מגדל רכשה את סטריט מול ברמת ישי ב-192 מיליון שקל; "המשימה לא תהיה פשוטה"

העסקה מתבצעת בתקופה של אי-ודאות רבה בענף הקניונים, שסובל מאיבוד לקוחות לאינטרנט ולחו"ל ■ "כדי לייצר ערך מגדל תצטרך להביא יותר אנשים למרכז המסחרי הזה, להגדיל את הפדיון וגם את דמי השכירות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז הקניות סטריט מול רמת ישי
מרכז הקניות סטריט מול רמת ישיצילום: קרן בנימיני
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חברת הביטוח מגדל רכשה את המרכז המסחרי סטריט מול ברמת ישי בעלות של 192 מיליון שקל. המגעים בין הצדדים נחשפו ב-TheMarker ביולי, אך אז דובר על רכישת מחצית ממנו. בסופו של דבר החליטו במגדל לרכוש 100% מהמרכז. העסקה כפופה לאישור רשות ההגבלים העסקיים.

סטריט מול ברמת ישי הוא מרכז מסחרי פתוח בעל שתי קומות, המשתרע על פני 12 אלף מ"ר. הוא נפתח ב-2013 בהשקעה מדווחת של 180 מיליון שקל. כיום הבעלים הם יוסי פייט (51%), אלי לבן (40%) ושבתאי בלליס (9%).

העסקה מתבצעת בתקופה של ירידה חדה בהשקעות של גופים פיננסיים בקניונים. בשנים האחרונות ניכר צמצום בעסקות בענף הקניונים הנובע, בין השאר, מאי־ודאות בנוגע לעתיד הענף - בשל עודף בשטחי מסחר ועלייה במכירות באינטרנט ובחו"ל.

גורמים אלה הובילו לקיפאון ואף לירידה במכירות למ"ר בענף למרות הגידול הטבעי באוכלוסייה, וכן לירידה בערך המניות ובפדיונות של חלק מקבוצות הקניונים הגדולות. בעקבות זאת, השוכרים, המושפעים לרעה מהמצב, דורשים ממנהלי הקניונים הקלות כגון הפחתת שכר הדירה, השקעה בבניית חנויות ושיפוצן והשתתפות בהוצאות פרסום.

"זהו מרכז מסחרי ביישוב קטן המשרת בין היתר את הסביבה הכפרית סביבו, שכבר היום מתחרה במרכזים הקרובים אליו כמו אלונים של אמות, מרכז ג'י ביקנעם ומרכז ביג ביקנעם", אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "מחיר הקנייה של 13 אלף שקל למטר מצביע על נתוני תפקוד שאינם גבוהים.

"כלומר, כדי לייצר ערך כלכלי מגדל תצטרך להביא יותר אנשים למרכז המסחרי הזה, להגדיל את הפדיון וכנגזר מכך להגדיל את דמי השכירות החודשיים. מדובר במשימה כלל לא פשוטה בתקופה שבה אנחנו נמצאים בענף הקניונים. לדוגמה, חברת הפניקס רכשה לפני כמה שנים מרכז מסחרי שכונתי בקרית טבעון שעד היום מתקשה להתרומם".

מו"מ על רכישת סטריט מול לפי שווי של 195 מיליון שקל נערך לפני כשנה בין ביג מרכזי קניות ומגה אור, אך סכסוך שפרץ בין הצדדים הפיל את העסקה. בקרבת ביג מרכזי קניות ומגה אור טענו אז שמבדיקת הנאותות שערכו עולה כי נתוני הפדיון שהוצגו להם היו גבוהים מהפידיונות בפועל. בעלי סטריט מול השיבו כי הטענות אינן נכונות, וכי לרוכשים הפוטנציאליים הוצגו המצגים הנכונים.

לדברי מקורב למשא ומתן, בביג מרכזי קניות ובמגה אור רצו לסגור את העסקה לפי שווי של 170 מיליון שקל, אך בעלי המרכז לא הסכימו לרדת מעסקה לפי שווי של 190 מיליון שקל.

מגדל יוצגה בעסקה בידי עוה"ד גילי ריזל ושחף שטרן ממשרד מ.פירון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים