קיבלו פטור ממכס על גבינות, לא מכרו אותן - וייקנסו במיליון שקל

בתום בדיקה מקיפה והליך שימוע, משרד הכלכלה הודיע לשש חברות כי הן לא עמדו בתנאי המכרז שבו זכו ליבוא בפטור ממכס של גבינות, חמאה ובשר טרי

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוצרי חלב בסופר
מוצרי חלב בסופרצילום: טומי כץ
הדר קנה
הדר קנה

למרות המחסור החמור בחמאה, חברות לא ניצלו את מלוא המכסות שניתנו להן ליבוא בפטור ממכס, בהתאם לתנאי מכרז שבו זכו - וכעת עומדות בפני חילוט ערבויות. משרד הכלכלה הודיע הבוקר (א') לשש חברות - ובהן רמי לוי שיווק השקמה, מרב מזון, חברת גולדפרוסט וישרקו שיווק מותגי מזון - על חילוט ערבויות בהיקף כולל של יותר ממיליון שקל, בשל אי-עמידה בתנאי ההליך התחרותי ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה. ההודעה נשלחה בתום בדיקה מקיפה של עמידה בתנאי היבוא ומכר המוצרים במכסות פטורות ממכס, ולאחר הליך שימוע.

החל בינואר 2019 החלו רשתות שיווק ובעלי מרכולים להתלונן על מחסור חריף בחמאה. לטענתם, הם קיבלו שליש מהכמות שהזמינו. לפי נתוני סטורנקסט, טרה צימצמה במהלך 2018 את מכירות החמאה לצרכנים, ונתח השוק שלה ירד מ-10.5% ב-2017 ל-4.9% בסוף 2018, נתון המבטא ירידה של 118 אלף טונה. גם בתנובה חלה ירידה בכמויות מתחילת ינואר. שתי המחלבות סיפקו הסברים שונים לירידה, והכחישו טענות בדבר צמצום ייצור הנובע מאי-כדאיות כלכלית בייצור חמאה.

בשל המחסור וכחלק מהפתרון, החליט לפני כחודש שר האוצר משה כחלון להגדיל את המכסות ליבוא חמאה הפטורות ממכס מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה - אך כעת מתברר כי החברות המייבאות אינן עומדות בתנאים.

משרד הכלכלה והתעשייה מחלק מדי שנה, בהתאם להחלטת הממשלה, כ-150 מכסות פטורות ממכס, בהן מכסות פטורות ליבוא גבינות קשות, בשר טרי, וחמאה - המחולקות בהליך תחרותי לחברות המתחייבות למחיר הנמוך לצרכן. זאת, בהתאם להסכמים בינלאומיים, לצורכי המשק ובהתאם ליעדי המשרד לטיפול ביוקר המחיה ופתיחת השווקים לתחרות, תוך יצירת מגוון מוצרים ומחירים. המשרד מבצע בקרת עומק על ההליך, תוך בחינת עמידת היבואנים בהוראות, ובפרט יבוא המכסה שעליה התחייבו ומכירתה בשווקים במחיר שנקבע לצרכן.

"הפרה של התנאים"

בהליך הביקורת שנעשה לחברות עלה חשש כי חלק מהיבואנים הפרו את אחד התנאים. כך למשל, הבדיקה מצאה כי שלושת החברות שזכו במכרז על יבוא חמאה לא עמדו במחויבותיהן: ישרקו שיווק מותגי מזון לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% מהמכסה. בהתאם לכך, החליטה הוועדה על חילוט ערבות בסך של 43 אלף שקל. עם זאת, ניתן לחברה שבוע להעביר מסמכים המוכיחים אחרת.

כמו כן, הוועדה מצאה כי חברת גולדפרוסט לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% מהמכסה. בהתאם לכך, הוחלט על חילוט של 133 אלף שקל. גם לגולדפרוסט ניתן שבוע להעביר הוכחות המעידות על נתונים אחרים.

שופרסלצילום: אייל טואג

אי-סדרים גם בבשר

גם לחברות שזכו במכרז על יבוא בשר נמצאו אי סדרים. כך, נמצא כי חברת בלדי לא עמדה במחויבותה לניצול המכסה שבה זכתה וגם בשיעור מכירת הבשר הטחון מתוך כלל המכסה. הסברי החברה לא התקבלו, ובהתאם לנוסחה שנקבעה הוחלט לחייב את החברה בחילוט של 99 אלף שקל. הוועדה אף תשקול אם להקצות לחברה זו מכסות נוספות בעתיד.

לגבי החברות המייבאות גבינות קשות נמצא כי שלוש חברות (מתוך שש) לא עמדו במחויבותיהן: חברת מרב מזון הפרה את התחייבותה למכור את כל הכמות במחיר שבו זכתה במכרז. בהתאם לנוסחה המשקללת את שיעור ההפרה, הוועדה החליטה על חילוט של 38 אלף שקל.

הוועדה מצאה כי רמי לוי שיווק השקמה לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% מהמכסה. לפיכך הוחלט על חילוט של 202 אלף שקל, ותיערך בדיקה נוספת במאי 2019. לגבי המכסה הנוספת שקיבלה החברה במאי 2018, תיערך בדיקה במאי 2019.

חברת מוצרי תמיר לא שיתפה פעולה עם הליך הביקורת ולא העבירה את החומרים הנדרשים, כפי שהתחייבה, לשם בקרת ניצול המכסה. לפיכך הוחלט על חילוט מלא של הערבות שהופקדה על ידי החברה, בסך 500 אלף שקל. במידה שהחברה תעביר את החומרים עד שבעה ימים מיום קבלת ההחלטה, תשקול הוועדה, בהתאם לנתונים, את צמצום הערבות שתחולט.

חברת גולדפרוסט, שקיבלה מכסה באפריל 2018, בנוסף למכסה שקיבלה בתחילת 2019, חויבה בהעברת נתונים מלאים עד סוף אפריל 2019. עם השלמת הנתונים תבחן הוועדה את עמידתה בהיקף המכירות.

"נגביר את האכיפה"

דני טל, מנהל מינהל יבוא ויו"ר ועדת המכסות: "ב-2019 משרד הכלכלה והתעשייה ימשיך בחלוקת מכסות פטורות ממכס, במטרה להביא להפחתת מחירים ולהגברת התחרות בשווקים. כבר כיום מוכרות כל רשתות המזון בשר טחון טרי במחירים שנעים בין 45-33 שקל לק"ג, ואחרי פסח ייכנסו לשוק מכסות חדשות ליבוא שמן זית וחמאה במחירים מוזלים.

"משרד הכלכלה והתעשייה יגביר בשנה הקרובה את האכיפה בשווקים על מנת לוודא שהמחירים הנמוכים שאליהם יתחייבו היבואנים ורשתות השיווק בעת קבלת המכסות יישמרו. לצד הגברת האכיפה וחילוט ערבויות במידת הצורך, תפעל ועדת המכסות לצמצום חלקן של המפירות בקבלת מכסות עתידיות בהתאם להיקף ההפרה שלהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית