפי שהיתה לפני שאלון רבוע כחול רוקנה אותה מכסף. ואולם ביתן עדיין מתקשה לעכל את הרכישה, שבמסגרתה היה צריך למזג לתוך יינות ביתן חברה שגודלה כמעט זהה לזו שניהל בשלוש השנים שקדמו לרכישה (מאז שרכש את כמעט חינם). זאת, בזמן ששלוש משקולות כבדות כרוכות סביב רגליו: השכירויות הגבוהות בסניפי מגה; הסכם עבודה קיבוצי שעליו חתם מול ועד עובדי מגה, המעניק לעובדים תנאים טובים בהרבה מאלה שיינות ביתן ורשתות הדיסקאונט האחרות רגילות לתת לעובדיהן; והעובדה שיינות ביתן צריכה עדיין לשלם עוד כ–150 מיליון שקל עבור מגה עד לסוף 2021.

יינות ביתן מסרו בתגובה כי "הרשת מבצעת צעדי התייעלות באופן עקבי לשיפור צמיחתה ורווחיותה, תוך שהיא נמצאת בשיאו של תהליך אסטרטגי המתמקד במחלקות הטריות וייעול המלאי על ידי מימוש עודפים, אופטימיזציה של מגוון המוצרים וצמצום ימי המלאי. אסטרטגיה זו כבר מוכיחה עצמה, כאשר ברבעון השני הראנו צמיחה בקטגוריות הטריות - לדוגמה, יותר מ-5% במוצרי החלב, 18% בדגים, 8% בפירות וירקות. לצד זאת אנו ממשיכים להשקיע בחידוש הסניפים, ובחודשיים האחרונים שידרגנו ארבעה סניפי דגל, כולל פתיחת סניף ראשון בבאר שבע".

עוד מציינים בחברה כי "מגה נמצאת תחת נאמנות, ועל כן לא פועלת עם מסגרת אשראי מגופי אשראי - סיטואציה ששום רשת בארץ לא מתמודדת עמה. יחד עם זאת, יינות ביתן כבר פרעה 330 מיליון שקל, המהווים כ-70% מסך החוב, וממשיכה לעמוד בפירעון החוב באופן רציף ועל פי לוח הזמנים. יתרה מזאת, קבוצת יינות ביתן נמצאת בקשר מלא עם גופי האשראי, ולא חל כל שינוי בהתנהלות מולם. בנוסף, נחום ביתן הזרים לאחרונה עשרות מיליוני שקלים לרשת". לגבי העיכובים בתשלומים לספקים, נמסר כי "אנו נמצאים בקשר ישיר מול הספקים, ומתואמים עם כל מי שחל עיכוב בתשלום לו הוא זכאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט