"אין סיכוי שאביא שקית מהבית רק כדי לחסוך 10 אגורות"

מרבית הקונים שערכו אתמול קניות ברשתות השיווק לא התרגשו מההיטל החדש על שקיות ניילון: "אם היה צריך לשלם 50 אגורות, אנשים אולי היו חושבים פעמיים - אבל לא אכפת להם לשלם 10 אגורות לשקית. מי שחשב על החוק היה צריך לגבות סכום גבוה יותר"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף שופרסל
סניף שופרסלצילום: דודו בכר
הדר קנה
הדר קנה

"את רואה, הבאתי שקית מהבית ואני לא צריך לשלם כסף על שקית חדשה", אמר אתמול שמואל שדמי מחולון, שהגיע לסניף שופרסל דיל בחולון. ואולם, בסיכום היום הראשון לכניסת חוק השקיות לתוקף, נראה שלא רבים נהגו כמוהו, ומרבית הלקוחות שילמו את המחיר החדש. "בשביל 10 אגורות אין סיכוי שאביא שקית מהבית", אמר עידו מתל אביב, שערך את קניות בסניף AM:PM.

מרינה, קופאית ברשת שיווק, לא הבחינה בשינוי משמעותי אצל הקונים: "זה לא עצר אף לקוח מלקחת שקית. נראה לי ש–80% שילמו על שקיות, והשאר הגיעו עם שקית מהבית. הם לקחו כמה שהיו צריכים, 3–4 שקיות, ולא התרגשו מהמחיר".

החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד־פעמיות, שנכנס אתמול לתוקף, אוסר חלוקה בחינם של שקיות חד־פעמיות ברשתות השיווק, וקובע שמי שיזדקק להן ישלם היטל בסך 10 אגורות לשקית. זאת מתוך כוונה להפחית את השימוש בשקיות חד־פעמיות המייצרות זיהום סביבתי. ואולם, הקונים והקונות נותרו אדישים להיטל החדש — מעטים הגיעו עם שקית מבד או פלסטיק מהבית, ואיש לא נרעש מתוספת של 10 אגורות למחיר הקנייה הסופי.

"אם היה צריך לשלם 50 אגורות על שקית, אנשים אולי היו חושבים פעמיים. מי שחשב על החוק — היה צריך לגבות סכום גבוה יותר", אמרה אמירה רג'ואן, שהגיעה לשופרסל דיל בחולון.

גם עידו מתל אביב סבור שמדובר בסכום נמוך מדי: "אשלם את הסכום הזה על שקית, ומישהו כבר ייהנה מ–10 האגורות שלי איפשהו בדרך. את הסביבה לא נציל ככה". הוא גם סבור שההיטל החדש לא ישנה את הרגלי הקנייה שלו: "אני צעיר, ועושה קניות באקראיות. אם היו מטילים קנס, אולי הייתי חושב להביא שקית מהבית או לסחוב ביד, אבל כשמדובר רק ב–10 אגורות, זה לא באמת משפיע".

שולמית רווה מחולון הוסיפה: "חבל שלא השקיעו ושיווקו לרשתות שקיות מתכלות, ולא רק שקיות פלסטיק".

"הצרכן לא מרגיש את הכאב בכיס"

התחושות של הצרכנים בשטח מצטרפות לביקורת של הארגונים הסביבתיים, שטוענים כי דרך היישום של החוק אינה יעילה במיוחד. נחמה רונן, יו"ר תאגיד המיחזור אל"ה, אמרה אתמול: "כשאנו מביאים בחשבון את עלות השקית במסגרת קנייה ממוצעת של הצרכן הישראלי, המחיר שנגבה בטל בשישים והצרכן לא מרגיש באמת את הכאב בכיס. לוקח שנים לשנות הרגלים ונדרשות פעולות משמעותיות. באירופה, למשל, חלק מהמדינות אינן מספקות שקיות כלל, ובחלקן נגבה סכום גבוה של כחצי יורו עבור שקית בודדת".

צילום: דודו בכר

רונן הוסיפה כי "מדובר בחוק חשוב ונכון. צעד נוסף לקידום ישראל מבחינה סביבתית, ואין ספק שאנו חייבים להיות חלק ממנו. עם זאת, גביית 10 אגורות לשקית בודדת מעקרת את השפעתו של החוק ויכולת היישום שלו".

זהבה הרוש מחולון ביטאה את מה שחשים צרכנים רבים — העלות של חלוקת השקיות הושתה עד כה על הצרכנים דרך הדלת האחורית באמצעות העלאה של מחירי המוצרים: "אני יודעת שכל הזמן שילמתי על השקיות. קודם לכן, הם כאילו נתנו שקיות בחינם, אבל הכל נכנס לחשבון. עכשיו אני אשלם 10 אגורות, זה לא יהפוך אותי לענייה או לעשירה". על פי הערכות, מדי שנה נצרכות בישראל 1.6 מיליארד שקיות פלסטיק חד־פעמיות בסניפים של רשתות השיווק הגדולות לבדן.

רשתות השיווק נערכו מראש ליישום החוק והעבירו דף הנחיות לסניפים, שבו תודרכו הקופאיות כיצד ליידע את הקונים. כדי להקל על הרשתות ולעודד את הצרכנים להשתמש בשקיות רב־פעמיות, הוחלט כי בחודש הראשון לכניסת החוק לתוקף יחלקו רשתות השיווק לצרכנים סלים רב־פעמיים ללא תשלום בכל קנייה של יותר מ–100 שקל, בסבסוד של המשרד לאיכות הסביבה.

ערן, שעובד כקופאי ברשת AM:PM בסניף יצחק שדה בתל אביב, אמר: "התחלנו לגבות תשלום בחצות. בהתחלה היו תגובות כגון "אהה נכון, צריך לשלם". אבל בעיקרון מי שצריך, קונה את השקית, ומי שלא — מוותר עליה. היו שהחליטו לוותר בגלל החוק, אבל הרוב דווקא קנו".

על אף שהיום הראשון לכניסת החוק לתוקף עבר ללא תקלות מצד הלקוחות, הרשתות הגדולות כבר מותחות ביקורת על החוק בטענה כי הוא מפלה אותן לרעה. לדברי מנכ"ל רשת AM:PM, אריק כהן, "מטרת החוק חיובית, אך החוק הופך אותנו לקמעוני גדול בהגדרה ומפלה אותנו מהסביבה שאנחנו נמצאים בה, תל אביב. החוק אינו חל על הרשתות הקטנות שמתחרות בנו, כמו סופר יהודה והקיוסקים. זה ייצור התנגדות בקרב הלקוחות שלנו שצריכים לשלם כעת אצלנו, ושם לא. אני חושב שהחוק צריך לחול על כולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה