קילו עגבניות בשקל? תתכוננו למהפכה במחלקת הירקות

מיזם חדש יאפשר שיווק של ירקות ופירות ישירות מהחקלאי לעסקים ■ המטרה: שקיפות מחירים, הגדלת התחרות בשוק ותנאי מסחר הוגנים יותר לעסקים קטנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה קוטפת עגבניות שרי
צילום: מו"פ ערבה תיכונה ו

משרדי החקלאות והאוצר יחד עם רשות החדשנות הודיעו היום כי ישקיעו כ-20 מיליון שקל בזירות מסחר דיגיטליות, שיאפשרו שיווק ישיר מהחקלאי לעסקים תוך צמצום חוליות בשרשרת השיווק והאספקה - זאת במטרה לצמצם את מרווחי השיווק הגבוהים בענף. לפי המשרדים, הדבר יאפשר שקיפות מחירים, החל מהצעת המחיר על ידי החקלאי ועד לרכישת הסחורה בנקודות המכר הקמעוניות.

בשנים האחרונות הכפילו רשתות השיווק את חלקן במכירות הקמעוניות והן מרכזות כ-65% מהשוק, בעוד שכוחם של השווקים והירקנים השכונתיים הלך והצטמצם - מה שגרם גם לאיבוד האטרקטיביות של אותם סוחרים ולא פעם לעליית מחירים.

במשרד החקלאות אומרים כי מטרת הטכנולוגיות המשותפות שיפותחו לקידום אתרי המכירות, ישמשו לספק מידע עדכני על המסחר בתוצרת חקלאית טרייה לספקים ולכלל הציבור. מטרה נוספת היא לאפשר לעסקים קטנים לקחת חלק מרכזי יותר במסחר המקומי, על ידי יצירת תנאי מסחר הוגנים יותר עבור אלו שכוח המיקוח שלהם היה מועט עד כה, מה שיגביר את התחרות בשוק על ידי גישה קלה וישירה לשווקים. כמו כן, גם לחקלאים תינתן יותר שליטה בנוגע למועד קבלת התשלום.

איך זה יתבצע?

באמצעות אתרים ייעודיים שיוקמו, יוכלו חקלאים למכור אונליין סחורה לקונים קמעוניים כמו רשתות שיווק, או מוסדיים כמו מלונות ומסעדות. באתר המכירה יוכל המוכר להציע את תוצרתו בציון איכותה, מועד אספקתה והמחיר המבוקש. המחירים המבוקשים והמוצעים יהיו גלויים רק לפעילים בזירה, אך מחיר סגירת העסקה הכולל יהיה שקוף לציבור, מבלי לחשוף נתונים פרטניים. כך לפי משרד החקלאות, יוכלו ציבור העוסקים בענף וכלל הצרכנים בישראל לדעת את המחירים הסיטוניים בפועל ולקבל מידע על מרווחי השיווק במשק.

במשרד החקלאות אומרים עוד כי אתרי המכירות יאפשרו גם תכנון וולונטרי של הייצור באמצעות צמצום ייצור עודף והתאמה אופטימלית בין הביקוש להיצע – דבר שיביא להפחתה משמעותית בתוצרת עודפת.

בכדי לקדם את המיזם, רשות החדשנות ומשרד החקלאות פרסמו לאחרונה קול קורא לתמיכה בחברות שידגימו זירות מסחר דיגיטליות לתוצרת חקלאית טרייה, ואת פעילותה של הזירה ושרשראות ההספקה, ההפצה והשיווק של התוצרת החקלאית הטרייה שתיסחר בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב