אופטיקה הלפרין תשלם קנס על פרסום מטעה

במסגרת מסע פרסום למשקפי ראייה, כתבה אופטיקה הלפרין באותיות גדולות: "כל משקפי הראייה ב-50 שקל". בפועל, המחיר התייחס רק למסגרות

הדר קנה
הדר קנה
אופטיקה הלפרין
אופטיקה הלפריןצילום: יונתן הלפרין
הדר קנה
הדר קנה

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי הרשות להגנת הצרכן צדקה שהטילה עיצום כספי על אופטיקה הלפרין בגין פרסום מטעה - וקבעה כי גודל הקנס נגדם יהיה 90 אלף שקל.

בנובמבר 2015 הטילה הרשות להגנת הצרכן עיצום כספי בגין הטעיית הצרכנים בפרסומות, בניגוד להוראות חוק הגנת הצרכן. העיצומים היו בגין מסע פרסום למשקפי ראייה, בו כתבה אופטיקה הלפרין באותיות גדולות במיוחד: "כל משקפי הראייה ב-50 שקל".

בפועל, לא ניתן היה לרכוש בחנויות הרשת משקפי ראייה במחיר של 50 שקל, שכן המחיר התייחס רק למסגרות. אם צרכן ביקש ליהנות ממחיר של 50 שקל (למסגרת) היה עליו לרכוש עדשות ראייה בחנויות הרשת במאות שקלים, ולאחר מכן לבחור מסגרת בעלות נוספת של 50 שקל, מתוך מגוון מצומצם של מסגרות.

בפרסומת צוין כיתוב נוסף באותיות קטנות יחסית: "כל מסגרות המשקפיים שמחירם עד 800 שקל כלולים במבצע. המבצע תקף ברכישת עדשות". בחלק מן הפרסומות אף נכתב: "לא תמצאו אותיות קטנות, אין יוצא מהכלל!" וגם כי "משקפיים זה מוצר צריכה בסיסי".

אופטיקה הלפרין עירערה על הטלת העיצומים, ובית משפט השלום בירושלים קיבל את הערעור, וקבע שהפרסומות לא יצרו הטעיה כלשהי, בין היתר כיוון שקריאה כוללת של הפרסומות מגלות את מהותו האמיתי של המבצע. עוד קבע בית המשפט כי היקף ההתערבות של בית המשפט בערעור מסוג כזה הנו רחב יותר מאשר בערעור מינהלי.

הרשות עירערה על כך לבית המשפט המחוזי, ובאמצעות עו"ד משה וילינגר, מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), טענה כי "ההטעיה היא בכך שבניגוד לאמירה המרכזית, בפועל לא ניתן היה בשום אופן לרכוש משקפיים ב-50 שקל, אלא בכפוף לרכישת עדשות (במחיר של מאות שקלים) ורק לגבי מסגרות עד סכום מסוים. כמו כן, בניגוד לאמירה שאין אותיות קטנות, בפועל היו, ובניגוד לאמירה שאין יוצא מהכלל היו יוצאים מהכלל. הפרקליטות סבורה כי הטלת עיצום כספי משמעותי עשוי להרתיע בעלי עסקים שלא לפרסם ניסוחים העלולים להטעות".

כאמור, בית המשפט המחוזי קיבל את טענות הרשות, וקבע אתמול (ב') כי פסק הדין של בית משפט השלום מבוטל, וקבע את העיצום הכספי על סך 90,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"