בגלל הטבק לגלגול: זינוק בעישון בישראל

לאחר חמש שנים, נבלמה המגמה של ירידה בעישון ■ משרד האוצר סירב להגדיל את המס על יבוא טבק לגלגול ונשמעו טענות קשות לגבי אוזלת יד של משרד הבריאות במלחמה בעישון ■ המותגים כאמל ומרלבורו עלו במכירות, טיים ונובלס בירידה

טבק לגלגול
טבק לגלגולצילום: Bloomberg

העלייה העצומה בצריכת טבק לגלגול עצמי של סיגריות גרמה לכך ש-2016 הסתיימה בגידול בצריכת הסיגריות, לאחר שמאז 2011 צריכת הסיגריות היתה בירידה - כך עולה מניתוח של המועצה הישראלית למניעת עישון לנתוני היבוא של רשות המסים.

לפי הנתונים, מספר חפיסות הסיגריות המיובאות לישראל אמנם קטן בחמש השנים האחרונות, אך העובדה שהמעשנים גילו את הטבק לגלגול עצמי הזול יותר הביאה לגידול בצריכת הסיגריות בסך הכל. הגידול המשמעותי בצריכת הטבק לגלגול התחיל ב–2013, לאחר העלאת המסים וכמה העלאות מחירים של חברות הסיגריות השונות. גם חברות הסיגריות התחילו לשווק טבק לגלגול עצמי של המותגים המובילים, והפרסומות שלהן לעתים מכוונות לשני סוגי המוצרים.

בחודשים האחרונים נשמעו טענות קשות כלפי משרד הבריאות על אוזלת יד וסחבת בכל הקשור למלחמה בעישון. על פי דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ישראל נמצאת במיקום נמוך יחסית לעולם מבחינת חקיקה המגבילה פרסום ושיווק טבק. כמו כן, תלויות ועומדות שתי עתירות לבג"ץ נגד החלטת שר הבריאות, יעקב ליצמן, לאפשר שיווק חופשי ונטול מגבלות של הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס, אייקוס, המבוססת על חימום במקום על שריפה. זאת, בניגוד לעמדתם של גורמי המקצוע במשרדו ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

המדינה מפסידה מהמעבר לטבק לגלגול

לפי נתוני היבוא של רשות המסים, ב-2011 יובאו 36 טונה טבק לגלגול, השווה ל-2.6 מיליון חפיסות. המספר עלה בהדרגה, וב-2016 כבר יובאו לישראל 696 טונה טבק לגלגול עצמי, השווה ל-49.6 מיליון חפיסות (לפי עיבודים של המועצה הישראלית למניעת עישון לנתוני רשות המסים, בחישוב של 0.7 גרם טבק לגלגול בסיגריה). בסך הכל יובאו לישראל בשנה שעברה 359.6 מיליון חפיסות של סיגריות וטבק לגלגול לעומת 353.9 מיליון ב-2015. ב-2014 המספר היה גבוה יותר: 374 מיליון חפיסות.

בשנים האחרונות חלו כמה העלאות בשיעור המס המוטל על סיגריות בישראל. השינוי האחרון התבצע במאי 2013, בצו שהביא להעלאה של 2.5 עד 3 שקלים לחפיסת סיגריות (מאז היו עדכונים של המדד, אך לא חלו העלאות נוספות). גם המס על טבק לגלגול עלה במסגרת אותו צו - אך הוא עדיין רחוק מאוד מהמס שמוטל על סיגריות בחפיסות.

נתניהו וליצמןצילום: עמית שאבי

בנוסף, מאז העלאת המסים האחרונה חברות הסיגריות מקפידות להעלות מחירים מדי שנה, ב-1–2 שקלים בכל העלאה. העלייה אחרונה היתה בתחילת 2017, כשפיליפ מוריס היתה הראשונה להודיע לקמעונאים על העלאת מחיר של 1–2 שקלים בשלל מותגים. אחריה הודיעה גם גלוברנדס על עליית מחיר ב-1 שקל בחלק ממותגיה.

לפי חישוב גס שמביא בחשבון עלות לסיגריה לפי משקל הטבק, סיגריה מגולגלת מטבק של מרלבורו (המותג הנמכר בישראל), עולה כשקל - 75 אגורות פחות מעלות סיגריה בודדת רגילה של מרלבורו (1.75 שקל) - עבור אותה כמות טבק.

הפער הזה גורם כאמור למעבר מאסיבי של מעשנים מסיגריות רגילות לטבק לגלגול - צעד שגם גורר הפסד לקופת המדינה. על פי הערכות שפורסמו בדו"ח האחרון של משרד הבריאות בנושא, ב-2013 הפסידה המדינה כ–130 מיליון שקל כתוצאה מהמעבר מסיגריות לטבק לגלגול (גם בגין הברחות והתחמקות מתשלום מס). ב-2014 הפסד המדינה הוערך בכ-250 מיליון שקל, וב-2015 ההפסד גדל לכ-300 מיליון שקל. מכיון שב–2016 צריכת הסיגריות המגולגלות המשיכה לעלות - ההפסד המצטבר של המדינה על מיסוי סיגריות חצה כבר מזמן את קו מיליארד השקלים.

.

ח"כ יהודה גליק פנה באחרונה בשאילתא לשר האוצר, משה כחלון, ודרש לדעת מתי יושווה המס על טבק לגלגול למס על סיגריות. בתחילת החודש הודיע סגן שר האוצר, יצחק כהן, לגליק במכתב רשמי כי משרד האוצר סבור שיש להעלות את המס על טבק לגלגול ב-75% לכל הפחות - מ-450 שקל לק"ג טבק ל-800 שקל לק"ג לפחות.עם זאת, כהן לא ציין מתי ייחתם הצו שמעלה את המס. בתגובה רשמית ל-TheMarker, ענו ממשרד האוצר ש"אין למשרד כוונה להעלות מסים בשום תחום. מדיניות המשרד דוגלת בהפחתת נטל המס והגדלת ההכנסה הפנויה ככל שניתן".

נובלס מאבדת מעוצמתה

לפי נתוני סטורנקסטשמתייחסים למכירות של סיגריות בחפיסות (ללא טבק לגלגול עצמי), שוק הסיגריות בישראל נשלט על ידי שלוש חברות: פיליפ מוריס הבינלאומית, שהיא מונופול עם נתח שוק כספי של 60.2%, ומחזיקה בין היתר במותגים המובילים ביותר במכירות - מרלבורו, נקסט, פרלמנט ו-L&M. המכירות של פיליפ מוריס עלו בשנה האחרונה ב-1.32%; גלוברנדס, עם נתח שוק של 28.9% וגידול של 2.59% במכירות המותגים פאל מאל, ווינסטון וכאמל.השחקנית השלישית בגודלה בענף - דובק (טיים, נובלס, גולף) - ממשיכה להיחלש גם השנה, עם ירידה של 10.2% במכירות ונתח שוק של 10.6%.

מותג הסיגריות שהראה את העלייה הגדולה ביותר במכירות הוא כאמל, עם עלייה של למעלה מ-15% ב-2016 לעומת 2015, ווינסטון עם עלייה של 5.2%, המותג המוביל מרלבורו רשם עלייה של 4.6% במכירות ו-L&M עם עלייה של 1.1%. המותגים שרשמו את הירידה הגדולה ביותר במכירות הם גולף (ירידה של 13.1%), טיים (ירידה של 11.1%) ונובלס (כ-10%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?