עקב המחסור המתמשך בחמאה: במשרד האוצר החליטו להגדיל את מכסות היבוא

שר האוצר חתם על צו להגדלת המכסות מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה ■ לא ברור אם המהלך אכן יפתור את המשבר, שכן במשרד האוצר והכלכלה הצהירו כי מכסות היבוא הקיימות אינן מנוצלות במלואן

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמאה
חמאה
הדר קנה
הדר קנה

שר האוצר, משה כחלון, חתם היום (א') על צו להגדלת המכסות ליבוא חמאה הפטורות ממכס. על פי הצו, המכסות הפטורות ממכס של חמאה שולחנית (מתחת ל-1 ק"ג) - יגדלו מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה.

בתחילת ינואר החלו רשתות שיווק ובעלי מרכולים להתלונן על מחסור חריף בחמאה. לטענתם, הם קיבלו שליש מהכמות שהזמינו. לפי נתוני סטורנקסט, טרה צימצמה במהלך 2018 את מכירות החמאה לצרכנים, ונתח השוק שלה ירד מ-10.5% ב-2017 ל-4.9%, נתון המבטא ירידה של 118 אלף טונה.

תנובה אמנם הגדילה ב-2018 את הייצור ב-1,008 טונה, ונתח השוק שלה עלה מ-89.5% ל-95%, אבל בתחילת ינואר 2019 חלה ירידה גם אצלה.

שתי המחלבות סיפקו הסברים שונים לירידה. טרה הכחישה כי צימצמה את הייצור, וטענה כי עברה לשווק לבתי מלון, מסעדות, מוסדות ציבור ועוד ערוצים שאינם נכללים במדידה של סטורנקסט. בחברה אמרו כי "הביקוש לחמאת טרה בשוק זה גדל משמעותית".

תנובה טענה כי היא סיפקה הרבה חמאה ב-2018 כפיצוי על צמצום האספקה של המתחרות, דבר שהוביל לכך שב-2019 היא נשארה ללא מלאי עודף. לכן היא לא הצליחה לעמוד בביקוש הכולל. בנוסף, לטענתה, הקטנת הכמויות בתחילת השנה נובעות מטיפול שגרתי במכונת ייצור החמאה שלה.

קשה לדעת עד כמה טענות אלה תקפות, שכן המדינה מפקחת על המחיר המרבי שניתן לגבות עבור חמאה. המחיר נקבע על ידי הוועדה לפיקוח מחירים של משרד החקלאות והאוצר. גורמים שונים בענף ובקרב הרגולטורים טענו כי המחלבות יצרו מחסור מלאכותי בחמאה - על רקע העתירות שלהן לבג"ץ, בגלל החלטת שר האוצר לא לייקר את מוצרי החלב הנמצאים תחת פיקוח.

בתחילת החודש קבע בג"ץ כי מחירי החלב ומוצריו שבפיקוח יעלו ב-3.4%. הפסיקה היא תבוסה לשר האוצר כחלון, שנאבק בשנה האחרונה נגד העלאת מחירים. לא בטוח שהפסיקה תעזור לפתור את המשבר, שכן יש אפשרות שהמחסור נובע מאי-כדאיות בייצור חמאה - אף אם המחיר יעלה במעט. כלומר, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומר הגלם, כגון חלבון ושומן, הנחשבים ליקרים, לצורך ייצור מוצרים רווחיים יותר, כמו מעדנים ויוגורטים. המחלבות מכחישות אפשרות זו בתוקף.

לא ברור אם העלאת המכסות אכן תפתור את המשבר, שכן במשרד האוצר והכלכלה הצהירו כי מכסות היבוא הקיימות אינן מנוצלות במלואן. בפברואר מסרו במשרד האוצר ל-TheMarker כי "כיום מחירי החמאה גבוהים גם בעולם, והמכסות הפטורות ממכס אינן ממומשות במלואן. הפתרון הוא קידום הרפורמה במשק החלב, שתפחית את מחיר המטרה באופן מיידי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט