"מעלים את המחיר ליום יומיים כדי להוריד במבצע" - חקיקה חדשה תמנע מבצעים פקטיביים

ההצעה שיזמו שר הכלכלה אלי כהן בשיתוף הרשות להגנת הצרכן ולסחר עברה היום בקריאה ראשונה בכנסת

הדר קנה
הדר קנה
שקיות קניות מנייר סייל
הדר קנה
הדר קנה

הצעת חוק למיגור תופעת פרסום המבצעים הפיקטיביים עברה היום (ג') בקריאה ראשונה בכנסת. את ההצעה יזם שר הכלכלה אלי כהן בשיתוף הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. זאת בהמשך לדו"ח של הרשות שיצא במארס השנה והתפרסם ב TheMarker, שקבע כי בישראל השתרשה פרקטיקה של הטעיה על ידי קמעונאים. מדובר בפרסומים של משווקים בכל התחומים - החל במזון, דרך טואלטיקה ואופנה ועד ריהוט ואלקטרוניקה - העושים שימוש נרחב במונח "מבצע" כדי לפתות לקוחות. זאת, אף כי לא תמיד מדובר במבצע של ממש, כזה שמוגבל בזמן ומציג מחיר נמוך מהרגיל.

הדו"ח של הרשות להגנת הצרכן השווה את מצבה של ישראל למקובל במדינות אחרות, שם קיימת חקיקה המסדירה את התחום. כך למשל, במדינות שונות בארה"ב, בקנדה, בבריטניה ובאוסטרליה קיימים חוקים שמגבילים את יכולתן של רשתות להכריז על מבצע. החוקים קובעים כללים ברורים: מתי אפשר לצאת במבצע, כמה זמן הוא יכול להימשך, מהו מחיר הייחוס - זה שממנו קובעים את ההנחה - מהו נפח המכירות המינימלי לפני המבצע ועוד.

צילום: אייל טואג

בישראל הפרסום ההשוואתי לא היה מוסדר עד כה בחקיקה, כך שלא היו הגדרות ברורות לגביו. כעת הצעת החוק מבקשת להבטיח שבזמן "מבצע" אכן תהיה הוזלת מחירים אמיתית.

במשרד הכלכלה אומרים כי הרשתות מעוניינות ליצור מצג של מבצעים נרחבים, ולכן הן נוקטות בכל אמצעי חוקי לעקוף את האמת העובדתית תוך שימוש בטקטיקות שיווקיות מטעות. ההטעיה מתבצעת בדרכים מגוונות - החל מקביעת מחיר מבצע הנגזר ממחיר שהמוצר מעולם לא נמכר בו, דרך מכירת מוצרים שבמשך כל השנה מוצעים במבצע וכלה ב"ניפוח המחיר" - העלאת המחיר של המוצר או השירות ליום או ליומיים רק לשם הורדתו, במטרה להציג שיעור הנחה גבוה יותר - וליצירתיות אין גבול.

"קידום מכירות באמצעות עריכת מבצע הוא בעל השפעה גדולה על התנהגות הצרכנים, ומוביל לעלייה בכמויות הנרכשות של המוצר. על פי רוב העלייה במכירות נובעת מכך שהשימוש במילה "מבצע", ללא הורדת מחירים אמיתית, מספיק כדי ליצור העדפה לרכישת את אותו מוצר", נכתב בהצעת החוק.

החוק יבטיח שבזמן "מבצע" אכן תהיה הוזלת מחירים אמיתית, ואף מגדיר מספר קריטריונים, כגון זמן מוגבל למשך המבצע (שהרי מחיר מבצע על פני תקופה ארוכה מדי הוא מחיר שוטף ולא מחיר מבצע), זמן מינימאלי שבו המוצר צריך להימכר במחיר המקורי לפני היציאה למבצע, ומחיר ייחוס ממנו ניתן לגזור מבצע על מנת להבטיח הוזלת מחיר אמיתית.

שר הכלכלה, אלי כהן, אמר כי "מטרת המהלך היא שבזמן מבצע תהיה הוזלת מחירים אמיתית. זאת במטרה לקדם תחרות אמיתית במשק שתתבסס על מחירו של המוצר, איכותו והאטרקטיביות שלו, ולא על שיבוש דעתו של הצרכן. הרפורמה הנה צעד נוסף במאבק להורדת יוקר המחיה. חיזוק מערך ההגנה על הצרכן הישראלי וקביעת כללים שיקדמו צרכנות הוגנת הם הכרחיים. צרכן צריך לקבל את מלוא המידע הנדרש לו על מנת לכלכל בתבונה את החלטותיו ולבצע רכישה מושכלת".

מיכאל אטלן, יו"ר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מסר: "הקץ למבצעים פיקטיביים. האלף בית של סחר הוגן הוא למשוך את הצרכן על בסיס מידע אמיתי גלוי ושקוף. הרפורמה שמובילה הרשות הינה תוצר של לקחים מהאכיפה בשטח של ההוראות הקיימות בעניין מבצעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"