"הפחתה דרמטית של 80% בצריכת שקיות חד-פעמיות - כמו 395 אוטובוסים"

לפי המשרד להגנת הסביבה, בעקבות חוק השקיות צומצם השימוש בהן ב-80% ב-2017 ברשתות השיווק הגדולות - ונחסכו יותר מ-7,091 טונות פלסטיק ■ עם זאת חלה הפתחה של 53% בלבד בצריכת השקיות החד-פעמיות בכלל ישראל

הדר קנה
הדר קנה
שקיות פלסטיק חד פעמיות
שקיות פלסטיק חד פעמיותצילום: דן קינן
הדר קנה
הדר קנה

ב-2017 חלה הפחתה של 80% בצריכת שקיות הנשיאה החד-פעמיות, שמשמעותה חיסכון של יותר מ-7,091 טונות פלסטיק, שמשקלן שווה ערך לכ-395 אוטובוסים - כך על פי דו"ח סיכום של 2017 מטעם משרד איכות הסביבה שהוגש היום לכנסת.

במשרד לאיכות הסביבה מתגאים בהצלחת חוק השקיות, שנכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017. החוק אוסר חלוקה בחינם של שקיות חד-פעמיות ברשתות השיווק הגדולות (לא כולל מכולות ושווקים), וקובע שמי שיזדקק להן ישלם היטל בסך 10 אגורות לשקית. החוק נועד לצמצם את הזיהום הסביבתי שנוצר בעקבות השימוש בשקיות פלסטיק חד-פעמיות.

לפי הנתונים שמציג המשרד, ב-2017 דיווחו רשתות השיווק הגדולות על מכירות של כ-378 מיליון שקיות נשיאה חד-פעמיות - לעומת 2016, לפני כניסת החוק לתוקף, שבה חולקו ללקוחות 1.753 מיליארד שקיות. כלומר, בעקבות החוק חלה הפחתה דרמטית, של 80%, בשימוש בשקיות הפלסטיק החד פעמיות ברשתות השיווק הגדולות.

עם זאת, מכיוון שהחוק אינו חל על כלל המשק, אלא רק על הרשתות המזון הגדולות (שופרסל, ויקטורי, רמי לוי, יוחננוף, AM:PM ודומותיהן) ולא על מכולות ורשתות פארם, שיעור ההפחתה הכללי של צריכת שקיות הנשיאה בישראל בפועל הוא כ-53% בלבד. כלומר, בחישוב הכולל את על השוק הקמעוני, לרבות החנויות שהוחרגו מהחוק, נמצא כי ב-2016 נצרכו בכלל ישראל 2.8 מיליארד שקיות נשיאה חד-פעמיות, או 325 שקיות לנפש - בעוד ב-2017 נצרכו 1.5 מיליארד שקיות, כלומר 171 שקיות לנפש. לפי חישוב זה, שיעור ההפחתה של צריכת שקיות הנשיאה בישראל הוא כ-53%.

על סמך תוצאות אלה קבע המשרד להגנת הסביבה יעדים לצמצום השימוש בשקיות לשנים הבאות: נקבע יעד של 170 שקיות לנפש ב-2025-2019; 120 שקיות לנפש ב-2030-2025; ובכל שנה מ-2031 ואילך 65 שקיות לנפש - יעד הפחתה שאפתני של 80% לכלל השוק.

40 מיליון שקל על שקיות

וכמה שילמנו על שקיות ב-2017? החוק קובע שמדי רבעון ידווחו רשתות השיווק למשרד להגנת הסביבה על מספר השקיות שנמכרו, ויעבירו לקרן הניקיון שמנהל המשרד את הכסף שנגבה באמצעות ההיטל. על פי הנתונים, עד כה הופקדו בחשבון הייעודי בקרן לשמירת הניקיון כ-40 מיליון שקל.

למרות ההצלחה היחסית וחרף כוונות העבר של המשרד לאיכות הסביבה להרחיב את החוק בקרוב, כך שיכול על כלל המשק, בשלב זה במשרד לא מעוניינים להרחיב את החוק ולא לעלות את סכום ההיטל על שקיות מעבר ל-10 אגורות הנגבות היום.

השר להגנת הסביבה זאב אלקיןצילום: מרק ישראל סלם

"ההמלצה היא לא להרחיב את החוק בשלב זה על עוסקים נוספים. הרחבת החוק על אלפי עוסקים נוספים לא תביא לצמצום משמעותי במספר השקיות המשומשות, ולא תקדם את מטרות החוק, אלא בעיקר תגדיל את הנטל הכלכלי המוטל על הציבור ואת הנטל הרגולטורי על העוסקים הנוספים באופן שלא יעמוד במבחן עלות מול תועלת", נכתב בדו"ח. ואולם במשרד מדגישים כי הם לא פוסלים בעתיד להרחיב את החוק, ולאסור על חלוקה חינם של שקיות נשיאה חד-פעמיות בכל בתי העסק בישראל.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, התייחס לנתונים ואמר: "התוצאות מדברות בעד עצמן. אזרחי ישראל אימצו בחום את השינוי הסביבתי והחיסכון הכלכלי הטמון בכך. קבענו יעדים לצמצום השימוש בשקיות על בסיס ההצלחה הגדולה של החוק".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, הוסיף: "הציבור משתף פעולה בצורה מרשימה. אנו שואבים עידוד מהירתמות הציבור גם לתחומי פסולת אחרים במסגרת המדיניות שלנו, כמו פסולת הבנייה ופסולת ביתית, וכן בהקמת מתקנים לטיפול והסדרת השוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?