המדינה בדקה לראשונה את המחירים בסופר - ומצאה את הרשת היקרה בישראל

בדיקה חדשה של הלמ"ס ומשרד הכלכלה מצביעה על פער של 17% בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר ■ סל של 68 מוצרים עלה בשופרסל שלי ובמגה בעיר 1,058 שקל - ואילו ברמי לוי אותו הסל עלה רק 878 שקל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: מנכ"ל שופרסל יצחק אברכהן, שר הכלכלה אלי כהן ויו"ר שופרסל מאוריסיו ביאור
מימין: מנכ"ל שופרסל יצחק אברכהן, שר הכלכלה אלי כהן ויו"ר שופרסל מאוריסיו ביאור באירוע השקת BEצילום: אייל טואג
הדר קנה
הדר קנה

מיהן הרשתות היקרות ביותר בישראל? ברשתות העירוניות שופרסל ומגה בעיר ישלמו הצרכנים 181 שקל (17%) יותר מאשר ברשת שיווק השקמה של רמי לוי , על אותו סל מוצרים בסיסי. כך עולה מבדיקה מקיפה שערכו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ומשרד הכלכלה.

הסל שנבדק כולל 68 מוצרים בסיסיים הנמצאים בכל בית, ומחולק לקטגוריות כמו בשר ודגים, מוצרי חלב וביצים, ירקות ופירות, טואלטיקה, לחם ומזון יבש. פער המחירים בין הרשת היקרה ביותר לזולה ביותר מסתכם ב-17% - כך שבשופרסל שלי ובמגה בעיר ישלמו הצרכנים 1,058 שקל, לעומת 878 שקל שישלמו ברמי לוי על אותם מוצרים בדיוק. מדובר בהפרש משמעותי שכן על פי הלמ"ס, הסל מהווה כ-45% מסך ההוצאה הממוצעת של משקי הבית על קטגוריות המזון (כולל פירות וירקות) ומוצרי ניקיון וטואלטיקה. יש לציין כי המחיר הממוצע של הסל בכל הרשתות שנבדקו הוא 970 שקל.

הבדיקה חושפת את ההפרשים בין הרשתות המוזלות (דיסקאונט) כמו רמי לוי, יוחננוף, ויקטורי ושוק מהדרין - לרשתות היקרות יותר כמו שופרסל, מגה, סופר ברקת וסטופ מרקט. בנוסף, היא מראה את החלוקה הפנימית של חלק מהרשתות, המאגדות תחת המותג פורמטים שונים. כך למשל, לרשתות שופרסל ויינות ביתן יש גם סניפים שכונתיים הממוקמים במרכזי הערים (שופרסל שלי ומגה בעיר), וגם פורמטים מוזלים כמו שופרסל דיל ויינות ביתן בסיטי.

הדירוג מראה באילו מהרשתות המחיר מעל הממוצע, ובהן שופרסל שלי, מגה בעיר, סופר ברקת, מחסני השוק, שופרסל דיל, חצי חינם וסופר דוש; ובאילו מהן מחיר הסל מתחת לממוצע - כמו שוק העיר, קשת טעמים, יינות ביתן בסיטי, ויקטורי, יוחננוף, שוק מהדרין ורמי לוי.

בלמ"ס ובמשרד הכלכלה מצהירים כי הבדיקה מתבצעת ככלי לקידום התחרות, ובמטרה לאפשר לצרכנים מידע פשוט ונגיש על מחירי מוצרי צריכה הנרכשים על ידם באופן תדיר. כמו כן היא נועדה ליצור כלי עבור משרדי הממשלה, לזיהוי מגמות הדורשות העמקה ביחס ליוקר המחיה במוצרי צריכה. הבדיקה הזו תיערך לאורך זמן, וממצאיה יפורסמו אחת לרבעון.

בחירת המוצרים שייכללו בסל נעשתה באמצעות מתודולוגיה סדורה שפותחה על ידי שני הגופים. המוצרים נבחרו על פי שלושה קריטריונים: משקלם היחסי ב"סקר הוצאות משקי הבית" המבוצע על ידי הלמ"ס; רמת השונות בין חמישוני ההכנסה בישראל; ומוצרים שנמכרים לאורך כל עונות השנה. המוצרים בסל הם מוצרים נבחרים שנועדו לאפשר מיקוד, ולפיכך אינם כוללים את כלל מוצרי הצריכה הנרכשים על ידי משקי הבית.

מדובר בממצאים משמעותיים, שכן שלוש רשתות המזון המובילות בישראל הן שופרסל, רמי לוי ויינות ביתן, אשר תופסות יחד נתח שוק של 56%. שופרסל היא רשת השיווק הגדולה בישראל, שמעסיקה 14 אלף עובדים והציגה מחזור שנתי של 11.8 מיליארד שקל, על פי נתוני חברת המידע העסקי CofaceBdi ל-2017. לשם השוואה, השחקנים הבאים אחרי שופרסל מציגים מחזור נמוך במחצית - יינות ביתן עם מחזור מוערך של 5.8 מיליארד שקל (כולל הסניפים שרכשה ממגה), רמי לוי שיווק השקמה עם מחזור של כ-5 מיליארד שקל, ואושר עד עם 2.7 מיליארד שקל בשנה.

הממצא שלפיו שופרסל שלי הינה הרשת היקרה ביותר (יחד עם מגה בעיר), מעניין גם לאור העובדה כי רק לפני פחות מחודשיים הגיע שר הכלכלה, אלי כהן, להשקת המיתוג מחדש של רשת ניו פארם (הנקראת כעת BE) הנמצאת בבעלותה של שופרסל. תחום הפארם הישראלי אינו ידוע במחירים נמוכים במיוחד, והגעתו של כהן להשקה קיבלה ביקורת באמצעי התקשורת בשל האיסור של היועמ"ש על שרים להעניק חסות לאירועים מסחריים. כהן, מצדו, טען כי הגיע לאירוע מפני שמדובר בצעד המעודד תחרות בתחום הפארם, ואמר: "זה צעד מרכזי לטובת התחרות והקטנת הריכוזיות בישראל. אהיה בכל מקום שבו תיפתח רשת חדשה שתיתן בשורה צרכנית".

רמי לוי - הרשת הזולה ביותר לפי בדיקת המדינהצילום: דודו בכר

הפערים הגדולים ביותר - במחלקת הירקות והפירות

הבדיקה הנוכחית נעשתה אמנם לאורך 2018 - לפני ההשקה של BE שנערכה בסוף נובמבר 2018 - אך היא מגלה כי שופרסל לא חוללה תחרות ולא הצטיינה במחירים אטרקטיביים במיוחד בתחום הפארם בשנה זו.

הבדיקה מראה כי מוצרים בקטגוריות סל הטואלטיקה והניקיון, הנמכרים ברשת BE וכוללים מוצרים כמו דאודורנט לגבר ולאישה, משחת שיניים, ג'ל לגילוח, סכיני גילוח, סבון רחצה וחיתולים חד פעמיים - נמכרים בשופרסל במחירים גבוהים לעומת הממוצע הכללי. כך למשל, מחיריהם של 15 מוצרי טואלטיקה וניקיון יסתכמו ב-315 שקל בממוצע בכלל הרשתות, ואילו בשופרסל שלי אותו סל יימכר ב-341 שקל. גם בסניפים המוזלים של שופרסל (שופרסל דיל ושופרסל דיל אקסטרה), סל הטואלטיקה יימכר במחיר גבוה מהממוצע - 324 שקל. לשם השוואה, רמי לוי ימכור את אותו הסל בדיוק במחיר של 284 שקל בלבד.

בדיקה של שאר הקטגוריות הראתה כי את הפערים הגדולים ביותר במחירים מוצאים במחלקת הירקות והפירות, שם הפער המחירים בין רמי לוי - הרשת הזולה ביותר - לרשתות היקרות ביותר - שופרסל שלי ומגה בעיר - עומד על כ-33%. גם בקטגוריית הבשר והדגים הפערים גבוהים, ועומדים על 25% בין מגה בעיר לרמי לוי.

הקטגוריה שבה הפערים נמוכים יחסית בין הרשתות היא מוצרי חלב וביצים, כנראה מאחר שהיא כוללת מוצרים מפוקחים רבים ותחרות מוגברת בין המחלבות. הפערים בקטגוריה זו בין הרשתות מסתכמים ב-6% בלבד.

בלמ"ס ובמשרד הכלכלה מסבירים כי הרשתות המופיעות בהשוואה הן רשתות המוגדרות כ"קמעונאי גדול". ההשוואה בין הרשתות בוצעה על ידי המועצה הישראלית לצרכנות על גבי פלטפורמת "פרייסז" לאיסוף מחירים, והיא מבוססת על דיווחי הרשתות. עם זאת, במסגרת השוואת המחירים לא נלקחו בחשבון פערים באיכות המוצרים, שבחלק מהמוצרים - כמו בשר - עשויים להביא לפערי מחירים בין הרשתות.

במשרד הכלכלה מסבירים כי העלות הממוצעת של סל המוצרים הנבחר הסתכמה ב-2017 ב-1,090 שקל, ואילו ב-2018 (ינואר-אוקטובר) היתה 1,086 שקל - מה שמראה כי לא נרשמה עליית מחירים.

השר כהן אמר: "הכלי שמשיקים היום משרד הכלכלה והתעשייה, בשיתוף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יהווה כלי מעקב מוחשי אחר מחירי המוצרים עבור הצרכנים. מדובר בכלי נוסף לעודד צרכנות נבונה, שיאפשר לבצע השוואת מחירים רחבה ומקיפה, וכך יגביר את התחרות בין הרשתות ויתרום להורדת המחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"