פעם שלישית, נמכר: האם הדואר חילק לעובדיו חבילות אבודות במכירה פומבית?

ועדת הכלכלה דנה היום בנושא, לאחר ששודרה בערוץ 10 כתבה שבה תואר כי מדי חצי שנה מנהלת הדואר מכירות פומביות של מוצרים מתוך חבילות שלא נדרשו - ומעבירה את הרווח לקופתה ■ דואר ישראל: הטיפול בחבילות בוצע לפי חוק

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראלצילום: עופר וקנין
הדר קנה
הדר קנה

16 אלף חבילות לא הגיעו לצרכנים ב-2017 ונמכרו במכירה פומבית של דואר ישראל - כך עולה מדיון שנערך היום בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא.

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (ב') במכירות הפומביות, לאחר שהסתבר כי מדי חצי שנה מנהלת חברת הדואר מכירות פומביות של מוצרים מתוך חבילות שלא נדרשו, ומכניסה את הרווח לקופתה. הדיון התקיים לבקשת חברי הכנסת עליזה לביא, עמר בר לב ומסעוד גנאים, בעקבות כתבה בערוץ 10 בנושא.

עליזה לביאצילום: עופר וקנין

לביא, שהיתה מיוזמי הבקשה לדיון, אמרה כי בדואר נשארות חבילות המוגדרות "עלומות" והן מועברות למכירה פומבית, המתקיימת אחת לחצי שנה, שרוב המשתתפים בה הם עובדי הדואר. "מישהו עושה עלינו סיבוב", אמרה. "הופתעתי לגלות שהמכירות התקיימו כבר ב-2010, אז דובר על 5 ימי מכירות. ממש בלק פריידיי של הדואר". היא ביקשה לדעת כמה חבילות עלומות קיימות ומי נתן את האישור למכירתן. בר לב הוסיף כי יש ניגוד אינטרסים במעורבות עובדי הדואר במכירה, ובכך שההכנסה מגיעה לקופת החברה. לדבריו, צריך לאסור על עובדי הדואר להשתתף במכירה, ולהעביר את הכסף לאוצר. גנאים אמר כי אם הטענות נכונות - זה חמור מאוד.

סמנכ"ל התפעול של חברת דואר ישראל, חיים מזעקי, דחה את הטענות מכל וכל, ואמר: "הדברים שנאמרו בכתבה נוטים ללשון הרע ומטילים רפש ביותר מ-5,000 עובדי הדואר הנאמנים". הוא הוסיף כי הטיפול בדברי הדואר העלומים נעשה לפי החוק, ואמר כי בשנה מתקבלים 400 מיליון דברי דואר, מהם רק 16 אלף פריטים עלומים.

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראלצילום: דואר ישראל

עם זאת יש לשים לב כי נתון זה מעט מנופח, שכן על פי נתוני סיכום השנה שהוציאה חברת הדואר עצמה אתמול, מתוך 400 מיליון דברי דואר - רק 61 מיליון חבילות הגיעו מחו"ל, וככל הנראה הן עיקר המוצרים שנמכרו במכירות הפומביות.

מזעקי הוסיף כי 70% מהפריטים מוחזרים לשולח, ובמקרים שבהם לא מאותר השולח, הפריטים מאוחסנים למשך 18 חודשים למקרה שמישהו ידרוש אותם. לאחר מכן, הם מועברים למכירה פומבית, מאחר שהם תופסים מקום רב. עוד הוא ביקש להבהיר כי חל איסור על עובדי הדואר להשתתף במכירה, ואף נעשתה בדיקה ולא אותר ולו עובד אחד שהשתתף בה. "אם יש עובד שחטא, נטפל בו בצורה חמורה", אמר. סמנכ"ל הדואר במשרד התקשורת, אורן לביאן, אף הוסיף כי לפני כשנתיים ביצע המשרד בדיקה של פעילות אותה יחידה, ולא נמצאו דברים שתוארו בכתבה של ערוץ 10.

יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, ביקש מנציגי הדואר וממשרד התקשורת לבצע בדיקה נוספת ולהוציא הבהרה לעובדים על האיסור שחל עליהם להשתתף במכירה הפומבית. עוד ביקש כבל לבחון את דרכי פרסום המכירות הפומביות, כדי שהדבר יובא לידיעת הציבור הרחב. כמו כן, ביקש כבל סיכום של דברי הדואר שלא נמסרו ב-2017 לפי פילוח הסיבות שגרמו לכך. "אני לא חושב שצריך למנוע מהם לקבל הכנסות מהמכירה, שכן יש להם הוצאות", אמר כבל. "16 אלף חבילות שלא נדרשו זה לא מעט, אבל צריך לזכור שמדובר בסך הכל ב-400 מיליון דברי דואר, ואין ספק שחל שיפור דרמטי בחברה. עם זאת, הוועדה תמשיך לעקוב אחר תיקון הליקויים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות