מגה: הספקים לא יקבלו היום את החוב. ההחלטה על הקפאת הליכים - ביום א'

אסיפת דירקטוריון רבוע כחול תתכנס הבוקר ב-10:00 ■ החל מהיום תשלם הרשת עבור רכישות מאותם ספקים במזומן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההתפתחויות האחרונות במגה: הספקים לא יקבלו היום (ו') את החוב בסך 50 מיליון השקל שמגה חייבת להם בגין אספקת מוצרים.

ממגה נמסר כי הדירקטוריון "ישוב ויתכנס ביום ראשון כדי לדון במצב הרשת ובהשלמת ההסדר שמגה הציעה לספקים. עד מועד כינוס הדירקטוריון לא תשלם הרשת את חובותיה שאמורים היו להיות משולמים הבבוקר. החל מהיום תשלם הרשת עבור רכישות מאותם ספקים תמורה במזומן.

רשת מגה בעירצילום: עופר וקנין

"ההחלטה נועדה לאפשר להנהלת הרשת להמשיך במגעים עם הספקים לחזרה לאספקה סדירה לרשת, במקביל להמשך המגעים למכירת הרשת לקונים פוטנציאליים".

משמעות ההודעה היא כי מגה לא הצליחה להשיג עד כה את הסכמת 80% מהספקים לדחיית בת שבוע בתשלום שאמור להיות משולם היום. אם עד יום א' מגה לא תקבל את ההסכמה של מעל 80% מהספקים לדחיית התשלום היא תגיש בקשה להקפאת הליכים ביום א'.

אסיפת חירום של דירקטוריון מגה החלה אתמול (ה') בשעה 8 בערב. על הפרק: תשלום של 50 מיליון שקל לספקים שצריך היה להתבצע היום. הדירקטוריון התכנס כדי להחליט אם לדחות את התשלום - או לפנות לביהמ"ש בבקשה להקפאת הליכים. המשמעות היא שבכל מקרה הספקים לא יקבלו מחר את התשלום המגיע להם. אסיפת דירקטוריון רבוע כחול תתכנס הבוקר (ו') ב-10:00.

במהלך היום ניסו בעלי מגה "לקנות" עוד שבוע מהספקים. בשיחות שנוהלו ביקשו מנהלי מגה מספקים שאמורים לקבל תשלום היום - לדחות אותו. זאת, במטרה לנסות ולמכור את הרשת לאחת מהקבוצות המנהלות איתה מו"מ: יוסי סגול וערן מיטל, ינות ביתן או טיב טעם. בינתיים חלק מהספקים לא הסכימו לבקשה בשל חשש שלא יקבלו את הכסף במועד מאוחר יותר אם הרשת תגיע לפתחו של בית המשפט.

במגה הציעו לספקים שיסכימו לשבוע דחייה - תשלום במזומן עבור סחורה שתסופק במהלך השבוע הבא, כך שלא ייצברו להם חובות נוספים. מקורבים למגה אמרו כי "חלק מהספקים החזירו תשובה חיובית, ובהם אסם, דיפלומט, חוגלה קימברלי, טמפו, נטו ורזיט".

בכדי להצליח להעביר מהלך של דחיית תשלום בשבוע, צריכה מגה לקבל הסכמה של לפחות 80% מהספקים. בנוסף, מכיוון שבמקרה כזה היא תתחייב לשלם במזומן לספקים שיסכימו לדחייה בעבור סחורה שתסופק בשבוע הבא - היא תצטרך לשלם במזומן לכל הספקים שיספקו לה סחורה בשבוע הבא - או שהדבר ייחשב להעדפת נושים.

אם לא תתקבל הסכמת הספקים, מגה תפנה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים.

בימים האחרונים הביעה רשת יינות ביתן עניין ברשת. נחום ביתן, בעלי הרשת, נפגש עם מנכ"ל אלון רבוע כחול, ומאז הם שוחחו בטלפון. ואולם יינות ביתן לא הגישה הצעה עדיין - והסברה בקרב קבוצת אלון והספקים היא שהדבר לא יסתייע לפני שמגה תפנה לביהמ"ש בבקשה להקפאת הליכים.

מקורב למו"מ עם ביתן אומר שמגה מנסים בשעות אלה להשיג מהספקים עוד שבוע בו ימשיכו לספק להם כרגיל כדי לנסות ולסגור עסקה מול ביתן. "כרגע יש פערים בין מגה לביתן כמעט בכל התחומים, אבל מגה מבינים שהם צריכים את זה או שהם יילכו לפירוק. צריכים לסגור את צמצום החובות מול הספקים, דילול מניות העובדים, הגנה מפני תביעות עתידיות ועוד. מגה מנסים לדבר עם הספקים כדי להרוויח עוד קצת זמן", אמר המקורב. לדבריו, חלפו שנים מאז רכשה ינות ביתן את כמעט חינם וכעת היא מוכנה לרכישה נוספת.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מסר בהודעה לעיתונות כי "למען העובדים שלנו ולמען עובדי מגה, ועל מנת שנוכל לפתור את המשבר, אנו מצפים כי בעלי מגה יכניסו את היד עמוק לכיס. גם לנו יש עובדים, בעלי מניות וציבור שמושקע בנו בבורסה, והם מצפים שננהג כלפיהם באחריות. האחריות לגורל מגה מונח בראש ובראשונה על כתפי בעלי הרשת ובשום פנים ואופן לא על כתפי הספקים והעובדים. לכן, אנו מצפים מבעלי מגה לעמוד מאחורי הרשת, מה שישדר ביטחון לספקים ולעובדים ויאפשר המשך הפעלה תקינה של הרשת".

ההודעה של ברוש עשויה ללמד על הלך הרוח של הספקים וכך שלא יסכימו לדרישת מגה שיספקו לה סחורה בהיקפים ובתנאי אשראי רגילים, ומקרבת את מגה עוד יותר לאפיק של הקפאת הליכים שתוגש כנראה ביום א' לכל המאוחר. עוד הוסיף ברוש כי "לספקים יש אינטרס עליון בכך שמגה תהיה רשת חזקה שתוכל למכור את מוצריהם. בסופו של דבר- מי שמוכר את המוצרים לציבור זו הרשת, לא הספק. אולם, ככל שאי הוודאות באשר לעתיד הרשת ויכולתה לשלם את חובותיה הולכת ומתעצמת, הספקים לא יכולים להמשיך לעצום עיניים ולקוות לטוב. רשת לא יכולה להתנהל רק על סמך הכוונות הטובות של הספקים שלה ועל כן אי אפשר להמשיך לספק סחורה כשאין כל ודאות שיתקבל עליה תשלום בעתיד".

מאמצים אלה הם הניסיונות האחרונים של אלון רבוע כחול לקנות לרשת עוד כמה ימים, כדי שתוכל להגיע להסכם למכירתה (רשת מגה כוללת כיום 114 סניפים של מגה בעיר ו–12 סניפים של הרשת החרדית זול בשפע).

מגה סובלת מבעיות באספקת סחורה כבר מיולי, אז פנתה לבית המשפט בבקשה להסדר חובות. חלק מהספקים אינם מספקים לה סחורה כלל, וחלקם צימצמו את האספקות לרשת. ואולם, לדברי בכיר באלון, בשבועות האחרונים הקשיחו חלק מהספקים הגדולים, בהם אסם ותנובה, עמדות מול הרשת - והם דורשים בין היתר לספק סחורה רק עבור תשלום במזומן, לקצר תנאי אשראי ולקבל ערבויות מוצקות יותר. כך, למשל, הוא טוען כי חלק מהספקים אינם מוכנים לקבל ערבויות של אלון רבוע כחול עקב הערת "עסק חי" שנוספה לדו"חות החברה, ודורשים ערבויות של החברה האם - אלון דלק.

המגעים הרציניים ביותר למכירת הרשת התנהלו מול קבוצה בראשות יוסי סגול וערן מיטל, אך הם נתקעו מכיוון שבמגה לא הצליחו לעמוד בדרישות הרוכשים להסכמות מול הספקים - למשל, הרוכשים הפוטנציאלים דרשו שהספקים יסכימו להשאיר את תנאי הסחר הנוכחיים לעוד שנתיים, וכן שחברת רבוע כחול נדל"ן - שמשכירה למגה את הסניפים, לעתים קרובות בתעריף גבוה מהנהוג בשוק - תסכים להוריד את שכר הדירה.

"פגישת קפלן עם 
הספקים - מגה־ספין"

ספקים רבים צפויים לא לספק למגה סחורה היום, או לספק לה סחורה בהיקף מצומצם, מחשש שתגיע לפתחו של בית המשפט - והם לא יקבלו את הכסף עבור הסחורה שסופקה. "ברגע שברור שהעסקה למכירת הרשת נכשלה, שיש עשרות מיליוני שקלים שהרשת צריכה לשלם ביום שישי לספקים ושהבעלים (ארגון הקניות של הקיבוצים, שרגא בירן ודודי ויסמן; עד"מ) לא רוצים לשים כסף מכיסם - אז הספקים לא ימשיכו לספק כרגיל. אני מניח שביום שישי כבר יהיו חוסרים משמעותיים במגה", אומר ספק גדול.

לדבריו, הישיבה שנקבעה עם הספקים היא "מגה־ספין": "ההחלטה של הספקים לא קשורה למה שיהיה בפגישה, כי כל אחד מחליט אם לספק וכמה לפי מה שהוא ישיג לעצמו מול מגה. אביגדור (קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול; עד"מ) ביקש שהפגישה תתקיים אחרי הפגישה עם הדירקטוריון. אני מניח שהדירקטוריון יסמיך את קפלן לניסיון האחרון מול הספקים - שבטח יגידו לו 'לא', ואז הוא יילך לבית משפט ויגיד שהספקים הפילו אותו, ושהוא מבקש הקפאת הליכים".

אפיק המאבק השני מתנהל מול 3,200 עובדי מגה, שמחזיקים 33% מהרשת. הרוכשים הפוטנציאלים רוצים שהעובדים יוותרו על חלק מהמניות שלהם ללא תגמול וכן על חלק מתנאי השכר שלהם - שכן ידוע שהשכר במגה גבוה מהממוצע בענף. הנהלת מגה נפגשה אתמול עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כדי שינסה להפעיל לחץ על הספקים הגדולים לספק למגה סחורה כרגיל.

יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי, אמר ל–TheMarker כי העובדים לא יסכימו לוותר על ההסכם הקיבוצי הנוכחי, אבל פתוחים לדבר על נושאים אחרים. הוא ככל הנראה רומז כי יסכימו לדבר על המניות שהם מחזיקים בחברה.

"זה לא יהיה כמו בקריסת קלאבמרקט"

הספקים כבר התחילו לדמיין אתמול איך ייראה היום שאחרי מגה. מדובר בפעם השנייה בעשור האחרון שבה רשת שיווק גדולה בישראל קורסת. בסך הכל, מגה חייבת לספקים כ-500 מיליון שקל. בנוסף, הרשת חייבת כ-400 מיליון שקל לבנקים ולנותני שירותים.

"בניגוד למה שקרה כשקלאבמרקט קרסה ב-2005, הפעם היתה הכנה לספקים שזה מה שהולך לקרות. לכן, רוב הספקים הקטנים צימצמו אספקה לרשת בהדרגה בחודשים האחרונים, ובנוסף קיבלו כבר את החלק העיקרי של החוב שלהם", אומר ספק קטן. "לספקים הגדולים יש ביטוח אשראי על חלק גדול מהחוב - זה לא כמו שהיה בקלאבמרקט, כשביום בהיר אחד באו לבית המשפט וביקשו הקפאה.

"מגה, אם וכאשר תפשוט רגל, כנראה תתפזר לתוך השוק ותימכר בחלקים. וגם אם מישהו יקנה את מגה בעיר - אז הרשתות הפרטיות יגדלו על חשבונה, והשוק יתאזן", העריך אותו ספק. עם זאת, הוא לא חסך ביקורת מהתנהלות הספקים הקטנים־בינוניים: "הספקים הקטנים לכאורה במצב פחות גרוע, לא בגלל שהם הפיקו לקחים, אלא מכיוון שהיתה להם הכנה מאז שמגה פנתה לבית המשפט ביולי, ואמרה שהיא מבקשת הסדר חובות. היית מצפה מהספקים הקטנים והבינוניים שאחרי מה שקרה עם קלאבמרקט — הם ירוצו לעשות ביטוח אשראי על האספקה למגה ולעוד רשתות, אבל הם התקמצנו ולא עשו את זה. עד שהם נזכרו ופנו לחברות האשראי, אלה כבר לא הסכימו לבטח אותם כי המצב בשוק לא היה טוב".

"לא רציתי להיות זה שתוקע את המסמר"

לא כל הספקים מבטאים שלוות נפש יחסית לגבי קריסתה המסתמנת של הרשת. חלק מהספקים המשיכו לספק למגה סחורה כרגיל לאורך כל החודשים האחרונים, וכעת עלולים למצוא את עצמם בבעיה חמורה ביותר. ספק שלא צימצם אספקות למגה בחודשים האחרונים אמר ל–TheMarker כי "יש להם חוב גדול אלי בגין חודשיים של אספקה, ואני מקווה שהם יעשו עם זה משהו".

זאת חכמה קטנה מאוד לקבור את הרשת ברגע שנהיה קשה, ולהפסיק לספק סחורה. גם היום סיפקתי להם סחורה, כי לא רציתי להיות זה שתוקע את המסמר האחרון בארון של מגה. בעיקר כי יש פער בין הכעס הגדול כלפי בעלי החברה ומה שהם עשו לה לבין הכבוד והיחסים הטובים עם אלה שמנהלים את הרשת - כמו המנכ"ל והסמנכ"לים, שעושים עבודה נפלאה. אני מבין גם את הספקים הגדולים שצימצמו אספקה לרשת, כי הסתמן שהבעלים מתכנן עוד תספורת לספקים - אז אי־אפשר להאשים אותם".

לדברי הספק הקטן, "אחת הבעיות היתה שהבעלים לא היו בפרונט, ושלחו להכל את המנכ"ל שהם מינו - אביגדור קפלן. הרי אנחנו יודעים שהחברה שלהם מלמעלה (קבוצת אלון; עד"מ) יותר טובה בלי מגה. ארגון הקניות של הקיבוצים, שהוא בעל המניות הכי גדול בחברה, לא מראה את פניו. שרגא בירן לא מראה את פניו. הם נהנו בתקופה הטובה, ועכשיו הם מתחבאים, ואומרים: 'זה דודי ויסמן ניהל ועשה את הצרות בחברה'. הם לא באו להסתכל לספקים בעיניים ואמרו 'אנחנו מאמינים ברשת וזה מה שאנחנו הולכים לעשות', ולכן הספקים לא תומכים בהם עכשיו".

מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', אמרה אתמול כי שני התרחישים הסבירים לסיום המשבר הם מכירתה של רשת מגה בעיר או מכירת הסניפים בין כמה גורמים, כפי שקרה עם התת־רשת You. לדבריה, בשני התרחישים, הנפגעת העיקרית תהיה שופרסל - שהיא הנהנית העיקרית בטווח הקצר מגסיסתה האטית של מגה. אלשיך הסבירה כי בטווח הארוך, ייכנסו חברות איתנות יותר ממגה לסניפים שהחברה תפנה, ושופרסל תאלץ להתמודד עם תחרות קשה יותר. אלשיך קבעה מחיר יעד של 10.6 שקלים למניית שופרסל - נמוך ב–11.7% ממחירה של המניה בבורסה. שופרסל עלתה אתמול בעוד 2.6% בתגובה לידיעה על קשייה של מגה.

מגה קמעונאות לכבוב: טרם גיבשנו עמדה אם חלוקת הדיבידנד לאלון ריבוע כחול היתה חלוקה אסורה

על רקע הספקות הגוברים בדבר המשך קיומה של חברת מגה קמעונאות כעסק חי מסרה היום החברה את תגובתה לבקשה לאישור תביעה נגזרת נגדה, נגד החברה האם אלון רבוע כחול ונגד, 7 דירקטורים לשעבר בחברת מגה קמעונאות כולל דודי וייסמן לשעבר יו"ר החברה.

חברת טל טלה ספקית זעירה של מגה קמעונאות הגישה ביולי 2015 בקשה לאישור תביעה נגזרת בטענה שמגה קמעונאות חילקה במארס 2013 דיבידנד של 117 מיליון שקל לבעלת השליטה בה חברת אלון ריבוע כחול.

טל טלה טענה שהחלוקה לא עמדה במבחן לחלוקת דיבידנד על פי חוק החברות ושמגה פגעה בכך ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי נושיה: בנקים, בעלי אגרות חוב וספקים. חאלד כבוב שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה בתחילת השבוע את בקשתה של מגה לקבל ארכה נוספת למתן תגובתה והורה לה למסור אותה עד היום. מגה קמעונאות, שמיוצגת על ידי עורכי הדין רפאל ליבא ועופר כהן צדק ממשרד איתן, מהולל ושדות, אינה מוסרת תגובה עניינית לבקשה אולי משום שעצם קיומה של החברה אינו ודאי וייתכן שהחברה תגיש בקשה להקפאת הליכים שתסבך את ניהול התביעה הנגזרת.

מגה מציינת שטרם גיבשה את עמדתה ביחס לנושאים שעלו במסגרת בקשת האישור כלומר בשאלה האם התקיימה חלוקה אסורה של דיבידנד ומסתפקת בטענה שנוכח החלטת דירקטוריון החברה לבחון באופן מעמיק את נושא החלוקה ולשם כך הסמיך את וועדת הביקורת לבדוק את הדברים באופן מקצועי ולהגיש את מסקנותיה לדירקטוריון. ועדת הביקורת קיבלה סמכות לעיין בכל מסמך רלבנטי ולהיעזר באנשים בעלי ידע ומומחיות כולל יועצים חיצוניים. מגה מתכוונת להגיש את המלצותיה של ועדת הביקורת ואת החלטות הדירקטוריון שיבואו בעקבותיהם עוד בטרם ייתקיים הדיון הראשון בבקשת האישור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות