היקרים לנו מכל: עלותו הממוצעת של ציוד לבית הספר - 700 שקל

ילקוט לבדו יעלה 300-200 שקל, וככל שהילדים גדולים יותר - הסכומים רק מטפסים ■ אז איך בכל זאת אפשר להוריד עלויות?

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסעות תלמידים
הסעות תלמידיםצילום: עזרא לוי
הדר קנה
הדר קנה

עלות סל חזרה לבית ספר כולל ילקוט נאמדת ב-700 שקל בממוצע לתלמיד, לא כולל ספרי לימוד. ההוצאה הגבוהה ביותר היא על ילקוט - 300-200 שקל, כך עולה מסקירה על שוק חזרה לבית הספר של דן אנד ברדסטריט.

על פי נתוני משרד החינוך, ב-2018 היו בישראל כ-2.1 מיליון תלמידים (הנתונים מתייחסים לחינוך היסודי, לחטיבות הביניים, לחטיבות העליונות ולמוסדות ההשכלה הגבוהה - אוניברסיטאות, מכללות וחינוך על תיכוני, אבל לא כוללים את גני הילדים). קצב העלייה במספר התלמידים בשנים האחרונות הוא כ-2% בשנה, וקצב הצמיחה של שוק החזרה לבית הספר דומה - 2%-3%. מדובר בשוק עונתי, והוא פעיל בעיקר בחודשים יולי-אוקטובר.

גובה ההוצאה תלוי במשתנים רבים: סוג המוסד (למשל, עלותו הממוצעת של סל לבית ספר תיכון גבוהה מאשר עלות סל לבית ספר יסודי); האם המוצרים הם מותגים מוכרים (המייקרים את הסל); וכן שמישותו של ציוד שנקנה בשנים עברו.

השחקנים המובילים בענף הם הרשתות קרביץ - הרשת הגדולה בענף מכשירי כתיבה, שלה כ-90 חנויות בפרישה ארצית, כולל תת הרשת אקדמון, המונה 14 חנויות בפרישה בקמפוסים של אוניברסיטאות ומכללות ברחבי ישראל (לרשת נגישות גבוהה להקמת ירידים בקניונים שבהם היא מפעילה חנויות); אופיס דיפו (50 חנויות בפרישה ארצית); ורשת סטימצקי (שלה כ-140 חנויות בפרישה ארצית ונגישות גבוהה להקמת ירידים בקניונים).

כמו כן, גם רשתות הסטוק (מקס, זול סטוק, הסטוק, דן דיל) נמצאות בעלייה, והן מציעות לצרכן מוצרי זולים ממגוון קטגוריות, לרבות מכשירי כתיבה וציוד חזרה לבית ספר. בשל המחירים האטרקטיביים, חנויות אלה נהנות מתנועת קונים ערה ונוגסות מנתחי השוק של חנויות מכשירי הכתיבה המסורתיות.

בתקופת החזרה לבית הספר נכנסים לשוק שחקנים נוספים, שאינם מוגדרים כחנויות או כרשתות מכשירי כתיבה, ובהם חנויות צעצועים, חנויות ספרים, רשתות שיווק, ירידים בקניונים ואתרי סחר מקוון ייעודיים, והם מתחרים על לבם וכיסם של ההורים עם החנויות והרשתות הייעודיות.

נוסף על השוואת מחירים והימנעות מרכישת מותגים ומוצרים מיותרים, דרך יעילה נוספת להוזלת עלויות היא רכישות קבוצתיות, ואכן, בשנים האחרונות מארגנים יזמים שונים ירידי מכירות למכירה קבוצתית של כלי כתיבה. עם זאת, על פי נתוני הסקירה ערוץ זה לא צבר תאוצה רבה, ככל הנראה בשל הרגלי הקנייה הקיימים של הצרכנים ובשל העלייה באחיזתן של רשתות הסטוק, שפרושות בצפיפות גבוהה יחסית ובמיקומים אסטרטגיים כרחובות ראשיים, מרכזי קניות ומסחר ואזורי תעשייה.

על פי הסקירה, שווי ההצטיידות לקראת החזרה ללימודים ב-2018 נאמדת בפדיון כספי של 550-500 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם