כמה נשלם על קניות באינטרנט? הקרב על תקרת הפטור ממס יוכרע בחודש הקרוב

הוועדה הבין-משרדית להסרת חסמים ליבוא אישי תמליץ כי הכמות הסבירה ליבוא אישי תהיה 30 יחידות של אותו מוצר במשלוח בסך של עד 1,000 דולר, או עד 5 יחידות במשלוח בסך של יותר מ-1,000 דולר ■ ההכרעה על הגדלת הפטור ממס ביבוא אישי תעבור למשרד הכלכלה

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חבילות בדואר ישראל
חבילות בדואר ישראלצילום: אמיתי זיו
הדר קנה
הדר קנה

הקרב על הפטור ממס יוכרע בקרוב: משרד הכלכלה והתעשייה יגבש במהלך החודש הקרוב את המלצותיו לגובה תקרת הפטור ממס ביבוא אישי. בכך תושלם הרפורמה בתחום, שמובילים משרדי הכלכלה והאוצר, כשלצד ההסדרה הרגולטורית, ייבחנו גם העלויות לצרכן.

אתמול (ב') הודיעה הוועדה הבין־משרדית להסרת חסמים ליבוא אישי כי תגיש את המלצותיה הסופיות לשרים. הוועדה תמליץ, בין השאר, כי הכמות הסבירה ליבוא אישי תהיה 30 יחידות של אותו מוצר, במשלוח בסך של עד 1,000 דולר, או עד חמש יחידות של מוצר במשלוח בסך של יותר מ–1,000 דולר.

ראש בראש || הצרכנים ירוויחו, העסקים ייפגעו: האם צריך להוריד מסים על קניות באינטרנט?

עוד יומלץ כי מזון, תמרוקים ותוספי תזונה לא יעוכבו יותר על ידי המכס במשלוחי בלדרות, ולא תיגבה אגרה בגינם. בנוסף, כמה מוצרי התעבורה (מוצרים לרכב) הנעצרים במכס לצורך בדיקה יופחת מ–20 אלף מוצרים בשנה כיום ל–70 בלבד.

דווקא בנושא החשוב במיוחד - הגדלת הפטור ממס ביבוא אישי - הוועדה אמנם דנה בנושא, אך לא קיבלה מנדט להחליט לגביו וההכרעה תעבור למשרד הכלכלה.

בימים אלו ניטש מאבק על העלאת הפטור - כיום, תקרת הפטור ממס לחבילה היא 75 דולר (כ–270 שקל). התומכים בהעלאת הפטור, ובהם ארגוני צרכנים, חברות בלדרות, וחברות לקניות מקוונות, טוענים כי הוא יטיב עם הצרכנים ויפחית את יוקר המחיה בישראל. גם ברשות ההגבלים העסקיים ממליצים להעניק פטור מלא ליבוא אישי מחו"ל, כאמצעי להגברת התחרות במשק.

לעומתם, ברשות המסים טוענים את ההפך. לטענתם, המגמה העולמית היא דווקא ביטול פטורים במדינות OECD. עוד מתנגדים הם איגוד לשכות המסחר, הקמעונאים ובעלי הקניונים, שטוענים כי הזמנת מוצרים באינטרנט גרמה לפגיעה במכירותיהם, וכי קיים אי־שוויון בנטל המסים. הם מאיימים שהעלאה של הפטור תוביל לפגיעה בעסקים - עד כדי סגירת חנויות ופיטורים של עשרות אלפי עובדים.

בימים אלה משרד הכלכלה שכר חברת ייעוץ חיצונית שעובדת על גיבוש מסמך עמדה בנושא הפטור ממס. המסמך יוגש לקראת אוקטובר, ובמסגרתו תיבחן השפעתם של סכומי הפטור על הכלכלה המקומית.

מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי, אמר כי "היבוא האישי הוא כיום שחקן חשוב בכל העולם בתחום הצריכה, ואנו חייבים לאפשר לצרכנים הישראלים לרכוש מוצרים שאינם מצויים בישראל, שמחירם נמוך יותר בחו"ל או שהגישה אליהם נוחה יותר. נשתמש בכלי זה באחריות כלפי העסקים הקטנים והבינונים, שגם להם תפקיד מרכזי בהקטנת הריכוזיות המצויה כיום בעיקר בידי היבואנים הבלעדיים".

בתחילת אוקטובר צפוי הממונה על היבוא במשרד הכלכלה להגיש המלצותיו לגובה תקרת הפטור לשרי הכלכלה והאוצר, כשהמלצות אלו צפויות לאזן בין הרחבת הפטור, כך שיאפשר יבוא אישי גדול יותר שיוזיל את יוקר המחיה, לבין התמיכה שמעניק המשרד לעסקים הקטנים והבינונים, שהם המתחרים המשמעותיים על מוצרי היבוא האישי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית