בלי בלט או כדורגל |

חוגים מיוחדים לילדים

שריקת הפתיחה של עונת ההרשמה לחוגים לילדים תישמע מיד אחרי החגים ■ איך בוחרים חוג, לכמה חוגים לרשום כל ילד ובאיזה גיל כדאי להתחיל? ■ וגם: ארבע הצעות לחוגים לא קונבנציונליים

רמי בסאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי בסאלי

בין רשימת המטלות של "אחרי החגים", ביומנים של ההורים מופיעה משימה נוספת חשובה: לרשום את הילדים לחוגים. מדי שנה גדל היצע החוגים, וגם המחירים מטפסים בהתאם.

אחת השאלות העיקריות שמטרידות הורים צעירים בכל הנוגע לחוגים היא באיזה גיל כדאי להתחיל לשלוח את הילדים לחוג. רות גמר, פסיכותרפיסטית ילדים ונוער ממכבי שירותי בריאות, מבהירה שאין גיל מוגדר ומומלץ להתחיל עם חוגים. "ההורים צריכים להרגיש את הילד ולהיות קשובים לרצונות שלו בעניין", היא אומרת. "אמנם יש חוגים כבר לילדים בגיל הרך, אבל הורים צריכים להיות רגישים לילד שלהם ולהבין אם הוא מעוניין בחוג, ואם יש לו נטייה לתחום מסוים שיכול להתאים לו. זה אינדיבידואלי ומשתנה מילד לילד".

חוג טניס לילדים ברמת השרוןצילום: דודו בכר

לאחר שהתקבלה החלטה, והילד הביע נכונות להתחיל בחוג, צריך לבחור את החוג המתאים. "דבר ראשון, צריך לשתף את הילד בבחירה", מסבירה גמר. "למעשה, הילד הוא זה שצריך לבחור. חשוב להקפיד לשלוח את הילד לחוג שהוא רוצה ושמתאים לו — ולא לחוג שההורים רוצים. בנוסף, תמיד טוב להתייעץ — עם גננת, מורה או איש מקצוע — בעיקר לילדים בגיל הרך, שבו עדיין קצת קשה לזהות מה הילד רוצה ומה מתאים לו".

יש סוגים של חוגים שהם מומלצים יותר?

"קודם כל, חשוב שהילד ייהנה בחוג. יש לשים לב שהילד הולך בשמחה ולא מנסה לדחות ולבטל, שהוא חוזר עם מצב רוח טוב ומשתף בחוויות. ההורים צריכים להסתכל לא רק על סוג החוג, אלא גם על שאר המרכיבים. למשל, מי המדריך זאת סוגיה חשובה. אם הילד אוהב ג'ודו, אבל אין לו חיבור עם המדריך — זאת בעיה. הילד לא ייהנה".

ככלל, אומרת גמר, חוגים שמשלבים ספורט מומלצים מאוד, בעיקר בגיל בית ספר, אז ילדים רבים סובלים מבעיית השמנה — בין היתר, לפי מחקרים, כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית בישראל.

רות גמר

מה לגבי חוגי העשרה, הם מומלצים?

"בישראל יש תופעה בעייתית של הורים שדוחפים את ילדיהם למצוינות יתר, וכתוצאה מכך אפשר לראות ילדים כבר לפני גן חובה בחוגי העשרה — כמו חוג קריאה או חוג אנגלית. יכול להיות שזה מפתח את הילדים מבחינה קוגניטיבית, אם כי גם זה לא חד־משמעי, אבל יש לזה לפעמים מחיר רגשי. לא נכון לדחוף את הילד למה שלא מתאים לו".

לכמה חוגים כדאי לרשום את הילד?

"לא יותר מדי. אני לא חושבת שנכון לקבוע כלל ברזל, כי לכל ילד יש רצון משלו. עם זאת, לדעתי, שני חוגים זה די והותר. ילדים צריכים זמן להתבטל, כלומר להיות במקום שבעיני המבוגרים הם לא עושים כלום, אבל מבחינתם זו ממש תמיכה פסיכולוגית. זה זמן לחלום, לחשוב, לדמיין, לפנטז — כל הדברים האלה חשובים להתפתחות הילד".

האם נכון שהורה יהיה נוכח בחוג?

"באופן כללי, נכון לתת לילד את העצמאות שלו, וחוג צריך להיות מקום שבו הילד מרגיש שזה העולם שלו והטריטוריה שלו. עם זאת, גם כאן, צריך להרגיש את הילד, ואם נוכחות ההורה בחוג מקנה לו ביטחון — ההורה צריך להיות אתו שם".

מה קורה כשהילד מתלהב מההרשמה לחוג, אבל לאחר מכן מסרב ללכת?

"חוג הוא לא חובה, הוא עניין של בחירה. כדאי לעשות עם הילד מעין חוזה, ולהגדיר תקופת ניסיון (כדאי לבדוק מראש עם מפעילי החוג מראש אם זה אפשרי; ר"ב), שבסופה יוחלט אם להמשיך או לא. אבל לא כדאי להכריח את הילד, ובטח שלא לשדר לו שנכשל בכך שעזב את החוג. לילדים רבים קשה להתמיד בחוגים — לפעמים זו אינדיקציה להפרעת קשב, ולפעמים ילד פשוט מרגיש שזה לא מתאים לא — בגלל התכנים, הילדים או המדריך.

"צריך לזכור שגם אנחנו כמבוגרים מתחרטים, מאותן סיבות — יש פער בין מה שחשבנו ודמיינו, לבין מה שקורה במציאות".

לטובת הורים וילדים שמחפשים חוגים קצת פחות קונבנציונליים, הנה ארבע הצעות לחוגים לילדים בגילים שונים.

אילוף כלבים: לחזק את הביטחון עם החבר הכי טוב

עמותת כלבים בשירות אנשים מפעילה חוגי אילוף כלבים בשם המאלף הצעיר במתנ"סים ברחבי הארץ. במסגרת החוגים, הילדים לומדים לאלף כלבים למשמעת והתנהגות נאותה בשיטות מגוונות.

תחילה לומדים הילדים את יסודות אילוף הכלבים. בהמשך הם לומדים שיטות אילוף שונות וכיצד ליישם אותן במקרים שונים, מתוך ההבנה שכל כלב הוא שונה, עם רצונות משלו ודברים שונים שמניעים אותו.

עפרי שנירצילום: דורית רגב-שניר

באמצעות אילוף הכלבים מפתחים בחוג, בין היתר, את הביטחון העצמי ושפת הגוף של הילדים.

אחת משיטות האילוף היא ספורט אג'יליטי — אילוף כלבים ספורטיבי, הכולל מעבר מכשולים כמו מנהרה, נדנדה וקפיצות דרך חישוק. הכל נעשה בשיתוף פעולה בין הילד לכלב, ותחת השגחה של מדריכים מקצועיים.

ניתן להגיע לחוג עם הכלב המשפחתי, או לקבל כלב לתרגול במהלך ההכשרה. משתתפי החוג יתחרו בתחרויות ארציות ארבע פעמים בשנה. למצטיינים תהיה אפשרות של נסיעה לתחרות בינלאומית בחו"ל.

ערך מוסף: באמצעות האילוף עובדים על שיפור היכולות המוטוריות הגסות והעדינות של הילדים, סיוע בהתמודדות עם פחדים וחרדות, יצירת קשר עם אנשים דרך הכלבים, אחריות ואכפתיות, סיוע בהעלאת יכולת הקשב והריכוז, יכולת מנהיגות תוך שליטה עצמית וסיוע בהיפתחות לילדים סגורים ומופנמים.

המלצה: לעפרי שניר, 11, מכפר ורבורג יש שלושה כלבים, והיא השתתפה בעבר בחוג האילוף. "אני קשורה מאוד לכלבים ומאוד אוהבת אותם. מגיל צעיר רציתי להיות בחוג שמשלב כלבים. נהניתי מאוד בחוג. למדתי הרבה, המדריך הסביר על התנהגויות שונות של כלבים ואיך אפשר לחזות אותן", היא מספרת. "למדתי עובדות על כלבים שלא ידעתי, ולמדתי לעשות תרגילים עם כלבים. אני ממליצה בחום על החוג, בעיקר על צוות המדריכים".

מיועד לגילים: 6–18

איפה? מתנ"סים שונים ברחבי הארץ, בין היתר, באשדוד, חולון, ראשון לציון ומודיעין.

מחיר: 160–200 שקל (משתנה לפי מקום הקורס)

פרטים והרשמה: 054-5890224 
וב–dogs-for-people.org.il

פיתוח אפליקציות: חושבים על העתיד

כשהילדים מבלים זמן רב מול המחשב, הטאבלט והסלולר, חוג לפיתוח אפליקציות הוא בחירה טבעית לרבים מהם.

שובל אלקלעי

אינטרסקול, חברה לתכנון וביצוע קורסים, מציעה שני מסלולים לפיתוח אפליקציות, לשתי קבוצות גיל שונות. במסלול הראשון, שמתאים לכיתות ד’-ו’, הילדים לומדים פיתוח משחקי מחשב מתקדמים, מולטימדיה, אתרים ואפליקציות לסלולר. במהלך החוג החניכים יתנסו בפיתוח, עיצוב ותכנון משחקי מחשב באמצעות מחוללים ותוכנות שונות. בנוסף, החניכים יכירו ויתנסו בכלים המפתחים משחקי מחשב מכל הסגנונות, בהם הרפתקאות, משחקי יצירה ופעולה, בהתאם לגיל ולרמת התלמיד. בשלב מתקדם של החוג יעסקו הילדים בפיתוח אתרים וילמדו פיתוח אפליקציות לאנדרואיד בתוכנת App Inventor. הילדים לומדים גם לערוך סרטים ולשלב בהם מוזיקה.

המסלול השני, שמתאים לכיתות ז־ט עוסק ביזמות, סטארט־אפ אינטראקטיבי ופיתוח אפליקציות. המטרה היא להכשיר את בני הנוער לחשיבה יזמית טכנולוגית, תוך דגש על יישום ותרומה לקהילה. משתתפי החוג יעסקו בלמידה אינטנסיבית של תכנים טכנולוגיים חדשניים, לצד תכנים יזמיים עכשוויים. חניכי סדנת היזמות ישתתפו בקבוצות חשיבה, שבהן הם מפתחים רעיונות טכנולוגיים ומנסים להגות דרכים ליישום רעיונותיהם. קבוצות החשיבה מתפתחות עם הזמן, ומדמות חברות סטארט־אפ זעירות, שבהן לומדים לפתח ולבנות חברת דמה.

בין הנושאים הטכנולוגיים הנלמדים: פיתוח ויצירת אפליקציות לנייד, בניית אתרי אינטרנט, פיתוח ויצירת משחקי מחשב דיגיטליים 
ועריכת סרטים.

ערך מוסף: מטרות החוג הן לפתח יצירתיות ודמיון אצל הילדים, להקנות להם יכולות תכנון וללמד על ניסוי והסקת מסקנות. בנוסף, הילדים לומדים לפתח חשיבה לוגית וראייה מרחבית, תוך שילוב עבודה קבוצתית ואישית, ולפתח כישורים של עבודת צוות. במסלול היזמות, ירכשו הילדים מיומנויות שונות, בהן פיתוח חשיבה יזמית, חשיבה יצירתית, כישורי תכנון, עבודת צוות, פרזנטציה ועמידה מול קהל, עקרונות ראשוניים בשיווק רעיון ועבודה מבוססת תוצרים, יישומים ופרויקטים.

המלצה: שובל אלקלעי, 13, מקיסריה מספר שהשתתף בחוג בשנה שעברה, ונרשם גם השנה. "נרשמתי לחוג כי אני מתחבר לנושא ואוהב אותו. הכי נהניתי מכך שלמדתי לתכנת, אהבתי ללמוד קודים לבניית אתרים. סיפרתי על החוג לחברים מהכיתה, ובעקבות כך הצטרף אלי עוד חבר השנה".

מיועד לגילים: ד'־ט', בשני מסלולים שונים.

איפה? ברחבי הארץ.

מחיר: 180–220 שקל בהתאם למסלול.

פרטים והרשמה: 1-700-50-2400 
וב–interschool.co.il

חוג הישרדות: שורדים בטבע

חוג ההישרדות לילדים של גיא והר, מאפשר צעדים ראשונים לילדים במסעם מחוץ לבית, תחילה בסביבה הקרובה ולאחר מכן בשדה, בחורשה וביער.

משתתפים בחוג הישרדות של גיא והרצילום: גיא סרוסי

החניכים לומדים טכניקות מחיה פרימיטיביות, בהן בניית מחסות טבעיים, הדלקת מדורות, בישולי שדה, זיהוי צמחי בר למאכל, מעקב אחר חיות, סינון וטיהור מים, איתות, גילוף, ירי בקשת, בכלי נשיפה ובקלע 
(רוגטקה), ותפירה.

החוגים משלבים תכנים הקשורים למצבי חירום כמו אובדן דרך, הפסקת חשמל, טיפול בפציעות קלות ורעידת אדמה. כל הפעילות משולבת במשחקים ובטיולים בטבע. במהלך החוג לומדים החניכים גם טכניקות עבודה עם סכין מחנאות.

מסלול אפשרי נוסף הוא חוג יערנות — חוג הישרדות למתקדמים שמעמיק את הידע של הילדים בטכניקות מחיה פרימיטיביות וטכניקות הישרדות וצייד. החוג מיועד לחניכים שהתנסו כבר בחוג הישרדות. במסלול זה החניכים יבנו מחסה קבוצתי עמיד לגשם, קשתות אישיות, יכינו נעליים, יתפרו תיק, יכבשו ירקות, יקימו גינת ירק אורגנית, יכינו ריבה ותרופות מן הטבע, יבנו מלכודות ועוד.

ערך מוסף: מטרת החוג, מעבר לפעילות ערכית בחיק הטבע, היא להעצים את הילדים, לחזק את ביטחונם העצמי ואת המודעות לסביבה, תוך פיתוח יצירתיות, קואורדינציה, אלתור ועזרה לזולת.

המלצה: אמא לילדה שהשתתפה בחוג אומרת כי "לגמרי לא היה פשוט להרגיע את בתי בימי שלישי בערב, כשהיתה חוזרת מהחוג. שבוע אחר שבוע היא היתה חוזרת מלאת התלהבות, למידה ורצון לשתף וללמד את דברי המדריך".

מיועד לגילים: כיתות א'-ו'.

איפה? עמק יזרעאל, יקנעם והסביבה.

מחיר: 200 שקל לחודש.

פרטים והרשמה: 04-9530306,
052-6988552 וב–hisardut4all.co.il

חוג סינית: דרקונים קטנים

החוג ללימודי השפה הסינית של ברליץ מתמקד בעיקר בשפה המדוברת בסין באותיות ובמלים יומיומיות. הלימוד נעשה בצורת חווייתית עם שימוש רב במולטימדיה, תמונות, סימולציות ונושאים הלקוחים מעולמם של הילדים. בשיעורים עצמם מקפידים לאמץ את השפה החדשה כבר מהשיעור הראשון באופן אינטראקטיבי, תוך השתדלות להימנע מהשפה העברית לצורך תרגול מיטבי. בנוסף, השפה נלמדת דרך היכרות עם התרבות הסינית ומנהגיה. את החוג מלווה מורה לסינית עם הכשרה ללימוד שפות עבור ילדים. החוג מורכב מ–64 שעות לימוד, 32 מפגשים, משך כל מפגש הוא שעה וחצי.

משתתפים בחוג סינית בברליץצילום: גלימפס הפקות

ערך מוסף: הילדים לומדים בצורה מעמיקה שפה שיכולה לשמש אותם בעתיד. בנוסף, החוג גם מעניק ידע וחשיפה לתרבות אחרת.

מיועד לגילים: 6 ומעלה.

איפה? מרכזי הלימוד של ברליץ בתל אביב, רמת גן, רעננה, קרית ביאליק, ירושלים, ראשון לציון , אשדוד ובאר שבע.

מחיר: 375 שקל לחודש.

פרטים והרשמה: 1800-809-809 או ב–berlitz.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים