יבוא העגבניות ללא מכס יימשך עד סוף 2015 - אבל המחיר יישאר גבוה

על רקע התחדשות העליה במחירי העגבניות בכ-20% בשוק הסיטוני לכ-11 שקל, יותר יבוא העגבניות, אך יוגבל עד 1,500 טון בשבוע ■ המחיר ישאר גבוה כיוון שמשרד האוצר נמנע מהפעלת רשת ביטחון ליבואנים

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

יבוא העגבניות לישראל ללא מכס יימשך עד סוף 2015, אולם בשלב זה מחיר העגבניות ישאר גבוה, כיוון שמשרד האוצר נמנע מהפעלת רשת ביטחון ליבואנים, שתבטיח שלא יפסידו אם מחיר העגבניה יירד מתחת לעלות היבוא. כך נמסר היום (חמישי) ממשרד החקלאות, על רקע התחדשות העליה במחירי העגבניות בכ-20% בשוק הסיטוני, לכ-11 שקלים.

היבוא ללא מכס, שהחל על רקע המחסור בתקופת החגים, ייפתח לכל העולם. עם זאת, בכדי לא בכדי למנוע הצפה בשוק, המכסות יוגבלו עד 1,500 טון לשבוע. כבר היום החלו להיכנס מכולות מטורקיה ובימים הקרובים צפויות להגיע מכולות נוספות. ייבוא העגבניות ללא מכס נפתח במכסה שבועית, במטרה למנוע את הצפת השוק.

צילום: איליה מלניקוב

היקף השיווק המקומי של עגבניות בישראל עומד על כ-17 אלף טון בחודש, וכמות היבול השנה צפויה להיות פחותה מהתקופה המקבילה אשתקד בכ-40%. המחסור צפוי להמשך עד תחילת דצמבר. מומחי משרד החקלאות ביקרו בחממות הגידול של העגבניות ובדקו את היקף הפגיעה ביבול. להערכתם, בתוך כשבועיים יגיעו לשוק עגבניות שנשתלו בארץ באוגוסט וצפויות להבשיל בימים הקרובים, כך שהגידול במחסור צפוי להתמתן. מומחי משרד החקלאות ממשיכים ומתעדכנים כל יומיים אחר הנעשה בחממות, בתוצרת במרכולים, ברשתות השיווק ובשווקי אירופה.

בתקופת החגים פתח משרד החקלאות את השוק לייבוא ללא מכס, אך כמות העגבניות שנכנסה הייתה קטנה ולא מספקת. לאור זאת, פנה המשרד למשרד האוצר בבקשה לנקוט בשיטה שלא ננקטה עד כה, שהינה מתן ביטוח ליבואנים למקרה שבו המחיר הסיטונאי בישראל ירד מיום ההזמנה בחו"ל ועד ליום שחרור הסחורה בישראל. כלומר, היבואן יקבל את ההפרש, וזאת לאור עמדת היבואנים כי לא יהיה כלכלי עבורם לייבא ללא רשת ביטחון.

משרד האוצר ביקש לדחות ההפעלה של תמיכה זו, עד לאחר חג סוכות, אך טרם אישר את תקצובה וביצועה. לפיכך ההערכה כי שינוי במחיר על המדף בנקודות המכירה יחל לכל המוקדם רק בעוד כשבועיים, וכי לא תחול ירידה דרמטית בשבועות הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?