"ריקבון מערכתי עמוק": ח"כ מלינובסקי דורשת דיון דחוף לגבי המועצה לצרכנות

בעקבות הכתבות ב-TheMarker, שחשפו התנהלות בעיתית במועצה לצרכנות ועזיבות של בכירים, מבקשת ח"כ יוליה מלינובסקי כינוס דיון דחוף של ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עגלת קניות בסופרמרקט
עגלת קניות בסופרמרקטצילום: דניאל בר און
הדר קנה
הדר קנה

אתמול (ג') התפרסם ב-TheMarker שבשבועות האחרונים עזבו כמה בעלי תפקידים מרכזיים במועצה, בהם המנכ"ל הזמני ערן וולף - העוזב אחרי חמישה חודשים בלבד. וולף החליף את המנכ"ל הקודם, ג'וש (יהושע) גולדשמיד, שעזב בתום שנת כהונה יחידה. בנוסף עוזבות שתי הדירקטוריות דלית שטאובר מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, ועו"ד רחל בן ארי חברת הוועדה למינוי שופטים לשעבר, לאחר פחות משלוש שנים בתפקיד.

עזיבה משמעותית נוספת היא זו של היועץ המשפטי זאב פרידמן, אחד משלושת הבכירים במועצה, שפורש אחרי 13 שנים. כהונתו הארוכה נדונה בתחקיר TheMarker מאפריל 2018, שחשף ביקורת על תפקודו במועצה.

ח"כ מלינובסקי פנתה במכתב ליו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל וביקשה את התערבותו. "אבקשך לקיים דיון דחוף בוועדת הכלכלה של הכנסת על מצב המועצה לצרכנות, תפקודה וצורכיה", כתבה.

מלינובסקי טוענת כי העזיבות הרבות מעידות על בעיות שורשיות בתפקוד המועצה: "התפטרותו ושורת ההתפטרויות האחרונה מבשרות רעות, ומעידות על ריקבון מערכתי עמוק בו שרויה המועצה".

מתקשה למלא את תפקידה

במכתב מדגישה מלינובסקי את חשיבות המועצה לצרכנות עבור ציבור הצרכנים בישראל: "המועצה הישראלית לצרכנות היא ארגון הצרכנים הגדול בישראל וליבת עבודתה היא ייצוג האינטרסים של הצרכנים למול היצרנים, היבואנים, הקמעונאים והעסקים, כמו גם מול ממשלת ישראל וזרועותיה. לצערי הרב, הצרכן והגנתו נמצאים בפיגור רב מאחור. אמנם חוקי הגנת הצרכן בישראל משתכללים ומתקדמים גם הם במרוצת השנים, אך בהשוואה למדינות המערב יש מקום רב לשיפור".

לדבריה: "המודעות הצרכנית בישראל והמודעות לזכויות הצרכן, שני תחומים המצויים בסמכותה של המועצה, אינם מספקים ומצויים ברגרסיה מתמדת".

אי-היציבות במועצה לצרכנות, חברה ממשלתית המעסיקה כ-50 עובדים, נמשכת כבר תקופה ארוכה ומקשה עליה למלא את תפקידה המרכזי - להביא למיצוי זכויות הצרכנים. עיקרי הבעיות נחשפו בשני תחקירים של TheMarker. הראשון התפרסם במאי 2015, ועסק בהתנהלות המועצה תחת ניהולו של אהוד פלג שכיהן בתפקידו מ-2007 עד לאוגוסט 2016. תחקיר זה חשף שבאותה תקופה תוכנית העבודה של המועצה היתה עמומה וחסרה, ושעיקר פעילותה - הטיפול בתלונות צרכנים - התנהל באופן שערורייתי, כאשר אלפי תלונות נמחקו מבלי שטופלו.

בתחקיר השני שהתפרסם באפריל 2018, נמתחה ביקורת על תפקודו של היועץ המשפטי ועל תקופת כהונתו הממושכת, כמו גם על תוכנית העבודה של המועצה ועל הפגיעה הלא מוצדקת בעובדים ובתנאי העסקתם. בעקבות ממצאי התחקיר החליטה רשות החברות הממשלתיות לפתוח בבדיקה של התנהלות המועצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי