מטרידים אתכם מקבר רחל? בקרוב תוכלו לתבוע פיצוי של 1,000 שקל

חוק דואר הזבל - המאפשר לצרכן לתבוע מעסק פיצוי בגין הודעות ספאם שנשלחות אליו - צפוי להתרחב ולכלול עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח

הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה
הדר קנה

מתקשרים אליכם מקבר רחל? מטרידים אתכם בבקשה לתרומות לישועת "אור הרשב"י"? בקרוב תוכלו לתבוע ולקבל 1,000 שקל על כל הודעה או שיחה לא רצויה.

ועדת הכלכלה אישרה היום (ג') את דין הרציפות של הרחבת "חוק הספאם", שיחול מעתה גם על עמותות וגופים ללא מטרות רווח. לאחר שאושר דין הרציפות בוועדת הכלכלה- תונח ההצעה על שולחן המליאה ויינתן לממשלה ולסיעות השונות בכנסת זמן של שבועיים לבחון אם ברצונם להתנגד לה.

'המשפט רודף אחר ההתקדמות הטכנולוגית והבעיות המשפטיות שהיא מציבה, רודף ואינו משיג'

במידה ולא תהיינה התנגדויות להצעה תהיה המליאה רשאית, בתום השבועיים, להצביע ולהחליט האם להחיל דין רציפות על ההצעה או לא. אם המליאה תצביע בעד החלת דין הרציפות על ההצעה, המשמעות היא כי ההצעה התקבלה בקריאה ראשונה והיא תוחזר לוועדה להכנתה לקריאה השנייה והשלישית.

חוק הספאם - הידוע גם כחוק דואר הזבל - נכנס לתוקף ב-2008, וחל על כל מי ששולח מסר שיווקי כדי לפרסם את עסקיו או לקדם את מטרותיו, וכן על כל גוף ששמו או כתובתו מופיעים בפרסומת כמען להתקשרות לשם רכישת השירות או המוצר המשווק. החוק חל גם על כל מי שמשווק את המסר הפרסומי בעבור עסק או אדם אחר.

בחוק נקבע מנגנון של אכיפה עצמית, המאפשר לצרכן לתבוע מעסק פיצוי ללא הוכחת נזק בגין כל הודעת ספאם שנשלחה אליו. בסמכות בית המשפט לקבוע פיצוי של עד 1,000 שקל לכל הודעה, ללא הוכחת נזק, וכן להטיל קנס נוסף על השולח.

מטרת החוק הייתה למגר את תופעת ההפצה ההמונית של פרסומות בלתי רצויות, שעד אז היה להן שימוש נרחב על ידי חברות מסחריות. ההודעות גרמו לבעיות שונות בקרב הצרכנים, כגון בעיות אבטחת מידע, חדירה, הפצת וירוסים, פגיעה בפרטיות וכמובן הטרדה. אישור החוק הקטין משמעותית את כמות הספאם הנשלח, וצרכנים שונים אף השתמשו בפלטפורמה על מנת להגיש תביעות, בעיקר בבתי המשפט לתביעות קטנות, נגד חברות שהמשיכו לשלוח הודעות בניגוד לחוק.

עם זאת, החוק הקיים אינו כולל עמותות ומוסדות שלא לכוונת רווח, וכך גופים מעין אלו ממשיכים להפיץ ספאם באין מפריע.

בכנסת הקודמת הגיש ח"כ מיקי רוזנטל הצעת חוק פרטית, שמטרתה הרחבת החוק הקיים. ההצעה אושרה בקריאה ראשונה, אך קידומה הוקפא בעקבות הקדמת הבחירות. כעת אישרה ועדת הכלכלה החלת דין רציפות על החוק, לפני אישורו לקריאה שנייה ושלישית.

ח"כ מיקי רוזנטל אמר: "החוק הקיים אינו מספק - יש בו פרצה המאפשרת להטריד אותנו באופן חוקי. זו מכת מדינה ודרך נלוזה למשוך כספים מהציבור. מטרת החוק לגאול אותנו משיחות הגאולה מקבר רחל וישועת הרשב"י למיניהן.

"על אף הגדרתם, ברור לכל כי ההודעות והשיחות הנשלחות ממוסדות 'שאינם למטרות רווח' מיועדים להוצאת כספים מאזרחי ישראל. הספאם המגיע מגופים אלה מטריד את האזרח לא פחות מן ההטרדות של הגופים המסחריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"