מה ענתה המועצה לצרכנות למוביל 
מאבק הצליאק שביקש סיוע?

המועצה לצרכנות היא חברה שכל מימונה מגיע ממשלמי המסים, ובין התפקידים שהוגדרו לה בחוק הוא סיוע לצרכנים ולארגוני צרכנים ■ כל זה לא הפריע לה לשלוח למוביל מאבק הצליאק הצעת מחיר בסך 6,400 שקל עבור בדיקת מחירים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

רוצים שהמועצה לצרכנות תסייע לכם במאבק צרכני? ייתכן שתצטרכו לגייס לשם כך כסף. כך גילה מוביל מאבק הצליאק, דן סולומון, כשנפגש לפני כמה חודשים עם בכירי המועצה.

"הם פנו אלי והצעתי להם לסייע למאבק באמצעות בדיקה רחבה של מחירי המוצרים ללא גלוטן והשוואה למוצרים רגילים", מספר סולומון. "הסבירו לי שעבור בדיקה רחבה, הדומה לבדיקות השבועיות שהם מפרסמים עם סיירת המועצה לצרכנות (סמ"ל) — דרוש תקציב נוסף שאין להם. שיערתי שמדברים פה על עשרות אלפי שקלים חסרים, ואפילו הצעתי שאולי אנסה לקדם את זה מול חברי כנסת, אבל אז הגיעה במייל הצעת המחיר שבה ביקשו 6,400 שקל. ואני שואל — זה סכום שגובים מצרכנים? אם המאבק ראוי בעיניהם, שיצטרפו אליו כמו שצריך ויציעו סיוע עם ערך".

המועצה לצרכנות היא חברה ממשלתית במימון מלא של כספי המסים, ותקציבה השנתי בשנים האחרונות הוא 10–14 מיליון שקל. בין התפקידים שהוגדרו לה בחוק הוא סיוע לצרכנים ולארגוני צרכנים מהמגזר השלישי. אבל כל זה לא הפריע לה לשלוח לסולומון הצעת מחיר עם הסכום המבוקש של כמה אלפי שקלים, שהוגדר בתגובת המועצה כ"מחיר עלות". במסגרת ההצעה שהוגשה, המועצה התכוונה לבדוק 100 מוצרים ב–40 נקודות מכירה.

כפי שנכתב בתחקיר שפורסם אתמול ב–TheMarker, סמ"ל הוא פרויקט הדגל השאפתני והיקר של מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלג, שהחל ב–2013 והושקעו בו מאז כבר 3.75 מיליון שקל. לצורך הפרויקט המועצה מעסיקה ארבעה רכזים (בשלוש משרות) ו–35 סיירים שעובדים לפי שעות. במסגרת הפרויקט, הסיירים דוגמים מאות נקודות מכירה מדי שבועיים, ואוספים מחירים של 40 מוצרים קבועים. אלא שרשתות השיווק, שהבינו את הטריק, מורידות את מחירי המוצרים שנבדקים כדי לצאת טוב בסקר, ומאז הוא נהפך יותר למכרז פומבי בין הרשתות על סל מוצרים מצומצם בניצוחה של המועצה.

כאשר התבקשה לסייע במאבק הצליאק, המועצה לצרכנות שלחה הצעת מחיר של אלפי שקלים למוביל המאבקצילום: מאבק הצליאק

דווקא ניתוב של כוח האדם והפריסה הגיאוגרפית המרשימה של הפרויקט עבור בדיקה מהסוג שהציע סולומון, היה יכול להועיל ולייצר לו ערך נוסף. "בשיחה עלה הרעיון שהם יפנו בבקשה להיות שותפים בוועדה הבין־משרדית בראשות פרופ' איתמר גרוטו, שדנה בין היתר במחירי המוצרים ללא גלוטן, או לכל הפחות להופיע בפניה", אומר סולומון. "הפקת סקר המחירים היתה יכולה לעזור מאוד לוועדה הזאת, כי מעולם לא נעשה סקר כזה, אבל לא שילמנו כסף למועצה עבור שיתוף הפעולה, והוועדה כבר סיימה את עבודתה".

מהמועצה לצרכנות נמסר בתגובה: "סיירת המועצה ערכה בדיקות מחירים למספר מצומצם של מוצרים ללא גלוטן, ובעקבות יצירת קשר עם מובילי מאבק הצליאק, נערכה בדיקה חוזרת של כמה מוצרים כדי לבדוק אם מאבקם להורדת מחירים הצליח והמחירים אכן ירדו. שתי הבדיקות נערכו ביוזמתנו במסגרת הבדיקות המיוחדות של סמ"ל מדי שבוע, והן פורסמו בתקשורת.

"בעקבותיהן פנו אלינו מובילי מאבק הצליאק וביקשו לערוך בדיקה רחבה של 100 מוצרים בפריסה ארצית. לסמ"ל יש תוכנית עבודה מוגדרת הבודקת סל של כ–40 מוצרים. בדיקה זו היא בדיקה מיוחדת, הדורשת משאבים נוספים שאינם חלק מתוכנית העבודה, והיקפה הוא גדול וחריג. מאחר שהבדיקה גדולה ב–250% מהיקף הבדיקות הרגילות של סמ"ל, אין באפשרות המועצה לממן בדיקה זו, ולכן בהתאם לבקשתם, נשלחה אליהם הצעה לערוך את הבדיקה במחירי עלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים