האפליקציות שהסטודנטים חייבים להכיר בדרך אל התואר

עוד לא הומצא המחשב שיכול לכתוב סמינר או דוקטורט, אבל עשרות אפליקציות שפותחו בשנים האחרונות יכולות לעזור לסטודנטים בדרך לשם ■ תרגומים, צילומים, הכנת מצגות, שיתוף קבצים או ניהול זמן - האפליקציות שיהפכו את חיי הסטודנטים לקצת יותר נוחים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

התארגנות וניהול זמן

בשנות ה-80 המאוחרות ובעיצומה של תקופת מבחנים, חיפש הסטודנט פרנססקו סירילו טכניקה שתסייע לו לנהל את הזמן באופן פרודוקטיבי. השיטה שפיתח קרויה "פומודרו" ("שיטת העגבנייה") והיא קובעת שיש לחלק את המטלות היומיות למרווחי זמן קשיחים של 25 דקות, שבהן אתם מקדישים את מלוא הריכוז למטלה אחת ספציפית ללא הסחות דעת.

בתום הזמן, כשהטיימר מצלצל, יוצאים למנוחה קצרה של חמש דקות, ואחריה ממשיכים במטלה או עוברים למטלה הבאה. בתום ארבעה מחזורים של 25 דקות (במונחים של סיריליו - "ארבעה פומודרו'ז") לוקחים הפסקה ארוכה של 15–30 דקות.

בחנויות האפליקציות יש לא מעט אפליקציות טיימר שמתאימות לטכניקה הזאת. חלקן פשוטות מאוד ועושות את העבודה, למשל Pomicro. חלקן מתוחכמות הרבה יותר כמו Pomotodo, 
שמאפשרת לכם לנהל רישום מטלות, להשבית אפליקציות פעילות בסלולרי בזמן העבודה ולצפות בסטטיסטיקה של הביצועים שלכם.

האפליקציה הסלולרית Stay Focused מאפשרת להגביל את זמן שימוש באפליקציות שמותקנות אצלכם בנייד לאורך היום וגם לבחון על אילו אתם מבזבזים את הזמן שלכם. עבור המחשב תוכלו להשתמש 
ב-StayFocusd (האיות במקור) ולחסום אתרים שמפריעים לכם לעבוד.

האפליקציה My Study Life היא אפליקציית יומן שמאפשרת לנהל את מערכת השעות, החופשות, המטלות והמבחנים. היא דורשת מכם קצת עבודת הכנה בהזנת הנתונים, אבל התוצאה נוחה ונעימה לקריאה ולמעקב. מתאים למי שרוצה לנהל יומן נפרד ללימודים, שכן האפליקציה לא מסתנכרנת עם היומן הרגיל.

אפליקציותצילום: בלומברג

כלים שימושיים ביומיום

פעם סטודנטים היו מטעינים כרטיס בספרייה ועומדים שעות מול מכונת הצילום - מעבירים עמודים באטיות ונלחמים עם השוליים כדי להכניס את כל העמוד לתוך הצילום.

אפליקציית Camscanner מדלגת על כל המשוכות היקרות האלה, ועושה עבודה מצוינת בצילום מסמכים ובהפיכתם לקובצי PDF קריאים ובאיכות גבוהה. האפליקציה חינמית, ובתחתית הקובץ הסרוק יש חותמת מים צנועה. הגרסה המלאה שמסירה את החותמת וכוללת, בין היתר, אפשרויות עריכה ושטח אחסון בענן עולה 6.80 שקלים.

התוכנה של Ginger הישראלית תסייע לכם לכתוב באנגלית ללא טעויות. לא רק תיקון שגיאות איות פשוט, אלא גם שגיאות תחביר ודקדוק על בסיס היכולת לזהות הקשרים מילוליים. התוכנה מתחברת למייל, לתוכנות האופיס שלכם ולדפדפן הכרום. חלק מהשירות שלה כולל הצעות לניסוח מחדש, מילון ומתרגם. האפליקציה Ginger Keyboard היא פתרון נהדר למי שרוצה לקחת את כל היכולות האלה אל המכשיר הסלולרי. מעבר להיותה יפיפיה ויעילה להתנהלות באנגלית, היא גם פונקציונלית מאוד: מתוך המקלדת ניתן לגשת ליומן, למטלות ולפתקים.

Wolfarm Alpha הוא מנוע חישוב שמאפשר למשתמשים לשאול שאלות עובדתיות בשפה טבעית (באנגלית) ולקבל עליהן תשובות במספרים ובאלמנטים גרפיים. אם תשאלו, למשל, מהו השטח של מדינת ישראל תקבלו מספר בקמ"ר, ואף בהשוואה לאגם ויקטוריה ולמדינת ויילס. אם תשאלו בן כמה היה בן גוריון כשהיטלר עלה לשלטון, תקבלו את התוצאה המפורטת - 46 שנים, שלושה חודשים ו-14 ימים. המנוע מתאים במיוחד לשאילת שאלות מתמטיות ומציע כלי נוסף לסטודנטים שעובר שלב אחר שלב בפתרון על שאלות מתמטיות מורכבות תמורת 18 שקל בחודש.

טכנולוגיה מסייעת לליקויי למידה

השימוש במפות מושגים ויזואליות הוא טכניקה לארגון מחשבות ורעיונות ולשיפור הזיכרון. תוכנת Mindomo היא תוכנה ליצירת מפות כאלו. היא מאפשרת יצירת תרשימים בשילוב תמונות וסרטונים וגם שיתוף המפות עם חברים לצורך סיעור מוחות. לתוכנה יש גם אפליקציה סלולרית יעילה.

האפליקציה Audionote מאפשרת לשלב בין רשימות והערות כתובות לקטעי אודיו מוקלטים.

התוכנה של עלמה רידר היא תוכנת הקראה בעברית, שמאפשרת קריאת מסמכי PDF ו-Word ודפי אינטרנט בקול ברור של גבר או אשה. ניתן לשלוט במהירות ההקראה ואף לשמור את ההקראה כקובץ שמע להאזנה מאוחרת. הגרסה החינמית מקריאה 200 מלים. אפשר לרכוש מנוי חודשי ב-38 שקל בחודש (דורש חיבור לאינטרנט), או להוריד את התוכנה למחשב האישי ב-864 שקל.

סטודנטים באוניברסיטה העבריתצילום: אמיל סלמן

אמצעים יעילים לתקופת המבחנים

אפליקציית Meekan הישראלית מאפשרת לכם להתארגן לקבוצות למידה בלי לשלוח עשרות הודעות בווטסאפ או להציע עשרות מועדים חדשים במייל. מיקן עוברת על היומנים השונים של המשתתפים (ג'ימייל, אאוטלוק וכדומה) ומציעה מועדים פנויים שעשויים להתאים לכולם, כל שנותר הוא לאשר.

אפליקציית Quizlet מאפשרת לכם ליצור כרטיסיות וירטואלית ללמידה ולתרגול לפני הבחינות, להוסיף אליהן תמונות וקובצי שמע ולייצר מהן פעילויות למידה שונות. בין היתר, להגביל את המענה בזמן, ולשתף עם חברים. האפליקציה פעילה בסלולרי וגם על המחשב, כך שניתן להכין את הכרטיסיות בצורה נוחה.

למי שלא רוצה להשקיע כל כך הרבה, Gambit Flashcards היא אפליקציה בסיסית ופשוטה להכנת כרטיסיות וירטואליות, שעושה את העבודה.

מי שצריך להילחץ כדי ללמוד, מוזמן להוריד את אפליקציית Exam Countdown ולהזין בה את זמני הבחינות הצפויות. כאשר תפתחו את האפליקציה תקבלו ספירה לאחור לכל מערכת הבחינות שלכם.

סטודנטים לעיצובצילום: © Rawpixelimages | Dreamstime.com

כלים לכתיבת עבודות ולשדרוג מצגות

Powtoon היא פלטפורמה לעריכת מצגות מונפשות. הממשק קל ופשוט והתוצאה תרשים את כל הכיתה. הגרסה החינמית מאפשרת לייצר סרטונים של חמש דקות ולהציגם רק לאחר העלאה ליוטיוב. גרסת הסטודנטים זמינה ב–12 דולר (46 שקל) לשנה ומאפשרת יצירת סרטונים באורך 15 דקות והורדה באיכות HD.

תוכנת Scrivener טובה למי שעוסק בכתיבת עבודות רחבות היקף - דוגמת סמינר, תזה או דוקטורט. התוכנה נסמכת על ההבנה שעבודות כאלה אינן נכתבות ברצף כרונולוגי כטקסט אחד מההתחלה ועד הסוף, אלא עמוסות במחשבות וטיוטות שבסופו של דבר יש ללכד לטקסט אחד. סקריבנר מאפשרת לכם לעבוד על כל חלק בנפרד, ולשמור על סדר. נדרש קצת מאמץ כדי להיכנס לעניינים, ואפשר להיעזר לשם כך בסרטוני יוטיוב, אבל לאחר שתתחילו ייתכן שלא תוכלו לעבוד אחרת. עלות התוכנה לסטודנטים היא 135 שקל. קיימת גרסת ניסיון ל-30 יום בחינם.

הליך הכתיבה המפרך על עבודת מחקר כולל מיילים, שרבוטים, קובצי אופיס שנפתחים ונזנחים אחרי שורה או שתיים (ונשמרים במקום לא ידוע), צירוף אתרי אינטרנט לשורת המועדפים של הדפדפן ושמירת מאמרים בתיקיות שונות. במקום להתפזר ברחבי המחשב - ניתן "לזרוק" הכל בתוכנת Evernote הפופולרית, שיכולה לשמש אוגדן מארגן לחומרי המחקר שלכם: כל פריט מידע שנכנס נהפך לפתק שניתן לתייג עבור חיפוש בהמשך. התוכנה החינמית מספיקה לרוב השימושים.

כלכלה שיתופית וחוכמת ההמונים

האתר הישראלי רנט־איט־בי (Rentitb) מפגיש בין משכירים לשוכרים של חפצים שימושיים, ממקדחה וציוד טיולים, דרך תחפושת לפורים ועד חנייה בתל אביב. ניתן לשכור את הפריטים לכמה שעות, ימים או חודשים - בהתאם לתנאי המשכיר. בנוסף, ניתן להשכיר לאחרים את החפצים היתומים שלכם.

ב-Khan Academy תוכלו לצפות בחינם בשיעורים מצולמים במגוון נושאים, כגון מתמטיקה, פיזיקה, ביולוגיה, כלכלה ומדעי המחשב - בצורה פשוטה וברורה.

האתר של Spitball הישראלית (Cloudents לשעבר) הוא מערכת שיתוף של קבצים אקדמיים. סטודנטים שנרשמים לאתר ממוינים לפי מוסדות הלימוד, עוקבים אחרי קורסים, מעלים ומשתפים קבצים ומעירים הערות על קבצים של אחרים. האתר משמש גם את אגודות הסטודנטים של מוסדות הלימוד, שמעלות אליו מחברות בחינה וחומרי למידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו