סערה במועצה לצרכנות: הדירקטורים יעקב אייכלר ואורנית רז עזבו

פיטורים או התפטרות? עזיבתו של נציג הציבור יעקב אייכלר ובעקבותיו הדירקטורית אורנית רז גוררים חילופי האשמות קשים ■ לאחרונה עזבו את המועצה ארבעה בעלי תפקידים בכירים בהם המנכ"ל הזמני, 2 דירקטוריות והיועץ המשפטי

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר אורנית רז
אורנית רזצילום: עופר וקנין
הדר קנה
הדר קנה

פוטר או התפטר? חילופי האשמות קשים במועצה לצרכנות בנוגע לעזיבתו של נציג הציבור בדירקטוריון, העיתונאי יעקב אייכלר. במקביל, גם הדירקטורית אורנית רז הודיעה היום (ה') על התפטרותה מהמועצה. קדמו לכך התפטרותם של המנכ"ל הזמני והיועץ המשפטי, ומדובר בסך הכל על ארבע התפטרויות של דירקטורים מהמועצה בתקופה האחרונה.

יעקב אייכלר, הודיע אתמול על התפטרותו תוך שהוא מפנה אצבע מאשימה ליו"ר הדירקטוריון עופר מרום. מנגד, לטענת מרום, אייכלר עזב לאחר שקיבל הודעה טלפונית מהלשכה המשפטית במועצה, לפיה יחדל מלשמש דירקטור החל מ-30 באוגוסט (היום), וזאת על רקע היעדרויות רבות.

במכתב נוקב ששלח אייכלר לשר הכלכלה אלי כהן הוא שטח את גרסתו וכתב: "החלטתי זו התקבלה לאחר שנתיים וחצי של ניסיונות להעלות את המועצה על מסלול בריא לטובת ציבור הצרכנים, לאור קביעת המחוקק; ניסיונות שלא צלחו עד כה. לדעתי הם לא יצליחו גם להבא, נוכח התנהגות ויחסי אנוש מצד יו"ר הדירקטוריון עופר מרום".

רחל בן אריצילום: חגי פריד

לטענת אייכלר התנהלות היו"ר היא שהביאה להתפטרותם של בכירים מהמעוצה, דבר שפוגע בהתנהלתה.

מנגד טוען מרום כי "בהתאם לחוק, דירקטור שנעדר מחמש ישיבות רצופות יחדל מכהונתו. אייכלר נעדר ממרבית ישיבות הדירקטוריון שהתקיימו השנה, ולפיכך הוא קיבל מכתב התראה בעניין מיועמ"ש המועצה ובו נמסר לו כי אם ייעדר פעם נוספת תופסק כהונתו".

ההאשמות הקשות מגיעות על רקע שורה של עזיבות של בעלי תפקידים מרכזיים במועצה, בהם המנכ"ל הזמני ערן וולף - שעוזב אחרי חמישה חודשים בלבד. וולף החליף את המנכ"ל הקודם, ג'וש (יהושע) גולדשמיד, שעזב בתום שנת כהונה יחידה. בנוסף עוזבות שתי הדירקטוריות דלית שטאובר, מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, ועו"ד רחל בן ארי, חברת הוועדה למינוי שופטים לשעבר, לאחר פחות משלוש שנים בתפקיד.

עזיבה משמעותית נוספת היא זו של היועץ המשפטי זאב פרידמן, אחד משלושת הבכירים במועצה, שפורש אחרי 13 שנים. כהונתו הארוכה נדונה בתחקיר TheMarker מאפריל 2018, שחשף ביקורת על תפקודו במועצה.

אי-היציבות במועצה לצרכנות, חברה ממשלתית המעסיקה כ-50 עובדים, נמשכת כבר תקופה ארוכה ומקשה עליה למלא את תפקידה המרכזי - להביא למיצוי זכויות הצרכנים. עיקרי הבעיות נחשפו בשני תחקירים של TheMarker. הראשון התפרסם במאי 2015, ועסק בהתנהלות המועצה תחת ניהולו של אהוד פלג שכיהן בתפקידו מ-2007 עד לאוגוסט 2016. תחקיר זה חשף כי באותה תקופה תוכנית העבודה של המועצה היתה עמומה וחסרה, ושעיקר פעילותה - הטיפול בתלונות צרכנים - התנהל באופן שערורייתי, כאשר אלפי תלונות נמחקו מבלי שטופלו.

התחקיר השני שהתפרסם כאמור באפריל 2018, ומתח ביקורת על תפקודו של היועץ המשפטי ועל תקופת כהונתו הממושכת, כמו גם על תוכנית העבודה של המועצה ועל הפגיעה הלא מוצדקת בעובדים ובתנאי העסקתם. בעקבות ממצאי התחקיר החליטה רשות החברות הממשלתיות לפתוח בבדיקה של התנהלות המועצה.
בעקבות הכתבות שחשפו התנהלות בעייתית במועצה לצרכנות ועזיבות של בכירים, ביקשה אתמול (ד') ח"כ יוליה מלינובסקי לכנס בדחיפות את ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא.

מעופר מרום נמסר בתגובה: "בהתפטרותו הקדים למעשה אייכלר את הפסקת כהונתו כפי שהיא מתחייבת מכוח החוק. בין היתר בישיבות הספורות בהן השתתף, העלה אייכלר להצבעה הצעה לסגור את המועצה לצרכנות והצעתו נדחתה. ביחס להתנהגותו של הרב אייכלר יפה האמירה 'הפוסל, במומו פוסל'. באחרונה מונה למועצה יו"ר דירקטוריון מנוסה ומקצועי, וביחד עם שני דירקטורים חדשים, אשר נבחרו כולם מתוך נבחרת הדירקטורים של רשות החברות הממשלתיות, המודעים לאתגרים הלא פשוטים ולמשימות הקשות הניצבות בפני המועצה בטווח הזמן הקרוב, ופועלים כאיש אחד על מנת לקדמה אל עבר יעדיה החשובים. לצוות החדש ייתוספו בקרוב דירקטורים חדשים, אשר יפעלו בנחרצות ובמקצועיות להבראת המועצה. יו"ר הדירקטוריון החדש מגבה את כל חברי הדירקטוריון, מנהלי החברה ועובדיה היקרים והמסורים. יו"ר הדירקטוריון מאחל שנה טובה ושנה של צרכנות טובה לכל עם ישראל, לעובדי המועצה ולחברי הדירקטוריון שלה. וגם לאייכלר."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי