לאחר שנה וחצי של שיתוק: ימונו שישה דירקטורים למועצה לצרכנות

התקופות הממושכות שבהן פעלה המועצה לצרכנות ללא דירקטוריון איפשרו לה לפעול ללא תוכנית עבודה סדורה, ולבזבז כספים על יחסי ציבור וסקרים מיותרים

הדר קנה
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדר קנה
רותי לוי

אחרי יותר משנה וחצי של שיתוק, שבהן פעלה המועצה לצרכנות ללא דירקטוריון, ימונו בשבועיים הקרובים שישה דירקטורים חדשים שיאפשרו את חזרתה לפעילות - כך נודע ל-TheMarker.

שלושה מהדירקטורים המיועדים הם דלית שטאובר, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך; מרדכי כהן, מנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים; ועוז כ"ץ, מנהל תחום מדיניות במשרד הכלכלה.

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנותצילום: תומר אפלבאום

המועצה לצרכנות היא חברה ממשלתית הממומנת במלואה מכספי מסים. תפקידה להגן על הצרכנים ולהביא למיצוי זכויותיהם על פי חוק מול גופים פרטיים וציבוריים, לרבות מול גופי הממשלה. בשל השיתוק בפעילות הדירקטוריון, נפגעו פעילויות שונות של המועצה, כמו הכוח להוביל תביעות ייצוגיות המצריכות את אישור הדירקטוריון, וכן היכולות שלו להכווין פעילות, לקבוע אסטרטגיה ולבחון סוגיות שונות.

מאז יוני 2014 התנהלה המועצה ללא מספר המינימום הנדרש של דירקטורים - חמישה - ולמעשה פעלה מכוח המנכ"ל אהוד פלג, המכהן בתפקידו מאז 2007. במאי 2015 פירסם TheMarker תחקיר על התנהלות המועצה תחת ניהולו של פלג. התחקיר חשף כי תוכנית העבודה של המועצה עמומה וחסרה, ושעיקר פעילותה - הטיפול בתלונות צרכנים - מתנהל באופן שערורייתי, כאשר אלפי תלונות נמחקות מבלי שטופלו.

עוד נטען כי התפוקה של המחלקה המשפטית של המועצה נמוכה. כל זאת, לצד הוצאות של מאות אלפי שקלים על שירותי יחסי ציבור וסקרים מיותרים. כמו כן, חרף הגידול החד בתקציבה בעשור האחרון ובמצבת כוח האדם שלה, וחרף השינוי התודעתי שחל בציבור מאז המחאה החברתית - המועצה לצרכנות לא הצליחה להפוך לשחקן מרכזי בזירה הציבורית.

לאחר פרסום תחקיר TheMarker נשאל שר הכלכלה דאז, אריה דרעי, לגבי הצורך בהחלפת המנכ"ל ומינוי דריקטוריון חדש, בשאילתא שהגיש ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) בנושא. בדיון שנערך בכנסת ביולי 2015 השיב דרעי: "בימים אלה אני פועל למנות בהקדם דירקטוריון למועצה כדי שיוכל לפקח, לבקר, להתוות מדיניות - ובין היתר, גם להעמיד מנכ"ל אחר". ואולם משעה שדרעי עזב את המשרד, לא ברור אם הדירקטוריון החדש יפעל כהמלצתו ואם יבוצעו שינויים בהנהלת המועצה.

דלית שטאובר

לצד ההתנהלות הבעייתית, פלג נכנס כעת לשנה העשירית בתפקיד - אף שמדיניות רשות החברות הממשלתיות מגבילה את הקדנציה לשבע שנים בלבד. בנוסף, שדרת הניהול הבכירה בארגון לא התרעננה לפחות עשור וחצי.

את קידום המינויים הנוכחיים לדירקטוריון המועצה דחפו נציגי משרד הכלכלה ומשרד האוצר. ששת המינויים של הדירקטורים החדשים אושרו בשתי ישיבות של ועדת המינויים של מנהל רשות החברות הממשלתיות, שנערכו בדצמבר 2015 ובינואר 2016. כעת הם נמצאים בהליך של השלמת מינוי, הכולל בין היתר חתימה על הסכם ניגוד עניינים וחתימת השרים על כתב המינוי. לאחר מכן יוכלו הדירקטורים להיכנס לתפקידם.

"החובה שלנו היא אחת - נאמנות לציבור"

מרדכי כהןצילום: אתר נציבות שירות המדינה

שטאובר פרשה מתפקידה כמנכ"לית משרד החינוך לפני כשנתיים וחצי, בתקופת כהונתו של שי פירון כשר החינוך, לאחר שמונתה על ידי קודמו גדעון סער. עם סיום תפקידה במשרד החינוך היתה שטאובר יו"ר הוועדה לקידום נשים בשירות המדינה (ועדת שטאובר). כיום היא יועצת אסטרטגית עצמאית ומרצה בבית הספר לחינוך וחברה בקריה האקדמית אונו. היא בעלת תואר ראשון בחינוך, תואר שני בספרות ובלשנות אנגלית מאוניברסיטת בר אילן, ובוגרת מכון מנדל למנהיגות.

ביום חמישי אמרה שטאובר על מינויה למועצה: "הנושא חשוב לאין שיעור, ואנחנו באים לעבוד. נלמד את הדברים והעובדות כהווייתם. אני חושבת שהחובה הסטטוטרית של התפקיד הזה היא אחת - נאמנות לציבור".

עוז כ"ץ

כהן מכהן כמנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים מאז 2012. בעבר שימש סמנכ"ל חינוך בקרן רש"י. הוא בעל תואר שני במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית ומוסמך במינהל עסקים מאוניברסיטת מנצ'סטר.

כ"ץ, המכהן בשלוש השנים האחרונות כמנהל תחום מדיניות בכיר במשרד הכלכלה, היה רכז ועדת לנג להגברת התחרות והסרת חסמים. לפני כן עבד כסמנכ"ל פיתוח עסקי בקרן ההשקעות הפרטית גלילאה (Galilaea) שמתמחה בהשקעות טכנולוגיה, וניהל את מחלקת ההיי־טק והתקשורת בחברת המחקר אדקיט. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול, ותואר שני במדיניות ציבורית - שניהם מהאוניברסיטה העברית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים