מדריך |

מהפכת הדלקנים יוצאת לדרך: איך תוכלו ליהנות מההנחות והאם מחיר הדלק יירד?

הרפורמה שנכנסה אתמול לתוקף מאפשרת לבעלי דלקן אוניברסלי לתדלק בכל תחנה, גם אם הדלקן שלהם שייך לחברה מתחרה ■ היא עשויה להביא להורדת עלויות הדלק ולפתיחת שוק הדלקנים לארגוני צרכנים וחברות אשראי — כך שהתדלוק האוטומטי יהפוך לנחלת הכלל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התקן דלקן אוניברסלי בתחנת סונול בתל אביב
התקן דלקן אוניברסלי בתחנת סונול בתל אביבצילום: עופר וקנין
הדר קנה
הדר קנה

רפורמת הדלקן האוניברסלי נכנסה לתוקף אתמול. במסגרת הרפורמה, שנדונה כבר 19 שנה, חברות הדלק יתקינו מכשירי תדלוק (דלקנים או פזומטים) אוטומטיים ואחידים, שיאפשרו לנהגים לתדלק את רכבם ללא צורך בתשלום במעמד התדלוק, בכל תחנת דלק שיבחרו — בין אם ההתקן שייך לחברת הדלק שלהם ובין אם לאו. זאת בניגוד למצב כיום, שבו כל חברת דלק מקימה התקן מיוחד משלה שמשרת את לקוחותיה בלבד.

מה הבעיה עם המצב כפי שהיה עד כה?

במצב שבו כל חברת דלק מקימה התקן משלה המיועד ללקוחותיה בלבד, היא מגבילה את השימוש בדלקן רק לתחנות שלה.

מצב זה פוגע בחופש הבחירה של הצרכן, מכיוון שהוא נכבל לחברת דלק אחת שמעניקה לו הנחות ומבצעים שונים — וכך נוצר פתח לאפליה עמוקה של לקוחות.

הרפורמה מאפשרת גמישות בענף, כך שרכישת דלקן מחברת דלק אחת לא תגביל את הלקוח לתדלוק בתחנות שלה בלבד. כמו כן, יהיה ניתן לחתום על הסכמי דלקן מול כמה חברות במקביל, מבלי להזדקק להסרת הדלקן במכונית בכל פעם שמוחלף ספק.

את מי שירת המצב?

בעיקר את שלוש חברות הדלק הגדולות ביותר — פז, דלק וסונול. המפסידה הגדולה צפויה להיות פז, שנהנית כיום מנתח השוק הגדול ביותר בענף הדלק הקמעוני עקב פרישת תחנות מיטבית.

כיצד יבוא לידי ביטוי השינוי בשטח?

החל מאתמול מחויבות חברות הדלק הקמעוני להתקין בתחנות התדלוק שלהן לפחות שלוש משאבות שקוראות את ההתקן האחיד שמשותף לכל החברות (טבעת אוניברסלית) — שיאפשרו לכל הנהגים בעלי התקן דלקן (פזומט) לתדלק בהן באופן אוטומטי ללא צורך בתשלום במעמד התדלוק, וזאת גם אם הדלקן שברשותם הונפק על ידי חברה מתחרה.

חברות הדלק יבחנו לאורך החודשים הקרובים את ההשפעה של הרפורמה, וישקלו פתיחה או שינוי של חוזים מסוימים בהתאם למצב בשטח. עם זאת, בחברות הדלק מדגישים כי לא כל החוזים מאפשרים את פתיחתם לפני סיומם, וכל חוזה ייבחן משפטית.

האם צפויים שינויים נוספים?

כן. עד סוף 2018 כל המשאבות בתחנות התדלוק ברחבי ישראל ייפתחו לשימוש בתקן האחיד. במקביל, הדלקנים שמותקנים כיום בכלי הרכב יוחלפו — כך שיותאמו לתדלוק האוניברסלי. משמעות הדבר בפועל היא שיש לנהגים שנה להחליף את הטבעות לסוג המתאימות למערכת האוניברסלית. לפי הערכת משרד האנרגיה, קיימים כ–450 אלף דלקנים. בהמשך, הרפורמה עשויה לפתוח את שוק הדלקנים, כך שגם נהגים פרטיים יוכלו ליהנות מהדלקנים האוניברסליים.

בכמה תחנות דלק כבר קיים הדלקן האוניברסלי?

בכל תחנות התדלוק נערכו מראש, וכבר מאתמול ניתן למצוא משאבות מותאמות בכל אחת מהתחנות של פז, סונול ודלק.

משאבות בתחנת דלקצילום: מורן מעיין

האם הרפורמה תסייע רק לציים שזקוקים לתדלוק בכל הארץ?

לא רק. הרפורמה עשויה לפתוח את שוק הדלקנים לחברות שאינן חברות דלק קמעוניות, וכך לפרוץ את החוג הסגור של בעלי הדלקנים, שהם כיום בעיקר בעלי רכב חברה, ולשלב בו נהגים פרטיים.

לפי הערכות, פישוט מנגנון התדלוק האוטומטי וביטול הצורך בחברת תדלוק בעלת פרישה נרחבת — יביאו להקמת ארגוני צרכנים גדולים שיציעו לנהגים פרטיים דלקנים במסגרת הסכמים שנסגרו מבעוד מועד מול חברות דלק קטנות. כך, התדלוק האוטומטי עשוי להפוך לנחלת הכלל, ולא לשמש יותר כסמל סטטוס.

האם גם נהגים פרטיים יוכלו להשתמש בדלקנים?

כן. עם זאת, יש בכך כדאיות כלכלית פחותה לעומת ציי רכב. ואולם הצטרפות לקנייה מאורגנת תוכל לאפשר כוח קנייה חזק יותר — ולהפחית את המחיר.

מי מייצר ומתקין את הטבעות?

יש כיום שתי חברות טכנולוגיות שמייצרות ומתקינות את הטבעות האוניברסליות — אורפק ורוזמן. כל ציי הרכב יוכלו לפנות לאחת החברות ולרכוש מהן את ההתקנים. גם חברות הדלק שלהן טבעות משויכות יתקשרו עם החברות האלה, ויספקו אותן לציי הרכב שעמם הן עובדות.

מה צפוי להיות המחיר של הטבעות?

המחיר צפוי להיות בין עשרות למאות שקלים, כולל התקנה — בתלוי בכוח המיקוח של הלקוח.

מה ירוויחו הצרכנים?

הורדת עלויות עתידיות כתוצאה מהתחרות. ציי הרכב ישוחררו מהסכמי בלעדיות מול חברות הדלק, ויחלו לחתום על הסכמי תדלוק מול יותר מספק אחד. במקביל, גופים כמו מועדוני צרכנות וחברות כרטיסי אשראי יוכלו להגיע להסכמים עם חברות הדלק ולהציע דלק מוזל. גם בעלי רכבים פרטיים (שלא מהעבודה) יוכלו להתקין את הטבעות האוניברסליות.

חן בר־יוסף, מנהל מינהל הדלק במשרד האנרגיה, מסביר כי "מערכת התדלוק האוניברסלית תאפשר גמישות להחלפת ספקים וכן בחירת מספר ספקים בו־זמנית. המערכת מאפשרת לצרכנים להתקשר עם החברות המתאימות להם ביותר ומגדילה את התחרות בתחום".

מצב דומה קיים גם במדינות אחרות?

לא. ישראל מובילה את מהפכת הדלקנים, והיא הראשונה שמוציאה לפועל רפורמה שכזאת בתחום.

האם יש מכוניות שכבר מתדלקות עם התקן האוניברסלי?

כן. כמה אלפי מכוניות בישראל כבר שידרגו את ההתקן, ויכולות לתדלק בכל תחנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח