שיעור הצמיחה |

כך תכינו 
את הגינה לקראת הקיץ

תחילת האביב היא בדיוק התקופה לארגן את הגינות הפרטיות והאדניות שבמרפסות לקראת החום הכבד של הקיץ ■ מה כדאי לשתול, אילו אביזרים מומלצים ואיך אפשר לחסוך במקום ובמים

רונית הראל
רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית הראל
רונית הראל

כדי לטפח גינה ביתית, אפשר לדבר לצמחים, לשיר להם או למרוח חלב על העלים, אבל קל יותר לעקוב אחר כמה כללים פשוטים של שתילה כדי להצליח לגדל צמחים במרפסת הבית או בחצר הפרטית.

הכלל הראשון הוא לשתול בתקופה הנוכחית את צמחי הקיץ, בהנחה שהימים הקרים כבר מאחורינו, כדי שלצמחים שיישתלו כעת יהיה מספיק זמן להשתרש ולהתבסס עד לימים השרביים שלפנינו.

הקיץ שבפתח מזכיר גם שבכל תכנון של גינה צריך להביא בחשבון היבטים של חיסכון במים. ניתן להקים גינות חסכוניות ויפות באמצעות בחירה נכונה של צמחים ואביזרים - ובעלות לא גבוהה. כשמעצבים גינה, גם קטנה, מומלץ להעדיף גן דמוי חורש המצל על השטח ומונע התאיידות מים. שוני ענדא ממשתלת הסוכה־בית ירוק בכפר אז"ר, מציע לשתול עצים כמו כרבל הלביד - עץ לא נשיר בגודל בינוני עם עלווה מאדימה בלבלוב; בולוסנתוס נאה - הנשיר בחורף ובעל פריחה סגולה באביב ובתחילת הקיץ; או האריתרה - עץ ירוק־עד שמתאים גם לגינות קטנות.

צילום: אי־פי

ענדא מציע לשלב עצים בעלי שורש שיפודי, החודר לעומק מי התהום, בשונה משורשים המתפתחים אופקית, היונקים רק מים הקרובים לפני השטח ומפספסים מים שחילחלו. לאחר כמה שנים שבהן התבססו בקרקע, עצים כאלה יכולים לגדול כמעט ללא תוספת מים, או עם השקיות בודדות בקיץ.

אפשרות חסכונית נוספת היא חיפוי הקרקע בחומרים כמו טוף, חצץ וחלוקי אבן, שמקטינים את אידוי המים בקיץ, ובכך חוסכים בכמויות ההשקיה.

חלקם הגדול של הצמחים החסכוניים במים אינו מתפתח היטב בקרקע לא מנוקזת, הסובלת מעודפי מים, וצמחים אלה יתקשו לצמוח לצד משטחי דשא טבעי שמושקים באופן סדיר. כך נוצר מצב שלעתים בעלי גינות נאלצים לבחור בין מדשאה ירוקה לבין צמחים חסכוניים במים. פתרון אפשרי הוא שימוש בדשא מלאכותי. לדברי גיא סער מחברת פשוט ירוק המשווקת דשא סינתטי, מדשאות טבעיות מושקות בשיטת ההמטרה - שיטה בזבזנית של מים המתאדים באוויר הקיץ. לדבריו, "דונם של דשא צומח צורך כ–1,000 קוב מים בשנה, לפי חישוב של קוב למטר", הוא מסביר. "הבעיה היא שבעלי מדשאות רבים אינם יודעים כמה צריך להשקות - ומשקים פי שניים או שלושה ממה שנדרש. כך, החריגה יכולה להגיע גם לכ–3,000 קוב לשנה".

במשתלות וברשתות עשה זאת בעצמך אפשר למצוא שטיחי דשא סינתטי החל ב–120 שקל למ"ר, ללא התקנה. עלויות אלה מוחזרות בזמן קצר כתוצאה מהחיסכון במים, בדישון ובתחזוקה בהשוואה לדשא רגיל.

מה כדאי לגדל בשטח קטן? המלצה שכיחה היא לגדל צמחי תבלין. הם אינם דורשים שטח רחב, ולכן אפשר לגדלם במרפסת או בגינה קטנה. לפי דודו מגל מחברת חישתיל, להקמת אוסף תבלינים בסיסי נדרשת אדנית אחת. "לבעלי מרפסות פתוחות מומלץ לגדל את התבלינים לצד הקיר, כדי לספק להם הגנה מפני רוחות", הוא אומר. "הסוגים המתאימים לשתילה הם בזיליקום, מנטה (נענע), לואיזה, מרווה, אורגנו, קורנית (טימין) וטרגון. יש להקפיד על הפרדה באדניות בין התבלינים השתלטניים, כמו המרווה והנענע, שיתפשטו וידכאו את צמיחת יתר התבלינים. מומלץ להשקות את התבלינים עד פעמיים בשבוע, שכן עודף מים יכול להרוג אותם".

פיתוח ישראלי מאפשר לגדל צמחי תבלין ונוי ואף ירקות בכיסי שתילה שניתן לתלות על מעקה המרפסת או להצמיד לאחד מקירותיה. תמר וולף, מבעלי אינביבו, חברה לייצור ושיווק כיסי שתילה, מספרת שהמוצר עשוי PVC, וחלקו ממוחזר משלטי פרסומת. כל כיס מכיל שבעה־שמונה ליטרים של אדמה ומאפשר לגדל ירקות כמו עגבניות שרי, גזרים, חצילים, פלפלים ועלים שונים. "החזון שלנו הוא אנשים שמגדלים ירקות וצמחי תבלין, או יוצרים לעצמם גינת נוי במרפסת או בחצר", אומרת וולף.

"גם למרפסת הכי קטנה יש קיר תומך ומעקה, שניתן לנצל לתליית הכיסים. אפשר להפוך את הסביבה העירונית הפרטית לירוקה. אם רבים יעשו זאת - גם בעיר אפשר יהיה ליהנות מסביבה ירוקה".

לפניכם כמה רעיונות ופתרונות לגינות ביתיות

קוקטייל של קקטוסים

צילום: עמית שטראוס

המטרה: גינה יפה וחסכונית במים.

איך זה עובד: קקטוסים וסקולנטים הם צמחים אוגרי מים הדורשים השקיה מועטה בלבד. הם גם זולים ונוחים מאוד לגידול. בסטודיו אנד ג'וי, שבו עובדים בעלי מוגבלויות, מציעים חמישה קקטוסים או סקולנטים בכלי קרמיקה בגודל 25X25.

מחיר: 115 שקל

להשיג: ב–andjoy.co.il

רמקולים נחבאים

צילום: סיריוס אלקטרוניק

המטרה: להאזין למוזיקה במרפסת או בגינה.

איך זה עובד: זוג הרמקולים מדגם Atrium sat 30 של המותג האמריקאי POLKAUDIO מעוצבים בהשראת אוזניות, והם נוחים לשימוש בחוץ. אפשר להניח אותם על הקרקע או להוריד את הרגל המייצבת ולתלות אותם מפרגולות ובכך לחסוך במקום. הרמקולים עמידים בפני פגעי מזג אוויר
ובפני רטיבות.

מחיר: 2,990 שקל

להשיג: אתר סיריוס אלקטרוניקה, sel.co.il

כדים מחומרי פלסטיק ממוחזרים

צילום: נאווה קלי

המטרה: כלים קלים לניוד ועמידים גם בתנאי אקלים קיצוניים.

איך זה עובד: כדי החימר והקרמיקה הצבעוניים הם לרוב כבדים וקשים להזזה, שבירים ונוטים להיסדק בקלות יחסית. התוצאה היא צורך בהחלפה תכופה שכרוכה בהוצאות ופגיעה בעיצוב הגינה. כדי השתילה האלה עשויים 100% פלסטיק משוחזר ועמידים בפני מכות ושברים. הם צבועים בעבודת יד בצבעים המשמשים לתעשיית הרכב ולכן מחזיקים לאורך שנים גם בתנאי שמש ישירה, גשם ושינויים בטמפרטורה. משקלם הקל של העציצים מאפשר ניוד בקלות בעת עיצוב מחדש, מעבר דירה או ניקיון.

מחיר: החל ב–120 שקל

להשיג: בפשוט ירוק, טל': 1700-700-029

מערכות ישיבה מתקפלות שמנצלות כל פינה

צילום: גיא סער

המטרה: ניצול מקסימלי של מקום בשטח קטן.

איך זה עובד: סדרת המוצרים המתקפלים של בלקוניה מבוססת על ניצול מקום ועל נוחות התקנה והסרה במקרה של מעבר דירה. הסדרה כוללת מערכות ישיבה מתקפלות הנפתחות לספסל או שולחן לפי הצורך. הן עושות שימוש במעקה המרפסת או בגדר החצר, כצלע תומכת. עוד בסדרה: מנגל הנתלה על המעקה, מתלים לבקבוקי בירה ומאפרות שאפשר לזרוק לתוכן סיגריה דלוקה ללא חשש משריפה.

מחיר: החל ב–350 שקל

להשיג: בהסוכה – בית ירוק בכפר אז"ר, טל': 03-5347239

לגדל ירקות על הקיר

צילום: יעל סתו

המטרה: להקים גם בשטח קטן גינת ירק ונוי

איך זה עובד: בכל מרפסת, קטנה ככל שתהיה, יש קיר ומעקה, אותם ניתן לנצל לשתילה ורטיקלית של צמחים. הפיתוח הישראלי של חברת אינביבו מציע כיסי שתילה המכילים שבעה־שמונה ליטרים אדמה המתאימים לגידול של צמחי נוי ותבלינים וירקות כמו עגבניות שרי, גזרים, עלים שונים, חצילים, פלפלים וצנוניות. המוצרים עשויים מ–PVC, חלקם ממוחזרים משלטי פרסומות.

מחיר: מ–55 שקל לכיסי מיני לצמחי נוי, ועד 179 שקל לכיס אוכף בעל ארבעה כיסים — שניים בכל צד; שלישיית כיסים לתלייה על הקיר: 149 שקל

להשיג: ב–invivo-design.com

מתי להשקות? תסתכלו בכדור

המטרה: לזהות מתי האדמה מתייבשת בעציץ.

איך זה עובד: Aqua Globe הוא כדור זכוכית שממלאים במים. באמצעות קריאת החמצן הנפלט מהאדמה, מזהה הכדור התייבשות של העציץ ומזרים אליו אוטומטית מים. הכדור מיוצר בעבודת יד בשיטה של ניפוח זכוכית.

מחיר: מארז של שלושה כדורים להשקיה אוטומטית במשך שבוע (לשלושה עציצים שונים) - 29 שקל

להשיג: ב–baligam.co.il

מנגל ללא עשן

צילום: Jim York

המטרה: לעשות על האש גם בשטח קטן.

איך זה עובד: גריל Q של המותג האמריקאי weber מותאם במיוחד למרפסות. הוא עשוי יציקת אלומיניום ומגיע עם טכנולוגיה ייחודית חוסכת אנרגיה (גז) ועשן, כך שהשכנים לא סובלים מעשן הבשר הנצלה והבשר שומר על עסיסיות. המוצר מגיע עם מגשי כלים ומשטחי עבודה מתקפלים. המוצר הקטן בסדרה - 1200Q - מגיע במידות 45X33 ס"מ ומאפשר להכין סטייקים בו זמנית.

מחיר: 1,250 שקל, ללא עגלה

להשיג: בסניפי weber ובאתר weber.co.il

אור ללא חשמל

צילום: נאווה קלי

המטרה: ניידות וחיסכון בחשמל.

איך זה עובד: מערכת התאורה הסולארית, דגם ניצן, עובדת על מצבר הנטען מאור השמש לאורך שעות היום, ומאפשר לספק תאורה לשלושה לילות. המכשיר אינו מצריך תשתית של חוטי חשמל וניתן להתקינו כיחידה עצמאית לשטח הרצוי. במוצר מותקן חיישן תנועה שמגביר את התאורה בעת זיהוי תזוזה, כך שהאנרגיה הסולארית שנצברה משמשת להארה אוטומטית רק במקרה הצורך.

מחיר: 600 שקל

להשיג: פשוט ירוק, טל': 1700-700-029

לקבל מייל מהעציץ

צילום: הדס גליקמן

המטרה: להיעזר בטכנולוגיה כדי ללמוד על צורכי הצמח.

איך זה עובד: החיישן מאפשר להתעדכן באפליקציה על צורכי הצמח ולקבל התראה במייל אם דרוש טיפול חירום. החיבור לאינטרנט נעשה באמצעות התקן המונח בעציץ או באדמה לצד הצמח. ההתקן לומד את התנהגות העציץ למשך שבועיים ויודע "לדבר" במקומו - הוא מדווח אם קר לו או שהוא צמא, וזאת בהתאם ללחות הקרקע, החשיפה לאור השמש, הטמפרטורה בסביבת השורשים ופרמטרים נוספים. גם לאחר הסרת ההתקן, האפליקציה ממשיכה את הליווי ויודעת להעריך אם העציץ זקוק לטיפול. ההתקן יכול לעבוד עם עד 27 צמחים במקביל.

מחיר: 730 שקל

להשיג: באגרולן - agrolan.co.il

בייביסיטר לצמחים

צילום: הדס גליקמן

המטרה: להשקות את הצמחים בהתאם לקצב התייבשות הקרקע.

איך זה עובד: "הבייביסיטר" הוא דקר קונוס הבנוי מחרס בחלקו התחתון ומוחדר לתוך האדמה בעציץ או באדנית. בצדו השני הבייביסיטר מחובר בצינורית למכל או לברז מים. התייבשות האדמה גורמת ליציאת מים דרך החרס לקרקע והעציץ מושקה אוטומטית. ניתן לווסת את גובה המים במכל ולשלוט בקצב ההשקיה.

מחיר: 20 שקל

להשיג: באגרולן - agrolan.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה