שיעור הנשים בהנהלות חברות האופנה והקניונים - 16% בלבד; באיזו חברה אין נשים כלל?

בדירקטוריונים של החברות המצב מעט טוב יותר ושיעורן של הנשים שם עומד על כמעט שליש ■ "ייצוג חסר עשוי לפגום במיצוי הפוטנציאל והפיתוח העסקי העתידי"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאורה עופר
ליאורה עופרצילום: ורדי כהנא
הדר קנה
הדר קנה

שיעור הנשים בתפקידי הניהול הבכירים בחברות האופנה והקניונים עומד על פחות מחמישית (16%) - כך עולה מניתוח של חברת "קיימא מחקרים", שבדקה את הגיוון המגדרי בהנהלות הבכירות בחברות הקניונים והאופנה לכבוד יום האישה.

בדירקטוריונים של אותן חברות המצב מעט טוב יותר ושיעורן של הנשים שם עומד על כמעט שליש (31%). החברה בה האחוז הנמוך ביותר של נשים בתפקידי הנהלה בכירים היא מליסטרון - חברת הנדל"ן הציבורית בתחום הקניונים, בבעלות האחים עופר. במיליסטרון אין נשים כלל בתפקידי ניהול, ושיעורן בדירקטוריון הוא 33%. זהו ממצא מעניין דווקא לאור העובדה כי בעלת השליטה בחברה היא ליאורה עופר, המשמשת כיו"ר מליסטרון.

אחוז הנשים הנמוך ביותר בדירקטוריון הוא בחברות ביג (מרכזי קניות) ודלתא (חברת הלבשה וטקסטיל), שם שיעור הנשים הוא 14% בלבד כשהממוצע הכללי הוא 31%. עם זאת, דווקא בהנהלה הבכירה הן משתפרות מעט, ואחוז הנשים שם עומד על 20% ו-21%, בהתאמה.

לדברי אמיר אדר, מייסד קיימא מחקרים, "היעדר נשים בהנהלת מליסרון מייצר סיכון מוניטין למותג החברה של קניוני עופר. החברה בונה מותג ומשקיעה מאמצי פרסום, מאמצי שימור לקוחות, יחסים בקהילה שבה היא פועלת, וכאן למעשה זה איזשהו היבט של חשיפה שלא לצורך שמביא לבעיה תדמיתית של החברה. זה חושף אותה לקבוצות לחץ שעוסקות בייצוג נשים".

אדר ממשיך ומזהיר את החברות מהיעדר גיוון מגדרי ואומר: "בחברות בתחום האופנה, הלבשה והקניונים, הגיוון המגדרי חשוב במיוחד בשל סוגיות והיבטים מגדריים המושרשים בתחום, דוגמת נושא המידות לנשים, דימוי הגוף, פוטשופ לדוגמניות ועוד. היבטים אלו שמים את הנושא תחת זרקור של הלקוחות והקהילה, ולדעתנו ייצוג חסר עשוי לפגום במיצוי הפוטנציאל והפיתוח העסקי העתידי, כמו גם ביכולת לשמר ולהציע אופק לקידום למנהלות בדרגי ביניים".

"מהנתונים ניתן לראות כי חברת מליסרון, הבעלים של רשת קניוני עופר, היא להערכתנו החשופה ביותר לסיכונים האמורים, שכן לא נמצא גיוון מגדרי בהנהלה הבכירה לעומת כ- 18% נשים בהנהלה הבכירה בחברת עזריאלי", נכתב בדו"ח של קיימא מחקרים. "בראש חברת קסטרו עומדים יחדיו בני הזוג רוטר, אולם מעבר לכך לא נמצא גיוון מגדרי בהנהלה הבכירה. בין החברות שבולטות לטובה בהקשר זה נציין את דלתא עם כ-21% וביג עם כ- 20%".

הבדיקה בוצעה בחברות ציבוריות הנסחרות בבורסה המקומית. נתוני החברות נאספו מהמידע הציבורי הנמצא באתר הבורסה (מאיה), המפרט דירקטורים ונושאי משרה בכירה. במקרים בהם בעלי שליטה הם דירקטורים וגם נושאי משרה בכירה (למשל בקסטרו), הם נספרו פעמיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה