אפקט אמזון: כך נערכות עזריאלי, פוקס ושופרסל לתחרות מחו"ל

מותגים שנמכרו עד כה רק בחו"ל וחבילות שיגיעו בתוך 24 שעות מההזמנה: שחקנים ישראלים חדשים נכנסים לענף המסחר המקוון ■ "הצרכן ייהנה מאגרסיביות סביב המחירים ושיפור ברמת השירות", אומרים בענף

הדר קנה
הדר קנה
שירות Click and Collect של קבוצת ביג, הפועל בקניון ביג פאשן באשדוד
שירות Click and Collect של קבוצת ביג, הפועל בקניון ביג פאשן באשדוד
הדר קנה
הדר קנה

זירת המסחר המקוון רותחת מתמיד: מדי כמה ימים בשבועות האחרונים מתבשר הצרכן הישראלי על כניסה של שחקן חדש לענף, עם הבטחה לשינוי השוק — החל בשחקנים משמעותיים בזירה המקומית, כמו שופרסל וקבוצת פוקס, וכלה בענקית המסחר הבינלאומית אמזון, שכניסתה לישראל יכולה לטרוף את הקלפים בענף.

אף שהצרכנים המקומיים מרבים להשתמש בזירת הקניות המקוונות, הפעילות של חברות מקומיות בתחום עדיין בחיתוליה. במצב עניינים זה, כל אחת מהשחקניות החדשות יכולה ליצור שינוי משמעותי בשוק הקמעוני והלוגיסטי ובזירת המשלוחים המקומית.

"חברת דואר ישראל תצטרך להתייעל"

הדיווח אמנם עדיין לא אושר רשמית על ידי אמזון, אבל גורמים בענף הנדל"ן אומרים כי החברה מנהלת מגעים לשכירת מחסני ענק שיאפשרו לה להקים פעילות קמעונית בתוך ישראל, ולספק מוצרים לשוק המקומי. במקביל, בחצי השנה האחרונה נפגשו נציגים מטעם אמזון עם כמה מנכ"לים של חברות שילוח הפועלות בישראל, וביקשו לשמוע על תוכנית אלטרנטיבית לעבודה מול דואר ישראל, במטרה להפקיד את מסירת החבילות של אמזון לחברות אחרות.

כניסה של אמזון לישראל, אם תתרחש, צפויה לטלטל את השוק המקומי — מחברות ההפצה, שיצטרכו להתחרות בשירות המשלוחים של ענקית הקמעונות, שיציע ככל הנראה הגעה של חבילה בתוך 24 שעות מרגע ההזמנה; ועד החנויות עצמן, שיצטרכו למצוא דרך להתמודד עם המחירים האטרקטיביים של חלק מהמוצרים באמזון.

דואר ישראל אחראית ל–99% מהמשלוחים של חבילות לישראל, לפי דו"ח של רשות ההגבלים העסקיים מספטמבר, או לכ–90%, לפי הערכות שונות בענף. ואולם דואר ישראל סובלת מבעיות רבות בזמני הגעת החבילות ובתחום השירות. "ככלל, השירות שניתן על ידי הדואר נחות יחסית, בצד היותו זול יותר", נכתב בדו"ח של רשות ההגבלים.

העיכובים בהגעת החבילות (שנובעים גם בשל ריבוי חוליות בשרשרת) והתורים בסניפי הדואר מוזכרים גם הם בדו"ח של הרשות. בניסוי שערך TheMarker במארס השנה התגלה כי הזמן הממוצע להגעת חבילה לישראל דרך הדואר הוא 22 יום. עם זאת, בימים אלה מנסה חברת הדואר להתמודד עם העומס באמצעות מרכז חדש לטיפול בסחר מקוון שהקימה במודיעין, ונפתח רשמית בספטמבר. בדואר מבקשים לקצר את זמני הטיפול בחבילות ל–48 שעות לכל היותר — מהנחיתה בישראל ועד ההגעה לנקודת המסירה ללקוח. בשלב זה, גם אם חל שיפור מסוים, היעד הזה עדיין לא הושג.

לדברי גורמים בענף, לחברת דואר ישראל יש סיבה טובה לדאגה מפני פתיחה של נציגות מקומית של אמזון. "כיום לוקח לדואר הרבה זמן יחסית לבצע משלוחים", אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "אם יש מישהי שעושה את זה אחרת זו אמזון, שיודעת לספק משלוחים בתוך 24 שעות. בחלקים מסוימים בארה"ב ניתן לקבל את החבילה בתוך שלוש שעות מרגע ההזמנה. אם אמזון תיכנס לישראל, אני מעריך שהיא לא תשתמש בדואר כמפיץ, והדואר יצטרך להפוך את עורו כדי להתקרב אליה".

ואולם למרות הדיווחים, בשוק הקמעונות מטילים ספק בדיווחים על הכניסה של אמזון לישראל, בטענה שהשוק המקומי קטן מדי עבורה. "מה יש לאמזון לחפש בשוק של 9 מיליון תושבים בקושי? זה כסף קטן בשבילה. היא רק עכשיו נכנסת לשווקים משמעותיים ומרכזיים הרבה יותר, כמו אוסטרליה", אומר מקור בשוק הקמעונות. מנגד, יש הטוענים כי העובדה שאמזון הקימה מרכזי פיתוח בישראל מבשרת על כניסתה גם לזירה הקמעונית.

ההערכה היא שכניסה של שחקנים חדשים תגדיל את השוק המקוון בישראל, שממילא צומח, וגדל ביותר מ–20% בכל שנה בחמש השנים האחרונות. לדברי בן שחר, אם חברת הדואר תרצה לגדול יחד עם השוק במקום להתכווץ — היא תהיה מוכרחה להשתנות. "או שהדואר יתייעל או שהשחקנים החדשים ינגסו בו. הם ייקחו לו שליחויות, ויעשו את זה יעיל יותר", טוען בן שחר.

"כל מי שירצה יוכל לפתוח חנות מקוונת"

לפני כשבוע וחצי הכריזה חברת גולד בונד, שבשליטת שלומי פוגל ומשפחת שמלצר, כי בכוונתה להקים בשנה הקרובה מרכז לוגיסטי בשטח של 20 אלף מ"ר במתחם החברה באשדוד. המרכז ישמש אתרי מסחר אלקטרוני — החל בשלב האחסון וכלה במשלוח לבית הלקוח, תוך שימוש בטכנולוגיה רובוטית מתקדמת הזהה לטכנולוגיה של אמזון, לדברי החברה.

בדומה למדיניותה של אמזון, גולד בונד הצהירה כי לקוחות שיזמינו דרכה מוצרים יקבלו את המשלוחים תוך 24 שעות מההזמנה, ולכן עניין מהותי עבורה הוא לבחור חברת שילוח מהימנה ויעילה שתבצע את ההפצה מהמרכז הלוגיסטי החדש שלה עבור אתרי המסחר האלקטרוני (Third Party Logistics).

המרכז שתקים גולד בונד ישרת חנויות ורשתות ישראליות שירצו למכור את מוצריהן באינטרנט, או יבואנים שרוצים לייבא מוצרים מחו"ל ולמכור אותם בישראל. "כולם מבינים כי תחום המסחר האלקטרוני הוא התחום החם ביותר", אומר אורי פניני, המרכז את התחום בגולד בונד.

לדבריו, "המחסן הלוגיסטי שלנו יוריד עלויות. חולצה שקנית ב–100 שקל בחנות, עלתה לחנות 50 שקל בלבד. חלק גדול מהמחיר שמשלם הצרכן הולך על ארנונה, שכר לעובדים, חשמל וכיו"ב. בסופו של דבר, הם נותרים עם רווח של 2%–3% על החולצה. במקום חנות פיזית, סוחרים יוכלו לאחסן אצלנו את הסחורה ולשלם 10% פחות על הכל — זה דרמטי. הם יוכלו להחליט אם לתרגם את החיסכון הזה להנחה ללקוחות או להרוויח יותר על כל חולצה".

פניני מוסיף כי המחסן הלוגיסטי יוכל לספק שירות לרשתות קיימות וגם לחברות חדשות: "אנחנו ניתן שירות לכל מי שירצה לעבוד. למשל, שני צעירים יוכלו לפתוח בתוך שבועיים חנות מקוונת ולמכור דרכנו — ובתוך 24 שעות הסחורה תגיע ללקוח". לטענתו, הייחוד של השירות החדש הוא בשילוב המלא של טכנולוגיה רובוטית. בגולד בונד אומרים כי הדבר יאפשר לעבוד עם נפח גדול של חבילות, במהירות גבוהה.

"זה צעד שמגדיל את השוק", אומר אלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית של איביי (eBay) בישראל. לדבריו, "על לוגיסטיקה זה יקום וייפול. שירות נמדד במהירות שבה המוצר מגיע לפתח הבית, ואין ספק שמחסן לוגיסטי אוטומטי כמו שגולד בונד מתארת יכול לתת מענה לצורך שקיים בקרב עסקים רבים".

בטרמינל אקס דווקא מעדיפים את הדואר

שחקן חדש בזירה המקוונת בישראל, שהצטרף אליה בחודש שעבר, הוא טרמינל אקס (Terminal X) של קבוצת פוקס. האתר שהקימה החברה הוא מעין קניון מקוון, שמתמקד בתחום האופנה ומוכר מותגים ישראליים ובינלאומיים שחלקם משווקים דרכו באופן בלעדי, כמו יוניקלו (Uniqlo). בכוונת החברה למכור בעתיד מוצרים של מותגים נוספים.

הסחורה של קבוצה פוקס מוחזקת במחסנים של החברה, הפועלים במודל משולב — ממוכן וידני. אלעד ורד, משנה למנכ"ל הקבוצה, אומר כי הליקוט והאריזה נעשים על ידי בני אדם, ואילו ספירת המלאי והביקורות נעשות בצורה ממוחשבת. "השילוב הזה תורם למהירות, ומביא לאפס טעויות", הוא טוען.

מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעין צילום: עופר וקנין

ורד מוסיף כי זמן השילוח קריטי לפוקס. לדבריו, החברה שואפת להוציא את ההזמנות כבר ביום ביצוען, ולכן בחרה להשתמש בשירותי המשלוחים של חברת HFD. "אנחנו רוצים שהזמינות תהיה מיידית. הסחורה והמלאי נמצאים אצלנו במחסנים, וברגע שנכנסת הזמנה — ולא משנה אם זה ב–2:00 בלילה או ב–10:00 בבוקר — היא יורדת לליקוט ויוצאת ללקוח. יש לנו לקוחות שהזמינו משלוח ב–10:00 בבוקר וקיבלו את המשלוח בערב".

בטרמינל אקס מצהירים כי לאחר עבודת הכנה של שנה וחצי, בחרו להשתמש בשירותי ההחזרות דרך דואר ישראל, בין היתר בגלל הנגישות של סניפי הדואר. "אדם שרוכש מוצר ורוצה להחזיר אותו, צריך לשלוח את החבילה בחזרה לחו"ל — ולא ברור מתי היא תגיע ליעדה. אצלנו יש כתובת — בכל 700 סניפי דואר ישראל. לצרכן יש מאות נקודות אפשריות לבצע החזרות של מוצרים, ואנחנו מזכים אותו בתוך ימים בודדים. זהו שירות ייחודי לחברה, שנוצר בשיתוף פעולה עם הדואר", אומר ורד.

