בדיקת TheMarker |

שופרסל, סופר-פארם וניו-פארם: מי מרח אותנו אחרי עסקת הענק

רק לפני חודשיים וחצי אישרה רשות ההגבלים העסקיים את השתלטות שופרסל על חנויות ניו-פארם, והסבירה כי "המיזוג יתרום לתחרות בתחום" ■ כעת מתברר כי המחירים בניו־פארם נותרו גבוהים - ובסופר־פארם המתחרה הם אף עלו ב-6% בממוצע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו פארם
צילום: TheMarker

כש שופרסל רכשה את ניו־פארם, היו מי שקיוו כי הדבר יביא להורדת המחירים הגבוהים של מוצרי הטואלטיקה והקוסמטיקה ברשתות הפארם. זאת, מתוך המחשבה ששחקן חזק כמו שופרסל עשוי "לתת פייט" למונופול של סופר־פארם בתחום רשתות הפארם — להוזיל את המוצרים ואף לגרור את סופר־פארם להוזלות.

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הסבירה כשאישרה את העסקה: "למיזוג צפויה להיות תרומה חשובה לתחרות בתחום חנויות הפארם". ואולם בתום חודשיים וחצי מהעברת הבעלות והניהול לידי שופרסל, המחירים בניו־פארם נותרו גבוהים כשהיו — כך לפי בדיקת TheMarker. בנוסף, הרשת השולטת בענף הפארם — סופר־פארם — לא זו בלבד שלא הורידה מחירים לנוכח התחרות החדשה, אלא אף העלתה אותם ב–6% בממוצע במוצרים שנבדקו.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

מהבדיקה עולה עוד כי גם המחירים בשופרסל שלי, הפורמט העירוני של שופרסל, התייקרו מאז הרכישה ב–4% בממוצע במוצרים שנבדקו. כלומר, כוח הקנייה המוגבר של קבוצת שופרסל־ניו־פארם לא שימש אותה להורדת מחירים באף אחת מהרשתות שהיא מפעילה (גם המחירים בפורמט המוזל שופרסל דיל התייקרו ב–2% במוצרים שנבדקו).

הבדיקה כללה 29 מוצרי פארם, טואלטיקה וניקיון מובילים. המחירים מסתמכים על נתוני מאגר המחירים של פרייסז, המפרסם את מחירי רשתות המזון והפארם ברמה יומית על בסיס המחירים שהן מפרסמות על פי חוק. ההשוואה בוצעה בין המחיר הממוצע בנובמבר 2017 (אז התחילה ניו־פארם לפרסם את מחיריה במאגר המחירים) לבין המחיר הממוצע במארס 2018 עד כה.

כשמשווים את המחיר הממוצע בין הרשתות השונות שנבדקו, ניכר כי הרשת היקרה ביותר במוצרים שנבדקו היא שופרסל שלי, עם מחיר ממוצע של 25.47 שקל לפריט. שופרסל שלי הציגה את המחיר הגבוה ביותר ב–11 מוצרים, ורק במוצר אחד את המחיר הנמוך ביותר מבין הרשתות שנבדקו. אחריה נמצאת ניו־פארם עם מחיר ממוצע של 25.19 שקל לפריט. ניו־פארם הציגה את המחיר הגבוה ביותר ב–11 מוצרים ואת המחיר הנמוך ביותר בתשעה מוצרים. במקום השלישי נמצאת סופר־פארם עם מחיר ממוצע של 24.96 שקל לפריט. בשישה מוצרים סופר־פארם הציעה את המחירים הגבוהים ביותר ובשישה מוצרים את המחיר הנמוך ביותר. המחיר הנמוך ביותר היה ברשת שופרסל דיל עם מחיר ממוצע של 23.98 שקל לפריט. שופרסל דיל הציעה את המחיר הגבוה ביותר רק במוצר אחד, ואת המחיר הנמוך ביותר ב–13 מוצרים.

מחירי קנייה טובים יותר

הסניף החדש של ניו־פארם בשוהם

שופרסל השלימה את רכישת ניו־פארם מידי המשביר לצרכן בדצמבר 2017 לפי שווי של 128 מיליון שקל. הרשת מונה 63 סניפים, אחרי ש–11 סניפים נמכרו לאחים ניסנוב בהתאם לתנאים שהציבה רשות ההגבלים העסקיים לעסקה. ניו־פארם אמנם נחשבת מתחרה חלשה לסופר־פארם, המפעילה 236 סניפים, וב–2016 ניו־פארם הפסידה 16 מיליון שקל במחזור של 711 מיליון שקל, אך בשופרסל התכוונו להשתמש בכוח הקנייה כקבוצת מוצרי הצריכה הגדולה והמשמעותית ביותר, המגלגלת 11.8 מיליארד שקל, כדי לשפר משמעותית את מדדיה הכלכליים של ניו־פארם.

לפי הערכות, 70% מהמוצרים הנמכרים בשופרסל נמכרים גם בניו־פארם, מה שמאפשר לשופרסל לשפר באופן ניכר את תנאי הקנייה שלה מהספקים באמצעות ניצול היתרון לגודל. ואכן, כבר בתחילת פברואר שופרסל הוציאה מכתב לספקים שונים בניו־פארם, ובו דרישה לתנאי סחר מועדפים מאלה שהיו להם בתקופת בעלות המשביר לצרכן. בין השאר, שופרסל דרשה מהספקים הנחות והטבות שונות, ובהן הנחות על מחירי המוצרים, הנחות על הסבת סניפים, הנחות על הכנסת מוצרים חדשים למגוון ועל סדרנות והפצה.

רשתות המזון והפארם מעריכות כי מחירי הרכישה מהספקים של ניו־פארם בבעלות שופרסל צריכים להיות נמוכים ב–10%–15% ממחירי הרכישה של הרשת תחת הבעלות הקודמת. "מהיום הראשון ששופרסל התחילה לנהל את ניו־פארם, המחיר היה צריך להשתנות", אומר בכיר ברשת מזון מתחרה. "הרי זה ברור שהיא שיפרה עמדות בסחר, כך שאם היא לא הורידה מחירים — היא לקחה את הכסף לכיסה". אותו בכיר מסביר כי הגיוני שניו־פארם תחת קבוצת המשביר לצרכן קנתה במחירים גבוהים יותר גם מכיוון שהספקים יכלו לקבל ביטוח אשראי מוגבל בלבד, ולכן לקחו סיכון מוגבר שמכרו לה מוצרים, בניגוד לניו־פארם תחת בעלות שופרסל.

בשופרסל סירבו להתייחס לתנאי הסחר של הרשת עם ספקים, אך ככל הנראה שופרסל עדיין לא שיפרה את תנאי הסחר של ניו־פארם מול כל הספקים, וחלקם טענו כי הם עדיין עובדים אתה לפני תנאי הסחר הקודמים של ניו־פארם. לדברי ספק טואלטיקה וניקיון, "אנחנו עדיין מוכרים לניו־פארם באותו מחיר, אבל בשופרסל הבהירו לנו שבקרוב זה ישתנה, ונמכור גם לניו־פארם במחירים של שופרסל, כי אנחנו מוכרים את אותם המוצרים לשתי הרשתות. אנחנו נספק את המוצרים למרכז הלוגיסטי של שופרסל, והם יפיצו אותם לשופרסל ולניו־פארם".

