הלוביסטים לחצו - אסם ויוניליוור קיבלו פטור מסימון מוצרים

לפי תיקון לתקנות שהגיש המשרד, שתי החברות לא יידרשו לסמן את אבקות המרק שהן משווקות ■ אסם פעלה מול משרד הבריאות באמצעות משרד הלובי פוליסי, יוניליוור באמצעות גורן עמיר ■ משרד הבריאות: "הנושא נדון במסגרת הדיונים המקצועיים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שר הבריאות, יעקב ליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמן. "דווקא מוצר שצריכתו היא עניין של חיים ומוות - עובר"צילום: מיכל פתאל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

כשבועיים אחרי ששר הבריאות יעקב ליצמן הניח את תקנות סימון המזון על שולחן הוועדה בכנסת - משרד הבריאות הגיש היום (ה') תיקון לתקנות, שפוטר את יצרני אבקות המרק אסם ויוניליוור מסימון במדבקה אדומה. זאת, על אף שמדובר במוצרים עתירי נתרן. משרד הבריאות לא עידכן את כלי התקשורת בדבר השינוי בתקנות. ביום שני תקיים ועדת הבריאות, העבודה והרווחה של הכנסת דיון בנושא.

ל-TheMarker נודע כי משרד הלובי פוליסי, שמייצג את אסם, פעל בנושא מול משרד הבריאות. אסם מחזיקה בנתח שוק של 52% מקטגוריית המרקים המוכנים. בנוסף פעל בנושא בשם יוניליוור משרד הלובי גורן עמיר. יוניליוור מחזיקה בנתח שוק של כ-40% בקטגוריה עם המותג קנור.

צילום: מיי-סופרמרקט

גורמים בענף המזון הביעו פליאה על כך שהשינוי נוגע רק לאבקות מרק ולא למוצרים אחרים כמו אבקה להכנת שוקו לשתייה, אבקה להכנת מילקשייק, תרכיזים להכנת משקאות ועוד. המכירות בשוק אבקות המרק הסתכמו ב-101 מיליון שקל ב-2016.

זאת אינה הפעם הראשונה שמשרד פוליסי מצליח לשכנע את משרד הבריאות בנושאים הנוגעים ללקוח שלו. אסם, יצרנית המזון השלישית בגודלה בישראל, עמדה לרגע במוקד תשומת הלב של משרד הבריאות, כשביוני עלה קמפיין של המשרד נגד צריכת חטיפים. עם זאת, רגע לפני שהקמפיין שודר במקטע הפרסום היוקרתי של "דקה ל-20:00", משרד הבריאות החליט להסיר אותו מהאוויר מוקדם מהצפוי.

מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, טען בזמנו שהמשרד לא הוריד את הקמפיין בעקבות לחץ של יצרנים, אלא מתוך רצון לעבוד בשיתוף פעולה עמם. ואולם TheMarker חשף בעבר שכדי לנסות להשפיע על המשרד להוריד מהאוויר את קמפיין החטיפים, אסם השתמשה בשירותיו של מנכ"ל פוליסי, ארז גילהר, הידוע בקשריו עם משרד הבריאות ועם השר ליצמן.

הבשורה העיקרית בתקנות סימון מזון מזיק היא סימון של מוצרים עתירי סוכר, שומן רווי ונתרן באדום בחזית האריזה. לפי הנוסח המקורי של התקנות, אם היצרן מסמן את המוצר כמרק מוכן שנמדד במ"ל, חובת הסימון תהיה לפי הרף שנקבע למזון נוזלי (למשל, משקאות). רף הסימון של מזון נוזלי מחמיר יותר מזה של מזון מוצק, וקובע כי יש לסמן במדבקה אדומה כל מוצר שיש בו יותר מ-100 מ"ג נתרן ל-100 מ"ל מזון נוזלי. זאת לעומת רף סימון של 400 מ"ג נתרן ל-100 מ"ל מזון מוצק.

צילום: מיי סופרמרקט

לפי הרף המקורי, המרקים המוכנים היו אמורים להיות מסומנים במדבקה אדומה. כך למשל, המרק המוכן של אסם מכיל 228 מ"ג נתרן ל-100 מ"ל מרק מוכן. כעת שונו התקנות באופן כזה שאבקות המרק יישפטו כמזון מוצק מהול במים. כמות הנתרן תחושב בו כשהוא מהול במים, ובכל זאת הוא לא ייחשב כמזון נוזלי אלא כמזון מוצק, ויימדד על פי רף מחמיר פחות. שינוי נוסף בתקנות קובעי שמזון המיוצר מרכיב אחד בלבד, כמו אורז או קמח, יהיה פטור מחובת סימון מספר כפיות הסוכר שהוא מכיל ל-100 גרם.

מוועדת הבריאות, העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "משרד הבריאות ביקש לעדכן את הסעיף המתייחס למרקים מוכנים. עדכון זה, כמו שאר הסעיפים, יובא בפני הוועדה. משרד הבריאות יידרש להסביר את הסעיפים השונים, כמו גם מדוע ביקש לעדכן לגבי המרקים המוכנים. כלל הסעיפים, כולל עדכון זה, הם ברי שינוי על ידי הוועדה".

מאסם נמסר בתגובה: "כמקובל בתהליך רשמי ומסודר של קביעת תקנות, משרד הבריאות העביר את טיוטת ההמלצות לכל הגורמים הרלוונטיים, לרבות לשכות המסחר, איגוד תעשיות המזון ואיגוד התעשיינים, על מנת לקבל את הערותיהם. לאחר תגובת הגורמים השונים, משרד הבריאות מחליט כיצד להתייחס להערות ומפרסם את התקנות לפי החלטתו הבלעדית".

מיוניליוור סירבו להגיב.

ממשרד הבריאות נמסר: "הנושא נדון במסגרת הדיונים המקצועיים של ועדת האסדרה.
הנתונים לגבי נוזלים אינם מתאימים לאבקות מרק אלא למיצים או מוצרי חלב, לכן בוצעה התאמה. לא היתה פנייה של חברות לובינג".

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה