מחאת ההורים: לא יכולים לעמוד במחירי הקייטנות

המחאה הצרכנית החלה בגבעתיים והיא מתפשטת גם לערים נוספות ■ יו"ר ועד ההורים בירושלים: "ההרשמה החלה - והורים מגלים שכל המשכורת הולכת על המסגרות לילדים" ■ עיריית גבעתיים: המחיר - דוגמה מצערת נוספת לבעיית יוקר המחיה במדינה

הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה

הקיץ מתקרב והחופש הגדול מביא עמו דאגה כלכלית נוספת להורים - המחיר המופקע של קייטנות הילדים. בזמן שההורים ממשיכים את שגרת עבודתם בקיץ, מחיר המסגרת לקייטנה לילדים מגיע לאלפי שקלים לכל ילד. המחירים הגבוהים עוררו מחאה צרכנית שהחלה בשבוע האחרון בגבעתיים ומתפשטת גם לערים נוספות.

"אשתי הביאה לי פלאייר של העירייה - וראיתי שאני צריך להכין כ-14 אלף שקל עבור 3 ילדים לתקופת הקיץ", אמר שפיר משעל, הורה לשלושה ילדים (5.5, כמעט 4 ותינוק בן שנה) מגבעתיים. "זה סכום שאני לא יכול לעמוד בו".

מסיבה זו כתב משעל פוסט בקבוצת ועד ההורים של גבעתיים, והוא צבר תאוצה רבה ועורר מחאה, במסגרתה הורים רבים החליטו שלא לרשום את ילדיהם לקייטנות העירוניות השנה.

2,500 שקל ל-3 שבועות

קייטנות לילדים זהו עסק יקר: מחיר לקייטנה עד הצהריים (13:30) לילד אחד מתחיל מכ-700 שקל - ויכולה להגיע גם ל-2,500 שקל למחזור של שלושה שבועות. אם ההורים רוצים להאריך את השעות מעבר לשעות הצהריים (למשל עד 16:30-17:30), או לרשום את הילד לכמה מחזורים (במשך יולי ואוגוסט), המחיר קופץ בהתאם. מחיר זה מוכפל כאשר יש יותר מילד אחד בגילאי גן עד תחילת בית ספר יסודי.

פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים, סיפר כי יש קייטנות ברחבי הארץ שמופעלות על ידי הרשויות המקומיות - אך המחירים עדיין אינם מסובסדים. "ההורים נדרשים לשלם סכומים של בין מאות לאלפי שקלים על מסגרת לילד בחופש כי הם עובדים - אפילו שמדובר במסגרות מטעם המדינה - שילוב של משרד החינוך הרשויות המקומיות", הוא הסביר. "בירושלים, אחרי שקיימנו משא ומתן מול העיירה, הצלחנו להוריד את המחיר מ-1,600 שקל לילד ל-1,375 שקל לגילאי גנים ולכיתות א'-ב'. זה עדיין מחיר שאינו נמוך".

קייטנה

לדבריו, "החלה מחאה אותנטית שבאה מהשטח כי תקופת ההרשמה היא בדיוק עכשיו - והורים מגלים כי כל המשכורת הולכת על המסגרות לילדים". כהן מספר כי הקולות הראשונים החלו מגבעתיים, אך המחאה מתפשטת לשאר חלקי הארץ: "מדובר במחירים גבוהים למרות שזה כביכול שוק תחרותי, כי הלקוחות הם שבויים - אי אפשר לוותר על קייטנה לילדים כי ההורים לא יכולים לותר על מקום העבודה שלהם".

"הסכום מופקר לגמרי כי העיריות לא מחויבות על פי חוק לקיים קייטנות"

מרב כהן, כלכלנית ופעילה חברתית, אם לשניים בגילאי שנה ושלוש מירושלים, סיפרה כי "זה בעיקר מורכב בגילאים הקטנים, כי אין ממש אלטרנטיבה לגנים העירוניים - הורים לא יעשו הסתגלות מחדש לילד קטן, אז אנחנו כבולים לקייטנה העירונית שממחישה את המסגרת הרגילה".

לטענתה, "הסכום מופקר לגמרי כי העיריות לא מחויבות על פי חוק לקיים קייטנות, ולכן הן יכולות לעשות מה שבא להן ובאיזה תנאים שהן רוצות - הן קובעות כמה ימים, אילו שעות, כמה תקנים יהיו - ויכולות לגבות איזה מחיר שהן רוצות. המחיר לא שקוף - יש רשויות שגובות 2,500 שקל ויש 3,000 שקל - הדיפרנציאליות מאוד גבוהה".

כהן, לשעבר מנכ"לית אמון הציבור, עשתה גם עבודת שטח ושיערכה את מחיר העלויות לעיריות: "העיריות אמנם טוענות כי הן לא מרווחיות על הקייטנות לילדים, אבל בדקתי עם מפעילי קייטנות פרטיות והמספרים נראים לא הגיוניים - אין להם שכר דירה כי הפעילות היא מהגן הרגיל, הם בדרך כלל לוקחים שתי גננות על 30 ילדים ומשלמים להם שכר זעום של 5,500-5,000 שקל, והאוכל לא ברמה גבוהה מידי. כך שנראה שהפעלה של גן צריכה לעלות סביב ה-20 אלף שקל, בעוד הם לקוחים הרבה יותר".

ממשרד החינוך נמסר: "גם השנה, כמו בשנה שעברה, ילדי כיתות א׳ ו-ב׳ יוכלו ליהנות מ'בית הספר של החופש הגדול' - מסגרת חינוכית בימי החופש הגדול בעלות בסיסית בלבד. מדובר במסגרת חינוכית איכותית שיש בה משום הקלה משמעותית על תקציב ההורים והמשפחה. בנוגע לכל שאר קייטנות הקיץ, יובהר שהן פרטיות, או שהן מופעלות על ידי הרשויות המקומיות, והן אינן באחריות המשרד".

מעיריית גבעתיים נמסר כי "עיריית גבעתיים משקיעה מאמצים רבים ומשאבים גדולים בתכנון קייטנות קיץ איכותיות ובעלות ערך חינוכי רב ובכוונתנו להעניק לנרשמים תמורה מלאה לכספם. מחירי הקייטנות בגבעתיים לא עלו בשנים האחרונות, ובנוסף השנה התבצעו השקעות משמעותיות בקייטנות, הכוללות שיפור נושא התזונה, תגבור מערך האבטחה, הכנסת תכנים חדשים וגיוס צוותים מקצועיים להפעלת הקייטנות.

קייטנה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

אנו כמובן מכבדים את ההורים ואת מחאתם, אך מחיר הקייטנות בגבעתיים, שאינו שונה מהמחירים בערים דומות, הינו דוגמה מצערת נוספת לבעיית יוקר המחיה במדינה, במיוחד לזוגות צעירים. על המדינה לפתור את בעיית יוקר המחייה באמצעות העברת תקציבים לסבסוד קייטנות הקיץ ולא לצפות שהרשויות המקומיות ישתמשו בכספי הציבור ובמיסי הארנונה שמיועדים לחינוך, גמלאים, איכות סביבה, פנאי וכדומה לצרכי מימון קייטנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"