סקר החומוס הגדול |

כמה ישראלים אוכלים חומוס במזלג, ומה עדיף - גרגירים או פול?

לקראת יום העצמאות ויום החומוס הבינלאומי, הזמינו חברת האשראי Diners Club ומסעדת 'אבו גוש' סקר הבוחן את דפוסי צריכת החומוס בישראל; 93% אוכלים חומוס על בסיס שבועי ורק 9% רואים בו כסמל לדו קיום

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר קנה
הדר קנה

קרוב ל-70% מהציבור הישראלי מחזיקים חומוס במקרר, 93% מהישראלים ציינו כי הם אוכלים חומס על בסיס שבועי, מעל מחציתם אוהבים לנגב חומוס "בסיבוב" ורק 9% רואים בו סמל לדו קיום. כך עולה מסקר בנושא הרגלי חומוס שנערך לקראת יום העצמאות, המצביע על דפוסים לא מפתיעים בתחום צריכת החומוס בישראל.

הסקר הוזמן על ידי חברת כרטיסי האשראי Diners Club ומסעדת 'אבו גוש', ונערך באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה בראשות פרופ' אבי דגני. הסקר, שנערך בקרב 500 איש מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל ועיתויו אינו מקרי - שבוע לפני יום העצמאות ויום החומוס הבינלאומי, המצויין ברחבי העולם בשבוע הבא, ב-13.5.

הפתעה חיפאית: החומוסצילום: רותם מימון

הסקר בחן את היקף צריכת החומוס בישראל, שיטות הניגוב, התוספות ומקומות הרכישה של החומוס. כמו כן בחן המחקר את מעמד החומוס בפן הלאומי וסמליותו בעיני הציבור.

על פי הסקר, 68% מהציבור מחזיקים חומוס במקרר באופן קבוע. כ-93% מהישראלים שהשיבו לסקר ציינו כי הם אוכלים חומוס על בסיס שבועי, יותר מפעמיים בשבוע בממוצע. יודגש כי 5% מהישראלים ציינו שהם אוכלים חומוס כ-6 פעמים בשבוע. איפה אנחנו רוכשים את החומוס? כ-60% מהציבור קונים חומוס במכולת או בסופר, כ-15% קונים חומוס בחומוסיות, ואילו 13% מכינים חומוס ביתי בעצמם. מבוגרים מעל גיל 55 ציינו בשיעור גבוה יחסית (22%) כי הם מכינים את החומוס בבית.

עוד נמצא כי טחינה היא התוספת האהובה ביותר לחומוס, בפער מובהק למול יתר התוספות - 38% לעומת 23% שהשיבו כי הם מעדיפים חומוס גרגרים ורק 4% בתוספת פול.

חומוס אל-עכאווי בכפר קרע

מבחינת שיטות ניגוב החומוס, נמצא כי מעל מחצית מהציבור אוהבים לנגב חומוס "בסיבוב", ולעומתם רק 15% מנגבים חומוס "בדוך". כחמישית ציינו כי הם אוכלים חומוס במזלג.

אחת מהסוגיות שנבחנו בסקר נגעה למעמד החומוס בפן הלאומי וסמליותו בעיני הציבור. כמחצית מהציבור סבורים שמוצא החומוס הוא ערבי, ואילו רבע מהציבור סבור כי החומוס הוא מאכל ישראלי. ניתוח התוצאות מגלה גם הוא ממצאים מעניינים: גברים ציינו בשיעור גבוה יחסית לעומת נשים כי חומוס הוא מאכל ישראלי (31% לעומת 23%), מבוגרים מעל גיל 55 ציינו בשיעור גבוה יחסית (62%) כי החומוס הוא מאכל שמוצאו ערבי. בבחינת סמליות החומוס במישור הלאומי, כ-30% מהציבור רואים בחומוס כמאכל הלאומי של ישראל, 7% סמל לקונסנזוס ישראלי ורק 9% רואים בו סמל לדו קיום.

יום החומוס הבינלאומי נחגג כל שנה ב-13.5 ברחבי העולם ובעיקר בעולם הערבי (סוריה, לבנון, עיראק) אך גם במדינות מערביות. מדי שנה, זה כ-16 שנה, מציינים אוהבי החומוס את אהדתם למאכל שעמים לא מעטים רואים בו מאכל לאומי שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד