תזכיר חוק: סוף למבצעים הפיקטיביים שנועדו לפתות לקוחות

תזכיר החוק קובע, בין השאר, כי מוצר או שירות לא יוכלו להימכר במחיר מבצע מעל ל-45 ימים ברצף

הדר קנה
הדר קנה
מבצעים ברשת שקם אלקטריק
מבצעים ברשת שקם אלקטריקצילום: אריאל שליט
הדר קנה
הדר קנה

כמובטח: משרד הכלכלה הגיש תזכיר חוק על פיו יחויבו הרשתות השונות לבצע שינויים במדיניות המבצעים, כך שיוגבלו בזמן ויוצג גילוי נאות בפרסום ובהצגת המחירים.

כפי שפורסם ב-TheMarker, לפני כחודשיים הגישה הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, דו"ח לשר הכלכלה אלי כהן, הקובע כי בישראל השתרשה פרקטיקה מטעה של קמעונאים בכל התחומים - החל במזון, דרך טואלטיקה ואופנה, ועד ריהוט ואלקטרוניקה - של שימוש נרחב במונח "מבצע" כדי לפתות לקוחות, אף שלא תמיד מדובר במבצע של ממש, כזה שמוגבל בזמן ומציג מחיר נמוך מהרגיל.

על פי הדו"ח, הרשתות נוקטות כל אמצעי חוקי להצגת המחיר כמופחת, וכן טקטיקות שיווקיות מטעות - מחיר מבצע שנגזר ממחיר שמעולם לא הוצע, מוצרים שנמכרים כל השנה במבצע, וניפוח מחירים - כלומר, ייקור ליום או יומיים רק לשם הוזלה, במטרה להציג הנחה גבוהה יותר. המטרה של קביעת כללים בנושא היא למנוע מסחר לא הוגן, הטעיה והטיה קוגניטיבית של הצרכן באשר למשמעות האמיתית של הצעת המוצר או השירות במבצע ובכך של כדאיות הרכישה.

המחקר של הרשות להגנת הצרכן משווה את מצבה של ישראל למקובל במדינות אחרות, שם יש חקיקה המסדירה את התחום. כך למשל, במדינות שונות בארה"ב, בקנדה, בבריטניה ובאוסטרליה קיימים חוקים שמגבילים את יכולתן של רשתות להכריז על מבצע, וקובעים כללים ברורים: מתי אפשר לצאת במבצע, כמה זמן הוא יכול להימשך, מהו מחיר הייחוס - זה שממנו קובעים את ההנחה - מהו נפח המכירות המינימלי לפני המבצע, ועוד. עד כה בישראל הפרסום ההשוואתי אינו מוסדר בחקיקה, כך שאין הגדרות ברורות לגביו. החוק קובע הוראות לגילוי נאות בפרסום והצגת מחירים, אך לא קובע כללים ותנאים המגדירים מבצע.

לפיכך, החליטו במשרד הכלכלה להטיל מגבלות גם בישראל וכך בתזכיר החוק מוצע כי משך הזמן שעוסק רשאי להציע מוצר או שירות בתנאי מכירה מיוחדת, לא יעלה על 45 ימים ברצף. עוד מוצע בחוק לגבי מוצרים עונתיים: "לקבוע כי סך משך הזמן בו הוצע מוצר או שירות מסוימים בתנאי מכירה מיוחדת, לא יעלה על משך הזמן בו אלו הוצעו בתנאי מכירה רגילים - ומשך זמן זה ייבחן לאור משך הזמן של מוצר עונתי".

הצעת החוק אמורה עלות לקריאות מיד לאחר פגרת הכנסת - בחודש מאי הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"