מנכ"ל סופר פארם, ניצן לביאצילום: יוסי זליגר

שופרסל לא קיימה עדיין השקה רשמית לניו־פארם תחת הבעלות החדשה. מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, אמר במסיבת עיתונאים שקיימה החברה בסוף ינואר כי מהלך המיתוג מחדש לרשת והשקת המותג הפרטי החדש — ואף השם החדש — יתרחשו רק בתום המחצית הראשונה של 2018. עם זאת, שופרסל כבר התחילה בהשקת פורמט חדש לסניפי ניו־פארם, שבמסגרתו השם של חלק מהסניפים שונה ל"ניו־פארם מקבוצת שופרסל", וגם פנים הסניפים שונה. שופרסל הוסיפה לסניפי ניו־פארם עמדת TOP 6, המציעה שישה מוצרים מוזלים משתנים, הממוקמת בכניסה לסניפים ומזכירה מאוד את עמדת ה–SUPER FIVE בכניסה לחנויות סופר־פארם. גם סידור המדפים שונה בחלק מהסניפים, והוא מזכיר כיום יותר את הסידור ברשת סופר־פארם.

גם סופר־פארם אינה קופאת על השמרים. היא הודיעה באחרונה לספקי הקוסמטיקה על צמצום של 10% במספר דיילות היופי והוצאת חלק ממותגי הקוסמטיקה העממיים. בנוסף, הרשת השיקה מותג איפור פרטי בשם MILUCCA, ואף שוקלת לפתוח חנויות עצמאיות של המותג. ואולם בינתיים השינויים לא הובילו לירידות מחירים במוצרים שנבדקו.

פערי מחירים של עד 102% בין הרשתות

תופעה מעניינת נוספת שעולה מהבדיקה היא פערי המחירים הגדולים בין הרשתות השונות. ב–26 מוצרים נמצא פער מחירים גבוה של 10% ויותר בין המחיר הנמוך ביותר לגבוה ביותר. פערי המחירים הגיעו עד ל–102% למוצר בודד. כך, מחירו של מטהר אוויר איירוויק בשופרסל דיל הוא 10.88 שקל, ואילו בניו־פארם מקבוצת שופרסל מחירו הוא 22 שקל — פער של 102%; ומחירו של נוזל לניקוי כלים פיירי לימון 385 מ"ל בשופרסל דיל הוא 6.5 שקל לעומת 9.76 שקל בסופר־פארם — פער של 96%.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסלצילום: אייל טואג

הפערים מעמידים את הצרכנים בפני בעיה, שכן הם מקשים עליהם לבחור ברשת אחת לערוך בה את קניותיהם. באחרונה חתם שר הכלכלה, אלי כהן, על צו המורה לרשתות המזון והפארם לפרסם בסניפים את מחיריהם של שבעה מוצרי טואלטיקה שונים בחו"ל, כדי שהצרכן יוכל להשוות אותם למחירים בישראל. ואולם מהבדיקה עולה שכדי למצוא מחירים נמוכים יותר אין צורך לטוס לחו"ל ולעתים מספיקה קפיצה לחנות הסמוכה.

מסופר־פארם נמסר: "המחיר הממוצע ליחידה בסופר־פארם ממשיך לרדת ב–2018 בהמשך לירידות המחיר שיש בחמש השנים האחרונות. מתחילת השנה ירד המחיר הממוצע ב–3%. אנו מוכרים עשרות אלפי מוצרים, לרבות מוצרי קוסמטיקה, מותג לייף ועוד שאינם נכנסים בשקלול של פרייסז. בנוסף, בתחילת מארס היו ימי לייף סטייל עם מבצעים עמוקים ללקוחות המועדון בלבד".

משופרסל נמסר: "המחירים כיום נמוכים יותר מהמחירים הממוצעים של מארס בגלל התחלת מבצעי פסח ופעילות מועדון. כדי לבצע השוואה מדויקת יותר, יש להשוות את מארס במלואו מול נובמבר. בנוסף, ברשימת המוצרים אין שינויים קטלוגיים. שופרסל נוהגת במדיניות מבצעים משתנה ברמת המגוון ועומק המבצעים, בהתאם לתוכניות השווקיות, למחיר השוק ופעילות מסחרית שיכולות להשתנות בתדירות שבועית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו