חברה שהונתה לכאורה קשישים ובעלי מוגבלות צפויה להיקנס ב-3 מיליון שקל

חברת "אופק המרכז למימוש זכויות" בניהולו של אבנר הייזלר הבטיחה השגת כספים לצרכנים בשווי מאות אלפי שקלים ומיצוי זכויות מול הביטוח הלאומי – כשבפועל הבטחות אלו לא מומשו ■ אנשיה אף גבו מכרטיסי האשראי של הצרכנים סכומים בניגוד לחוזה

הדר קנה
הדר קנה
חתימה על חוזה
מומלץ לא להשלים ביצוע של עסקת נדל"ן עד שהערות האזהרה הישנות לא הוסרוצילום: Getty Images IL
הדר קנה
הדר קנה

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הטילה קנס בסך 3,183,200 שקל על חברת "אופק המרכז למימוש זכויות" בניהולו של אבנר הייזלר - המציגה עצמה כמסייעת לקשישים ובעלי מוגבלויות במימוש זכויות מול מוסדות כמו ביטוח לאומי, רשות המסים, חברת החשמל, חברות ביטוח, משרד הרישוי ועוד, אך בפועל הטעתה לקוחות שפנו אליה. הקנס יושת בכפוף לשימוע.

החברה חשודה בהטעיית הצרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות. לצרכנים הובטחו קבלת קצבאות וזכויות שונות אך הבטחות אלו לא מומשו, ובנוסף החברה סירבה לבטל עסקאות בניגוד לחוק.

הרשות החלה בחקירה בעקבות מספר רב של תלונות שהתקבלו מצרכנים. מהחקירה עלה כי באחד המקרים, החברה לקחה מספר כרטיס אשראי של צרכן בטענה שנדרש לשם בטוחה בלבד. בפועל, חייבה החברה את הכרטיס באלפי שקלים. במקרים אחרים החברה חייבה את כרטיסי האשראי בסכומים גבוהים בהרבה ממה שנמסר לצרכנים. נשלחו מהחברה דרישות תשלום של אלפי שקלים בטענה כי אי שיתוף פעולה מצד הצרכן מקנה לחברה פיצוי מוסכם על פי החוזה – ואולם לא נמצא סעיף כזה בחוזה שעליו הוחתם הצרכן. החברה הבטיחה השגת כספים לצרכנים בשווי מאות אלפי שקלים ומיצוי זכויות מול הביטוח הלאומי – כשבפועל הבטחות אלו לא מומשו כלל.

שיטת העבודה של החברה כללה התקשרות ראשונית אל הצרכנים בטלפון, אז הציעו ללקוח פגישה ללא התחייבות בביתו, על מנת לעמוד מקרוב על בעיותיו הרפואיות ולבחון היתכנות להסתייע בשירותי החברה. בפגישה נקטו נציגי החברה פעולות פסולות על מנת להביא לגמר העסקה: הבטחות מטעות באשר לתוצאות ההליך, יצירת מצג שלפיו הצרכנים יקבלו באופן ודאי הטבות כגון סכומי כסף גבוהים מהמוסד לביטוח לאומי, קבלת תו נכה מובטחת, החזר רטרואקטיבי של קצבאות ואיתור כספים בקופות חיסכון והשקעה אשר הצרכן אינו מודע לקיומם. בנוסף, טענו נציגי החברה כי היא זו שתספק את חוות הדעת הנדרשות למיצוי הזכויות.

לאחר קבלת הסכמת הצרכנים להתקשרות, לרוב תמורת אלפי שקלים ששולמו במעמד העסקה, נציגי החברה החתימו אותם בחוזי התקשרות בגרסאות שונות שכללו סעיפים סותרים. החוזים הכילו הטעיות באשר לזכות הצרכן לבטל את העסקה בהתאם להוראות החוק, ומיד לאחר החתימה על החוזה, נדרשו הצרכנים לענות על שאלון שהתחיל למעשה את מתן השירות של החברה. אף אחד מהצרכנים לא עודכן כי הליך זה מבטל לחלוטין את זכותו לחזור בו מהעסקה כולה. משמעותו הישירה של מילוי השאלון היא כי אלפי השקלים ששילם - אינם בני החזרה עוד.

צרכנים רבים פנו לחברה בבקשה לבטלה מנימוקים שונים כגון: הפעלת שיטת מכירה אגרסיבית ללא שהות מספקת להתייעצות, חרטה לאחר שהתוודעו לראשונה לסעיפי החוזה, או כי בירור שהעלה כי את מרבית הזכויות ניתן לממש באופן עצמאי, העובדה כי החברה התנערה מהבטחותיה לספק בעצמה חוות דעת, הבנה כי אין ביכולתם לעמוד בהתחייבות הכספית. במקרים לא מעטים, בקשת הביטול ניתנה ימים בודדים ואף שעות ספורות לאחר חתימת העסקה.

החברה דחתה את כל בקשות הביטול באופן גורף. היא נימקה את סירובה בכך שמתן השירות כבר החל ובטענות נוספות. במקרים רבים, בעיקר כאשר הצרכנים דבקו בדרישתם לבטל את העסקה, דרשה מהם החברה כי יגיעו למשרד במרכז הארץ בנימוק כי זוהי מדיניות החברה. התניה זו לא צוינה בהסכמי ההתקשרות.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה: "הרשות ממשיכה להילחם בתופעה שבה עוסקים עושים שימוש בפרקטיקות שונות נגד צרכנים ובמיוחד הפגיעים שבהם. במקרה זה מדובר בהטעיה של קשישים ובעלי מוגבלויות, והעוול זעק לשמיים. בסופה של חקירה מאומצת נשלחה לעוסק הודעה על כוונת חיוב אשר סכומה מגלם את היקף הפגיעה וחומרתה. הרשות נחושה להילחם בתופעה ולא תאפשר את רמיסת זכויות צרכנים והפרת החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן