הישראלים נאמנים לחנויות הפארם ומשלמים על טיפוח פי שלושה מבארה"ב

לפי מחקר חדש של נילסן, 50% מהישראלים קונים מוצרי טיפוח ברשתות הפיזיות, לעומת 12% מהאמריקאים. ההוצאה החודשית על מוצרי טיפוח בישראל צמחה בעשור האחרון בכ–26%, ומגיעה ל–7 מיליארד שקל. פלח השוק הגברי עובר מהפכה

הדר קנה
הדר קנה
השקת רשת BE
השקת רשת BEצילום: אייל טואג
הדר קנה
הדר קנה

למה הישראלים מוציאים כמעט פי שלושה מהאמריקאים על מוצרי טיפוח, קוסמטיקה ופארם? איפה הם מעדיפים לקנות אותם — ברשתות הפארם, בדיוטי פרי או אונליין? ומכירות אילו מוצרים עלתה ב–25% בקרב הגברים? שאלות אלו ואחרות נענו במחקר מקיף שכותרתו "מגמות וטרנדים צרכניים בענף מוצרי הטיפוח והיופי לשנת 2018", שנערך על ידי חברת המחקר New Sense Research, חברה בת של חברת המחקרים נילסן העולמית.

המחקר, שנערך על ידי קרן קורלי, מנכ"לית ניו סנס, התבסס על שילוב בין סקר צרכנים לאיסוף וניתוח של נתונים ממקורות שונים, כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), bdicode, נילסן העולמית וסקר שנערך בישראל על ידי ניו סנס ב–2018 בקרב מדגם של 500 צרכנים.

שוק הטיפוח והקוסמטיקה הישראלי נאמד בכללותו ב–7 מיליארד שקל ב–2017. בשנה האחרונה עבר ענף הפארם הישראלי כמה שינויים משמעותיים. ראשית, נכנסה אליו מתחרה חדש בשם Be — מיתוג מחודש של רשת ניו־פארם שנרכשה על ידי שופרסל — המנסה לקרוא תיגר על הדומיננטית של הרשת המובילה בתחום, סופר־פארם. בנוסף, התחרות מצד האינטרנט גברה — ויותר ישראלים קונים מוצרי פארם אונליין, באמצעות אתרים מחו"ל או מישראל.

באופן כללי, ישראל נהפכה למעצמת קניות אונליין. היקף הקניות של ישראלים ברשת צומח מדי שנה בשיעור של 25% — כך עולה מדו"ח של רשות ההגבלים העסקיים המתייחס ל–2014–2016. לפי הדו"ח שוק זה צפוי להכפיל את עצמו עד 2020 ולהגיע על פי הערכות לשווי של כ–15 מיליארד שקל.

1. למה המוצרים יקרים יותר בישראל?

אחד הממצאים הבולטים העולים מהמחקר הוא שהישראלים משלמים בממוצע פי 2.6 יותר מהאמריקאים על מוצרי פארם. ההוצאה הפרטית של משק בית על מוצרי טיפוח וקוסמטיקה צומחת בכל העולם, לא רק בישראל, אבל ההבדל העיקרי בין ישראל לעולם הוא במחירים.

המחקר מראה כי ההוצאה בישראל על מוצרי טיפוח צמחה בעשור האחרון ב–26.5% — מ–188 שקל לחודש בממוצע ב–2007 ל–238 שקל בממוצע ב–2016. לשם השוואה, גם בארה"ב צמחה ההוצאה הזו מ–21.3 דולר בממוצע למשק בית (כ–79 שקל) ב–2012, ל–25 דולר בממוצע (כ–91 שקל) ב–2017 עלייה של 15%. כאן גם נחשף הפער בין ההוצאה של הישראלים לזאת של האמריקאים: בישראל משלמים משקי הבית בממוצע 150 שקל — או 160% יותר בחודש.

"האמריקאים אינם מטופחים פחות מאתנו או קונים פחות מאתנו", אומרת קורלי. "הפער בהוצאה של משקי הבית על מוצרי טיפוח ופארם נובע מהפער במחיר". הסיבות לפערים, לדברי קורלי, נעוצות במסי יבוא על מוצרים לישראל ובשיטת תמחור אחרת. "בארה"ב השוק גדול ויש גם הרבה יותר מבצעים", היא מסבירה.

2. מעדיפים לקנות מוצרים באתרים ישראליים

ממצא נוסף העולה מהמחקר עשוי להיות בשורה טובה לרשת הפארם החדשה Be: למרות התחזקות הקניות אונליין, הישראלים מעדיפים לקנות את מוצרי הפארם שלהם ברשתות הפיזיות (סופר־פארם מחזיקה בנתח של 87% מהמכירות, Be ב–11% והיתר ב–2%, על פי נתוני דן אנד ברדסטריט).

רק 15% מהצרכנים הישראלים יעדיפו לקנות את מוצרי הפארם שלהם אונליין, אף שלפי הבדיקות הצרכניות אשר נעשו באתרים אלה מגלות כי המוצרים בהם זולים יותר.

בחלוקה לפי אתרים עולה כי הרוב המוחלט (70%) יעדיפו לקנות את מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח דווקא באתרים ישראליים — ורק 30% באתרים מחו"ל.

"ההסבר לכך הוא בפטור ממס, שבישראל מסתכם ב–75 דולר", אומרת קורלי. "דווקא בקוסמטיקה הסל הממוצע יקר יחסית, ועובר את סף הפטור ממס. לכן, הצרכנים מעדיפים לקנות בחנויות אונליין הישראליות, ולא לשלם את המע"מ. בחלק מהמוצרים, הדרך שלהם לשלם פחות היא לקנות בדיוטי פרי".

מנתוני המחקר עולה כי 12% מהישראלים רוכשים מוצרי פארם פטורים ממכס בחנויות הדיוטי פרי; 7% עורכים את הקניות בחו"ל; והיתר יחלקו את קניותיהם בחנויות מתמחות פרימיום (דוגמת אפריל) וחנויות מוזלות.

סניף של רשת סופר פארם, ביוניצילום: עופר וקנין

3. מעדיפים את חנויות הפארם הגדולות

אף שהישראלים אוהבים לקנות אונליין, וב–2018 הזמינו יותר מ–65 מיליון חבילות מחו"ל, בכל הנוגע למוצרי טיפוח וקוסמטיקה הם שונים מהאמריקאים, שם 25% רוכשים מוצרים אלה אונליין, לעומת 15% בקרב הישראלים. בעוד בישראל מעדיפים במובהק לקנות ברשתות הפארם (50%), בארה"ב רק 12% יקנו קוסמטיקה ברשתות הפארם — ויעדיפו חנויות המתמחות במוצרי קוסמטיקה וטיפוח, דוגמת רשת ספורה (Sephora) או Lush; 30% ירכשו אותם בחנויות פרימיום ו–23% נוספים בחנויות מתמחות במוצרים מוזלים.

"בארה"ב יש פורמט של חנויות מתמחות, שבהן הצרכנים קונים רק קוסמטיקה. בישראל יש שוק קטן של חנויות כאלה", אומרת קורלי, ומתייחסת גם לפער בהיקף הקנייה אונליין: "הפער בין ישראלים לאמריקאים ברכישות אונליין משמעותי, בעיקר משום שבאינטרנט המחיר נמוך יותר. ייתכן שהביטחון של הישראלים בקניית קוסמטיקה אונליין נמוך יותר, והם חוששים שהם מזויפים".

4. ומה קונים הגברים?

השינוי בשיח המגדרי והפתיחות במדיות השונות גוררים מגמה עולמית שלפיה עולם היופי והטיפוח אינו שייך לנשים בלבד. הנתונים העולמיים של נילסן מלמדים על עלייה של 10% בהוצאה של גברים על טיפוח. העלייה הגבוהה ביותר נרשמה בקטגוריה של מוצרים לשיער, שבה נרשמה עלייה של 30% בין 2015 ל–2017. בקטגוריית מוצרי הטיפוח לעור נרשמה עלייה של 25%, ובבשמים — 14%.

לפי עורכי המחקר גברים מהווים סגמנט רציני בשוק הטיפוח, וכיום מפתחים עבורם מוצרים ייעודיים כמו קרם גוף, ואף מוצרים שעד כה היו טאבו, כמו איילינר לגברים. לצד זאת, יש עלייה בהשקות של מוצרי יוניסקס — כמו קרמים ומוצרים לשיער.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"