מתחרה נוסף שנכנס לשוק הרותח של המסחר המקוון הוא האתר Azrieli.com, שהתחיל לפעול בפברואר האחרון. אתר הקניות של קבוצת עזריאלי מוכר מגוון גדול של מוצרים — מאופנה ועד חבילות נופש. האתר מציע משלוחים בחינם, ובחלק מהמוצרים הוא מתחייב למשלוח מהיר של עד 24 שעות. גם לקבוצת עזריאלי יש מערך לוגיסטי שלם — מאחסון המוצרים, דרך הליקוט שלהם והאריזה, ועד המשלוח לבית הלקוח באמצעות חברות הפצה שונות. במחסני החברה נעשה שימוש במערכות מתקדמות, בשיתוף פעולה עם חברת קרגו אמרפורד (Cargo Amerford).

קבוצת קניונים נוספת שפועלת אונליין היא ביג, שהשיקה לפני כחודשיים את שירות Click and Collect, הפועל בקניון ביג פאשן באשדוד. השירות מאפשר לאסוף חבילות שהוזמנו מאתרים בחו"ל, ומתחרה בשירותי דואר ישראל. השירות הייחודי כולל אפשרות למדוד, להחזיר ולהזדכות באופן מיידי על פריטים שנקנו ברשת. בשלב זה פועלת ביג בשיתוף פעולה עם חברות המשלוחים UPS ו–DHL, הדואר הצרפתי ועוד.

במקביל, ביג שוקדת על פיתוח פלטפורמת סחר מקוונת, שתושק בחודשים הקרובים. באתר יימכרו פריטים של מגוון חנויות — לא בהכרח כאלה הפועלות במרכזי ביג.

"אמזון, נקסט ועליבאבא יפעלו מישראל"

האתרים של פוקס ועזריאלי כבר עלו לאוויר, אבל בעוד הקבוצות שעומדות מאחוריהם מוכרות לצרכנים הישראלים אופנה כבר שנים רבות, שחקן חדש שיצטרף לזירה בינואר 2018 התמחה עד כה במזון. הכוונה היא לרשת שופרסל, שבשיתוף עם החברה האמריקאית אמריקן אאוטלט מתכוונת להרחיב את פעילותה המקוונת ולהקים אתר למכירת פריטי אופנה, מוצרי חשמל ועוד. בדומה לטרמינל אקס של פוקס, גם שופרסל תמכור מותגים מוכרים, ובעיקר כאלה שעדיין לא הגיעו לישראל. על פי הערכות בשוק, כ–60% מהמגוון הקמעוני העולמי המוצע ברשת אינו מגיע לישראל.

שופרסל לא תחזיק מחסנים בישראל, אלא תשמש גוף מקשר למחסני הענק של חברות בחו"ל. שופרסל בחרה לעבוד עם חברת השילוח UPS, ששליחיה יביאו את המוצרים עד בתי הלקוחות.

מי שצפויים להרוויח במיוחד מהתחרות הגוברת בענף הקמעונות הדיגיטלית הם הצרכנים הישראלים. "אמזון, נקסט ועליבאבא יפעלו מישראל בשלב כלשהו, זה ברור, לא רק עם מחסנים — אלא עם חנויות. ואם לא הם, אז יהיו אחרים", אומר בן שחר. "אונליין ואופליין הם לא שני דברים שונים, הם הולכים במשולב, ומי שלא מבין את זה צריך להחליף ענף. כל השינויים האלה יעשו טוב לצרכנים — ככל שהתחרות תגבר ויהיו עוד אפשרויות ויותר חלונות הפצה, ישתנה מעמדו של הצרכן במדינה, שבה כיום הכל יקר".

גולדנברג מסכים עם האבחנה: "כל הדברים שקורים סביב המסחר האלקטרוני בשנה האחרונה מעידים על כך שישראל בדרך להיות מעצמה בתחום", הוא אומר. "נראה אגרסיביות גדולה סביב המחירים, כי הרי זו הסיבה המרכזית לכך שהצרכנים הישראלים קונים באינטרנט. מלבד המחירים, גם רמת השירות תלך ותשתפר, ומי שיעשה זאת היטב יוכל להצליח בגדול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"