הקנס הגבוה ביותר שהוטל עד כה: חברת טלמרקטינג שהטעתה קשישים תשלם 10 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הטילה את הקנס הגבוה על חברת לירף, בעקבות תלונות רבות על כך שנציגי החברה פנו שוב ושוב ללקוחות, ויצרו רושם כי זכו בפרס או בהטבה ■ הצרכנים הוטעו לחשוב כי זו מתנה במימוש נקודות של חברת אשראי

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוקד שירות טלפוני. למצולמים אין קשר לכתבה
מוקד שירות טלפוני. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

אולי זה מה שירתיע את החברות: הרשות להגנת הצרכן הטילה היום (ד') עיצום כספי של יותר מ-10 מיליון שקל - הקנס הגבוה ביותר שהטילה עד כה - על חברת לירף, העוסקת בשיווק טלפוני לצרכנים, בהם קשישים.

קשישים הם מטרה נוחה למשווקים אגרסיביים למיניהם, המנצלים את בדידותם וחוסר הבנתם למכירת מוצרים ושירותים שונים. גובה העיצום שהוטל מדגיש את חומרת ההפרות שנעשו על ידי החברה.

החקירה נגד חברת לירף-בי.אל.פי (ישראל) החלה בעקבות תלונות רבות שהתקבלו מצרכנים. מהחקירה עולה כי החברה פנתה לצרכנים רבים באמצעות שיחות טלפון יזומות (טלמרקטינג) כדי לבצע עסקות מכר מרחוק, ובנוסף הפעילה שני אתרי אינטרנט (www.liraf.co.il, www.majnoon.co.il), שבהם הציעה לצרכנים הצעות לקניית מוצרים שונים, בהם תכשיטים, בשמים, איפור ומכשירי חשמל.

שיחות המכירה התבצעו תוך יצירת רושם כי הצרכנים זכו בפרס או בהטבה מסוימת, והצרכנים הוטעו לחשוב כי מדובר במתנה במימוש נקודות של חברת אשראי, או בפרס לרגל מאורע כלשהו. לעתים נטען כי יש לממש את ההטבה באופן מיידי ובתשלום דמי משלוח בלבד. כל אלה, טענו הנציגים, מקנים לצרכן את הזכות לרכוש לכאורה מוצרים יקרי ערך בהנחות משמעותיות.

במקרים שונים הצרכנים הוטעו לחשוב כי נציגי חברת לירף הם נציגת חברת האשראי שלהם, או כפועלת מטעמה, וטענו כי לצורך מימוש הנקודות על הלקוחות למסור את מספר כרטיס האשראי שברשותם שפרטיהם נמצאים בידי החברה, תוך אמירות כגון: "המספר מתחיל בספרות 4580", כשפועל, כל כרטיסי האשראי של חברת ויזה מתחילים בספרות אלה.

נציגי החברה טישטשו בפני הצרכנים את מהותה של העסקה, שהסתכמה לרוב באלפי שקלים. במקרים רבים מסרו הנציגים מידע מטעה מתוך מטרה להתקשר בעסקה עם הצרכנים, רובם קשישים. כך, נציגי החברה טענו כי שכנים הגרים בסמיכות אל הצרכן ביצעו עסקה דומה, כי יום ההולדת של הנציג חל בדיוק ביום של הצרכן, כי שמם זהה לשם הצרכן ועוד.

עוד נטען כי במקרים שבהם סירבו הצרכנים לביצוע עסקה, פנו אליהם הנציגים פעם אחר פעם, בהפרשים של ימים ספורים ואף דקות בודדות. ברובם המוחלט של המקרים, גם בקשות מפורשות של הצרכנים לחדול מהתקשרויות אלה לא נענו.

בשל פעולות אלה, החברה מואשמת כי נקטה בתהליך השיווק והמכירה בפעולות של הטעיה ובהשפעה בלתי הוגנת כלפי הצרכנים. הקנס נשלח למנכ"ל החברה, רפי פרידמן.

ברשות להגנת הצרכן מציינים כי לחברה אין הפרות קודמות, ולכן העיצום הכספי יופחת ב-20%, בהתאם לתקנות הגנת הצרכן. כמו כן, לחברה קיימת זכות טיעון נגד הכוונה להטיל עיצום כספי ולסכומו בתוך 45 יום ממועד מסירת ההודעה.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות להגנת הצרכן וראש אגף חקירות ומודיעין, אמרה כי "מדובר בעיצום הכספי הגבוה ביותר שהרשות הטילה עד כה. הסכום הגבוה מדגיש את ההפרות הרבות שנעשו על ידי חברת לירף. מדובר בפגיעה בהיקף רחב מאוד, הכולל מאות הפרות כלפי עשרות צרכנים. חומרי החקירה חשפו מקרים קשים מאוד של ניצול הצרכנים, שרובם קשישים. הרשות נחושה למצות את הדין עם כל עוסק שפועל תוך פגיעה וניצול של ציבור הצרכנים".

עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות, הסביר: "טלמרקטינג לכשעצמו הוא כלי שיווקי לגיטימי, אבל טלמרקטינג אגרסיבי ופוגעני בכלל, וכנגד אוכלוסיות פגיעות בפרט, הוא מכת מדינה בישראל, כמו במדינות רבות אחרות. כל יחידות הרשות תורמות למאבק להסדרת התחום - במודיעין, באכיפה, בהטלת העיצומים, בליווי המשפטי ובקידום תיקוני חקיקה, במחקר הכלכלי, במחקר ההשוואתי ובזירה התקשורתית. בטוחני שריכוז המאמץ הגדול בנושא מתחיל כבר לתת את אותותיו, וסופו ליצור שינוי דרסטי במציאות העגומה הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי