האם משבר בחיים האישיים מצדיק החזר שכר לימוד?

סטודנטית במכללת תילתן לרפואה, שבמהלך השנה נקלעה למצב נפשי קשה, ביקשה להפסיק את לימודיה ולהתמודד עם המצוקה שחוותה, אך המכללה סירבה להחזיר לה את שכר הלימוד - באופן מלא או חלקי

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סטודנטים
צילום: אוליבייה פיטוסי
הדר קנה
הדר קנה

אילו נסיבות מצדיקות החזר שכר לימוד? חודשיים לאחר תחילת הלימודים ביקשה סטודנטית במכללת תילתן לרפואה, שבמהלך השנה חוותה תהליך נפשי קשה, להפסיק את לימודיה ולהתמודד עם המצוקה שחוותה, אך המכללה סירבה להחזיר לה את שכר הלימוד - באופן מלא או חלקי.

בנובמבר 2016 נרשמה הסטודנטית למכללת תילתן ללימודי רפואה משלימה על מנת ללמוד פסיכותרפיה הוליסטית. היא שילמה מראש סכום של 8,000 שקל, על פי דרישת המכללה.

במכתב ששלחה הסטודנטית באמצעות עו"ד הדס ברוה למנהל מכללת תילתן, משה יעקובסון, היא מתארת את מהלך העניינים שהוביל אותה לבקש את כספה בחזרה: לטענתה, מלכתחילה היו הלימודים רצופים בתקלות: "מערכת השיעורים והמרצים שהובטחו בזמן ההרשמה הוחלפו באחרים ללא הודעה מוקדמת, שיעורים בוטלו, והחלו חיכוכים חוזרים ונשנים בין הכתה להנהלה על רקע נושאים אתיים".

בד בבד להתרחשויות אלו, במהלך לימודיה התחוור לסטודנטית כי חוותה בילדותה טראומה קשה, ובעקבותיה ביקשה לפרוש מהלימודים על מנת לפנות לטיפול רפואי ולהתמודד עם המצוקה אותה היא חווה. "הגילוי המזעזע הפך להיות קו פרשת מים שממנו והלאה שום דבר לא יכול היה לשוב ולהיות כשהיה, דבר שהקשה מאד על מרשתי את המשך התפקוד היומיומי בחיים בכלל, פגע בין היתר גם בתזונתה, וביכולתה לפרנס את עצמה עד כדי כך שנאלצה לעזוב את הדירה השכורה בה התגוררה וחזרה לגור אצל הוריה. במצבה הכלכלי הנוכחי לא תוכל מרשתי לעמוד בתשלומי שכר הלימוד למכללה", נכתב במכתב למנהל.

הסטודנטית ביקשה להפסיק את לימודיה, אך מהמכללה נמסר לה שאינה זכאית להחזר כספי באופן מלא או חלקי כיוון שחלפו חודשיים מאז תחילת הלימודים.

במכתבה טענה כי: "לאור העובדה כי שמדובר במכללה פרטית שאינה אקדמית או מפוקחת על ידי אף גורם מקצועי, לא ייתכן שסטודנט לא יוכל להתנתק מקשר גם אם מתברר לו שקיים פער רציני בין מה שהובטח למה שקורה בפועל". לאור זאת, היא מבקשת לקבל בחזרה 6,400 שקל מתוך שכר הלימוד ששילמה.

מעו"ד שחר אגמון, המייצג את מכללת תילתן, נמסר בתגובה: "מצער לגלות כי חרף העמדת טענותיה לבחינה משפטית, בחרה הסטודנטית לפנות לתקשורת בניסיון פסול להכפיש את מרשתי. דומה כי הדבר נעשה לאחר שהסטודנטית הבינה כי אין כל שחר לטענותיה וכי אלה עומדות בסתירה חזיתית למסמכים החתומים על-ידה. לפנים משורת הדין, והגם שאין כל בסיס ואחיזה לטענותיה של הסטודנטית, הציעה מרשתי הצעות שונות שתכליתן הסדרת המחלוקת בין הצדדים, אולם זו בחרה לדחותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר