חברת הסלולר גבתה מכם יותר מדי? בקרוב ההחזר יכלול ריבית והצמדה

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק החזר הוגן, הקובע כי חברות ותאגידים בנקאיים ופיננסיים שישיתו על לקוחות חיוב יתר לא כדין יחזירו את הסכום שגבו - כולל ריבית והוצאות נוספות ■ "תיקנו היום עוול מכעיס"

הדר קנה
הדר קנה
ח"כ איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי/דוברות הכנסת
הדר קנה
הדר קנה

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את חוק החזר הוגן, הקובע כי חברות ותאגידים בנקאיים ופיננסיים שישיתו על לקוחות חיוב יתר לא כדין, יחזירו את הסכום שגבו - כולל ריבית, הצמדה והוצאות נוספות. התיקון החקיקתי, שנועד לתקן את המצב המתואר, יחול על בנקים, תאגידים בנקאיים, קרנות פנסיה, קופות גמל וכן חברות סלולר, תאגידי מים, חברות גז ועוד.

את החוק יזם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), והוא נועד לתקן את המצב כיום, שבו, כאשר לקוח חייב כסף לחברה או תאגיד בנקאי, גובים את החוב בתוספת ריבית והצמדה ושכר טרחת עורך דין - שיכולה להגיע למאות ואלפי שקלים. ואולם, כשנוצר מצב הפוך, שבו חברה חייבת כסף ללקוח, ההחזר ללקוח יהיה בגובה החוב - ללא הריבית, הפרשי ההצמדה והוצאות שכר הטרחה, שנגבו אף הן מהלקוח. כך יוצא שלקוחות לא מזוכים במלוא הסכום שגבו מהן החברות ביתר, וחלקו נשאר בידי החברה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "מוצע לתקן את החוק כדי למנוע מגופים עסקיים, תאגידים בנקאיים ונותני שירותים פיננסיים מלפעול נגד לקוחותיהם לא בתום לב. בהתאם לכך, מוצע לקבוע כי חישוב תשלומים שנגבו ביתר ייעשה באותה שיטה ובאותה דרך שלפיה חישב הגוף העסקי את החוב, דהיינו, לסכומים אלה יתווספו שכר טרחה, הוצאות, ריבית או הצמדה, ממש כפי שנגבו מהלקוח".

ח"כ כבל אמר כי "אנחנו מתקנים היום עוול מכעיס, ומשווים את הלקוח לחברה". ביום רביעי תעבור ההצעה להצבעה טרומית במליאה, ומשם לאישור ועדת הכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן