הפרצה בחוק שמאפשרת לגבות דמי תיווך משוכרי הדירות

חוק שכירות הוגנת ביקש להסדיר את כללי המשחק בין משכירי הדירות לשוכרים, אך בשל סעיף שנותר עמום - שוכרים רבים ממשיכים לשלם דמי תיווך למתווכים ■ ח"כ רועי פולקמן, מיוזמי החוק: "החקיקה נעשתה בלחץ. נפתור את הבעיה במושב הקרוב"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוזמי חוק שכירות הוגנת, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר
יוזמי חוק שכירות הוגנת, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפירצילום: אמיל סלמן ואוליבייה פיטוסי
הדר קנה
הדר קנה

שוכר 1: ממי אתה מתכוון לגבות את דמי התיווך? האם אתה מתעלם מהחוק החדש ומתכוון לגבות מהשוכרים? אם כן, יהיה נחמד אם מנהלי הקבוצה יסירו מודעות כאלה".

מתווך: "למדנו את החוק היטב ואנו מלווים בעורך דין צמוד. הדירה אינה בבלעדיות, ומסיבה זאת ונוספות, דמי התיווך יחולו על השוכר".

שוכר 2: "אין מה ללמוד, זה לא ניתוח מוח. כוונת המחוקק ברורה מאוד. מי שמזמין את השירות ישלם. כל שאר הפרשנויות שלכם הן בגדר היתממות וזלזול באינטליגנציה של השוכרים והחוק".

השיח הזה הוא אחד מרבים שהתקיימו באחרונה ברשתות החברתיות ובקבוצות הפייסבוק העוסקות בחיפושי דירות להשכרה. הדיונים הסוערים ביותר התנהלו בין שוכרים למתווכי דירות. הרקע לדיונים הוא חוק שכירות הוגנת, שאושר בכנסת ביולי, ומבקש להסדיר את כללי המשחק בין המשכירים לשוכרים, בשוק שנחשב בישראל פרוע ובלתי־מפוקח.

על פי החוק החדש, שאותו קידמו ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) וח"כ רועי פולקמן (כולנו), אם המשכיר שכר את שירותיו של מתווך כדי שיציג את הנכס לשוכרים פוטנציאליים — הוא יהיה זה שישלם את דמי התיווך. זאת, בניגוד למצב הרווח בשוק עד כה, שבו במקרים רבים התשלום התחלק בין השוכר למשכיר או הושת כולו על השוכר. אלא שהשוכרים מתלוננים כי מתווכים רבים ממשיכים לדרוש דמי תיווך מהשוכרים, תוך שהם מנופפים במלים כמו "בלעדיות" ו"הסכם חתום", ומכוונים לתחום האפור שהחוק החדש לא טיפל בו ויוצר אי־ודאות בשוק.

"אתה יכול לתבוע, לא ייצא לך מזה כלום"

חיפוש דירה, בעיקר באזורי הביקוש כמו תל אביב והערים הגדולות, הפך בשנים האחרונות לחוויה מתסכלת במיוחד לשוכרים. דירות טובות נחטפות בזמן קצר, ובעלי הדירות מרשים לעצמם להציב תנאים ולהשית על השוכרים תשלומים שונים ומשונים, כולל דמי תיווך — אף שפעמים רבות המתווך הופעל בכלל על ידי בעל הדירה.

מתלונות רבות של שוכרים עולה כי בתקופה הקצרה מאז שנחקק, החוק התקשה לשנות את הפרקטיקה הקיימת בשוק. "אשתי ואני התחלנו לחפש דירה בלוד בספטמבר. יש שם ביקוש גבוה בתקופה הזאת, כי יש הרבה סטודנטים שמחפשים דירות באזור", מספר בני, עובד חינוך מלוד. "הלכנו לראות דירה שפורסמה ביד2 ומצאה חן בעינינו, והתקשרנו לדירה, שפורסמה דרך תיווך. כשהגענו, המתווך ביקש מאתנו לחתום על טופס שאומר שעלינו לשלם את העמלה שלו, בגובה שכר דירה של חודש אחד. אמרתי לו שאני מכיר את החוק החדש, וכתוב בו במפורש שמי שצריך לשאת בדמי התיווך הוא בעל הדירה. המתווך אמר לי שאני לא יודע מה החוק ומה נהוג, ושאם אני רוצה אני יכול לתבוע אותו, ושלא ייצא לי מזה כלום. בסופו של דבר הדירה עברה למישהו אחר, שכנראה היה מוכן לשלם. אבל אם מי שהפעיל את המתווך הוא בעל הדירה, למה אני צריך לשלם?".

ענבל מתל אביב מספרת סיפור דומה: "קבעתי עם מתווך בשם תומר לראות דירה ברחוב נחמני. אחרי שעשיתי סיבוב בדירה ולפני שעמדתי ללכת הוא אמר: 'בואי תחתמי פה שאת משלמת דמי תיווך'. שאלתי אותו: 'רגע, מה עם החוק החדש?' הוא ענה שמכיוון שהדירה לא בבלעדיות — דמי התיווך הם על השוכרים. הוא ניסה להתעקש שאחתום, אבל לא חתמתי לו".

בפייסבוק הופץ דו־שיח משעשע בין מתווך לשוכר, שזכה לתגובות רבות ומשקף היטב את הבעיה: השוכר מבקש לדעת מה שכר הדירה ומקבל תשובה כי גובהו 6,300 שקל, לא כולל דמי תיווך. השוכר מיתמם וטוען שאינו יודע מה זה תיווך, ולאחר חילופי דברים כותב: "אתה מתכוון למשהו שאני לא צריך אותו, לא הזמנתי אותו, אבל עדיין אני צריך לשלם עליו ועוד 6,300 שקל. עכשיו הבנתי".

אורי טולדנוצילום: חן זאוסמר

אורי טולדנו, יחד עם הדס שובל ואורטל שנפס, הוא ממובילי דף הפייסבוק והאפליקציה "יאללה משנים מהספה" — יוזמה חברתית דיגיטלית שמטרתה יצירת מאבקים ויוזמות חברתיות, בין השאר באמצעות קמפיין בסמס והפצה ממוקדת של פוסטים. טולדנו מספר כי ברגע שצף ריבוי התלונות בנושא, החלו גולשים לפנות למנהלי דפים של קבוצות פייסבוק שונות של מחפשי דירות, וקראו להם לסלק מהקבוצות מתווכים שמנצלים לרעה את החוק.

"מהר מאוד לאחר שהחוק חוקק ראינו שיש בעיה. המתווכים טענו שיש פרצה בחוק והמשיכו לגלגל את דמי התיווך על השוכרים בטוענות שונות", אומר טולדנו. "נוצר מצב אבסורדי: אנשים משלמים על שירות שהם לא ביקשו אותו, ולא מדובר בסכום זניח; דמי תיווך יכולים להגיע ל–6,000 שקל ואף יותר מזה בתל אביב, ויש פה הרגשה של שוק שבוי שהם יכולים לנצל. הפצנו את הדבר, והנושא הגיע להמון מחפשי דירות, שהתחילו לשים לב לבעיה".

השטח האפור

הטענות של השוכרים נראות מוצדקות, אך צריך להבין כי המתווכים מסתמכים על חלק בחוק שלא הובהר. חוסר ההסדרה בחוק נוצר בחלקו בשל הידרשות לסוגיה בשלבים מתקדמים יחסית של החקיקה ובעקבות לחצים של בעלי עניין, והותיר מקום לגמישות במשא ומתן בין השוכרים למתווכים.

עו"ד שי שץצילום: Ulyana Basova

עו"ד שי שץ, העוסק בתחום המקרקעין והנדל"ן, מסביר: "הבלעדיות חשובה מאוד למתווכים. כשבעל דירה מזמין שירות ממתווך, הוא חותם על טופס שבו הוא מפקיד בידיו את כל נושא שיווק והשכרת הדירה, והוא זה שמשלם לו על השירותים. הבעיה מתחילה עם המתווכים הקטנים, שנלחמים על פרנסה ומשתמשים בתרגיל נפוץ — הם רואים דירה שפורסמה ביד2, ואף שלא חתמו על הסכם בלעדיות מול בעל הדירה, הם מפרסמים את הדירה דרכם ומגייסים שוכרים פוטנציאליים. רק אז הם פונים לבעל הדירה, מבלי שיש להם הסכם חתום מולו. לכן המתווך מתנה את השכרת הדירה בחתימה על חוזה הזמנת שירותי תיווך מהשוכר, כדי שיוכל לגבות ממנו את התשלום על התיווך. השוכר מבין שאם לא יחתום הוא לא יוכל לראות את הדירה, ולכן עליו לשלם למתווך דמי תיווך. במקרה כזה אי־אפשר להסיר אחריות מהשוכר, אבל במקרים מסוימים, בעיקר באזורי ביקוש, השוכרים הם קהל שבוי.

"אם אין חוזה חתום, אבל יש הסכם בעל פה שמכוחו פעל המתווך, מי צריך לשלם את דמי התיווך? החוק לא קבע את זה ישירות, הוא לא הגדיר זאת — לא בחוק ולא בדברי ההסבר — וזו מהות השטח האפור".

עדינה חכםצילום: שרונה אברהם

גם עדינה חכם, סגנית יו"ר הדירקטוריון של רשת תיווך הנדל"ן אנגלו סכסון, מסבירה כי הבעיה העיקרית היא עם ניסוח החוק: "החוק לא היה מספיק ברור, וזה הכניס בלבול לשוק התיווך. המחוקק רצה שלא יהיה מצב שבעל נכס יפנה למתווך ויבקש ממנו להשכיר את הדירה בתנאי שאת דמי התיווך ישלם השוכר. זה עולה מהחוק, אבל לא בצורה ברורה. המחוקק גם שכח שאם אתה משית על בעל הנכס הוצאות, הוא יעלה את שכר הדירה. אין חוכמות — כך השוק עובד".

בעיה נוספת שאליה מתייחסים שץ וחכם היא חוסר הבהירות בנושא האכיפה והענישה. "נניח שהשוכר לא רוצה לחתום על החוזה מול המתווך וחושב שנעשה פה דבר לא חוקי — אין לו למי להתלונן", אומר שץ. "אם בחוק היו מכניסים סעיף של גוף שאליו אפשר להפנות תלונות כאלה, המתווכים אולי היו מפחדים. המחוקק טעה פעמיים — כשלא הגדיר כמו שצריך את החוק, וכשלא נתן כוח בסיסי בידי השוכרים להתלונן. בפועל, תלונה לא תסדר לשוכר את הדירה, אבל ככל שיהיו יותר תלונות השוק יתיישר".

לדברי חכם, "תמיד צריך לחשוב על היישום בשטח, ובגלל זה אין בשורה בחוק הזה. אם רוצים להסדיר את נושא ההשכרות — צריך פשוט לבנות דירות להשכרה. כל ניסיון של חקיקה יוביל לכך שהשוק ימצא את שביל הכבשים שלו. לא צריך לנסות למצוא פתרונות שלא מתיישבים עם השוק החופשי".

יו"ר איגוד המתווכים, רועי חיניץ, מסכים כי החוק אינו נהיר מספיק, אך מזכיר שיש גם מתווכים חובבנים: "בישראל יש 20 אלף מתווכים בעלי רישיון, רובם מקצוענים שנותנים שירות וערך וחוסכים לאנשים זמן וכסף, אבל רק חלקם עוסקים בכך כעיסוק מרכזי. יש גם כאלה ללא רישיון, ולכן תיווך הוא לא תמיד מקצועי מספיק כמו במכירת דירות. המתווכים החובבנים נמצאים איפה שאפשר לדפוק את השוכרים, ולכן צריך לבדוק רישיון ומסמכים ולבדוק שזה הביזנס העיקרי של המתווך ולא עסק צדדי".

פולקמן מודע לכשלים שנוצרו בחוק, והוא מבקש לפתור אותם במושב הקרוב של הכנסת: "בשלבים מתקדמים של העבודה על החוק העליתי את הסוגיה של בעיית המתווכים. הטענה היתה שהם גובים את מלוא דמי התיווך מהשוכר, ורצינו לפתור את זה באמצעות חקיקה. זה היה קצת בלחץ. מהצד השני באו המתווכים ואמרו שזו בעיה מקומית שתקפה בעיקר בתל אביב, וממילא חוק המתווכים אוסר עליהם לגבות כסף מאדם שלא אישר את השירות. בסוף הכנסנו לחוק סעיף כללי, שאם בעל הדירה הפעיל שירותי תיווך — הוא לא יכול לגלגל אותם על השוכר. עכשיו הסיפור של הבלעדיות הוא בתחום האפור של חוק המתווכים ולכן אני בוחן מהלך, באמצעות סדרת דיונים עם משרד המשפטים והמתווכים, כדי לחדד את הבעיה ולראות מה הפתרון הנדרש".

לדברי פולקמן, "המושב הקרוב של הכנסת יתמקד בנושא השכירות, והפתרון האמיתי שאליו אנחנו שואפים הוא הגדלה משמעותית של היצע השכירות ארוכת הטווח באזורי הביקוש. זה ירפה קצת את ההיסטריה בשוק השכירות, והקהל יהיה פחות שבוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"