חשבונות החשמל, המים והארנונה מנופחים? אם רק תקראו אותם תצליחו לחסוך

40% מהצרכנים לא טורחים לבדוק את החשבונות התקופתיים שמגיעים לביתם, אלה שעושים זאת - מגלים טעויות ששוות מאות שקלים ■ כיצד תוכלו להימנע מחיובים מיותרים

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

החשבונות התקופתיים - חשמל, מים, ארנונה וגז - שמגיעים לכל בית, עמוסים בטעויות. אחרת, קשה להסביר את אלפי הפניות שמצטברות בארגוני הצרכנים מדי שנה, ובהן השגות לגבי תשלומים אלה. כמה מצער, אם כך, לגלות כי רק 40% מהצרכנים בישראל טורחים להתעמק בחשבונות שלהם, כפי שעולה ממדגם מייצג שערכה המועצה לצרכנות.

אלה שכבר טורחים ומתלוננים - מגלים לא פעם כי עשו זאת מאוחר מדי. כך למשל במקרה של אלונה, ששילמה תעריף גבוה בחשבון המים, מכיוון שלא עידכנה את מספר הנפשות בביתה; או מוטי, שהמשיך לשלם את חשבון הארנונה בעת שביתו היה בשיפוץ ולא ניתן היה להתגורר בו, אף שהיה זכאי לפטור. בשני המקרים ההחזר היה חלקי אם בכלל, והצרכנים הפסידו מאות שקלים. לרוע המזל, בשני המקרים כל המידע הדרוש הופיע בחשבונית החודשית - לו רק היו טורחים לקרוא מה שנכתב בה.

"צרכן עירני לא ייתן לדברים האלה לקרות", אומר עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות. "הוא מבין שכאשר הוא מזניח למשך חודשים רבים את הפגיעה, הוא יתקשה להוכיח את היקפה בדיעבד". לעתים, מצביע פלג, החשבונות התקופתיים מציגים דווקא טעות לטובת הצרכן, וכאן טמונה מלכודת גדולה אפילו יותר. כך, למשל, במקרה של דינה, שבוקר אחד קיבלה לביתה חשבונית על סכום גבוה במיוחד מחברת החשמל, לאחר שהחברה ביצעה קריאת מונה וגילתה כי לאורך שנה שלמה התבססה על הערכות חסר. וכך גם במקרה של אבי, שגילה באמצעות הודעת חוב מתאגיד המים כי בחמש השנים האחרונות הוא והשכן שלו משלמים את החשבונות זה של זה, כתוצאה מהצלבת מונים; בסופו של דבר, השכן זוכה - ואבי נדרש לשלם אלפי שקלים.

אהוד פלג, המועצה לצרכנותצילום: תומר אפלבאום

גם דינה וגם אבי התקשו להבין כיצד נערך החישוב, ואף הלינו שאילו רק היו יודעים את המחיר האמיתי במועד, אולי היו מצליחים לשנות את הרגלי הצריכה שלהם. שניהם נאלצו לשלם סכומים גבוהים - אך התערבותם של ארגוני הצרכנים הצליחה להפחית מעט את החוב ולארגן להם הסדר פרישה לתשלומים.

במועצה לצרכנות סבורים כי חינוך לקריאת חשבונות ותשומת לב מינימלית הם כל מה שנדרש כדי לפתור מבעוד מועד מקרים מהסוג הזה. לפני כמה שנים פורסמו באתר המועצה מדריכים יעילים והמלצות עבור כל החשבונות התקופתיים - המרכזיים שבהם מוצגים בכתבה זו.

רונן רגב כביר, אמון הציבורצילום: אריק סולטן

רונן רגב־כביר, המשנה למנכ"לית ארגון אמון הציבור, מצביע על כמה בעיות ייחודיות שנוגעות לחשבונות התקופתיים של השירותים החיוניים: "לא רק שמדובר בחיובים שאין לנו יכולת ממשית לחלוק עליהם, אלא שבשירות חיוני כל כך כמו מים, חשמל וגז, הצרכנים מפחדים להתעמת מחשש שינותקו", הוא אומר. "פעמים רבות מדובר בדרישה מיידית לתשלום, המוסיפה לחץ וחרדה. כשלתוך המשוואה הזו אנחנו מוסיפים את העובדה שמרבית החברות בתחום פועלות בשוק כמעט ללא תחרות, אין לחברות תמריץ לתת שירות איכותי ונגיש - וכך נותר הצרכן מתוסכל ואבוד. יש צורך לטפל בנושא ולהביא לצמצום פערי הכוח והידע בין הצדדים - בעיקר במקרים שבהם מדובר בחיוב חריג רטרואקטיבי כמו שתואר, שבו יכולתו של הצרכן להגן על עצמו קטנה מאוד".

למה חשוב לשים לב בחשבונות התקופתיים? סיפוריהם האישיים של צרכנים שפנו לארגוני הצרכנים מספקים כמה מסקנות והמלצות, שיכולות לעזור לכם להימנע מחיובים מיותרים.

מים

אלונה שילמה באופן קבוע על חריגות בצריכת המים, ודיווחה על הטעות מאוחר מדי

במשך כל 2014 שילמה אלונה את חשבון המים באופן סדיר. רק בדצמבר הבחינה כי בשורת "מספר הנפשות" המופיעה בחשבונית נרשמה הספרה 2, כשלמעשה בביתה מתגוררות חמש נפשות. לפי החוק, הקצבת המים עבור אדם אחד או שניים זהה, אבל כל אדם נוסף מעל לשני אנשים מקנה עוד 3.5 מ"ק בעלות הבסיסית, השווים ערך לכ-20 שקל הנחה בחשבון.

אלונה זוכרת שדיווחה בעבר על כמות הנפשות בביתה, אך לא ידעה כי היא נדרשת לדווח מחדש אחת לשלוש שנים - אחרת, מספר הנפשות חוזר לברירת המחדל, שתי נפשות. כשביקשה מחברת המים לקבל החזר רטרואקטיבי לכל השנה בעבור שתי הנפשות הנוספות שעליהן שילמה מחיר גבוה, נמסר לה כי ניתן לקבל החזר כזה רק על שתי תקופות אחרונות של החשבון - ארבעה חודשים לכל היותר. אם אלונה היתה מגלה את הטעות בזמן, היא היתה חוסכת כמה מאות שקלים.

מסקנה: עקבו אחר מספר הנפשות בחשבון המים ועדכנו אותו אחת לשלוש שנים. כך תימנעו מחיובים מיותרים של עשרות שקלים בחודש.

עוד כמה דברים 
על חשבון המים:

1. כשהחיוב מופרז ונמצאה נזילת מים - בקשו מהשרברב אישור על תיקון הנזילה, ועדכנו את תאגיד המים. כך הצריכה העודפת תחויב בתעריף הבסיסי, ולא הגבוה.

2. כשהחיוב מופרז, אך לא נמצאה נזילה, יש לפנות לתאגיד המים - הבדיקה והחלפת מד המים היא באחריות התאגיד, ואסור לו לדרוש תשלום על כך. אם תימצא בעיה במד המים, אסור לחייב על הצריכה העודפת.

3. לאחר החלפת מד המים הצריכה עשויה לעלות - לרוב המשמעות היא שהשעון הקודם הראה תת־צריכה.

4. בתחום המים בולטת תופעה של הצלבת מונים - בידקו לפחות פעם אחת התאמה בין מספר המונה שלכם למספר בחשבונית, כדי שלא תשלמו את החשבון של השכן.

ארנונה

אתי לא וידאה כי היא מקבלת הנחה בגיל הפנסיה, ומוטי לא ידע שהוא פטור מארנונה בתקופת שיפוץ

מחאה נגד מחירי הארנונהצילום: מוטי מילרוד

אתי הגיעה לפני כשנה וחצי לגיל הפנסיה. רק לאחר כשנה גילתה שהיא זכאית להנחה בתשלום הארנונה. כשהיא פנתה לעירייה לברר מדוע לא קיבלה את ההנחה, הובהר לה שהיתה צריכה לספק אישורים מהביטוח הלאומי, אף שהאישור מהביטוח הלאומי הועבר לעירייה באופן אוטומטי. כשהיא התעקשה לקבל החזר עבור כל החודשים, היא נענתה כי ניתן להשיב לה רק עד שישה חודשים רטרואקטיבית.

הפספוס של מוטי אפילו גדול יותר. ב-2011 הוא רכש דירה, ובעת שיפוצה המשיך לגור בדירה שכורה. לאורך התקופה כולה הוא שילם שני תשלומי ארנונה. לו היה מתאמץ וקורא את הפרטים בחשבון הארנונה שקיבל, היה מבחין בשורת ההסבר המופיעה בחלקו האחורי, שלא צריך לשלם ארנונה על נכס בשיפוץ, בתנאי שלא ניתן להתגורר בנכס. כשהוא כבר גילה את המידע החשוב הזה, זמן רב לאחר השיפוץ, החוק כבר לא עמד לצדו. העירייה טענה שנדרשה בדיקה לפני ארבע שנים בדירה הריקה, ואת הסכום ששולם לא ניתן להשיב.

מסקנה: בידקו אם אתם זכאים להנחה או לפטור. אם כן, פנו מיד לרשות המקומית. הפטור מוענק החל ממועד הבקשה, ועיכוב משמעו הפסד כספי.

עוד כמה דברים 
על חשבון הארנונה:

1. גם נכס ריק זכאי להנחה - פטור מארנונה חל רק כשלא ניתן להתגורר בנכס, אך נכס שהוא ריק לחלוטין מחפץ ומאדם זכאי למתן הנחה לנכס ריק לתקופה שאינה עולה על שישה חודשים, פעם אחת בלבד, כל עוד לא שונתה הבעלות עליו.

2. כשאתם עוזבים דירה שכורה, דווחו על כך בכתב לעירייה - אם אין שיתוף פעולה מצד הדיירים המחליפים, העבירו את הרישום על שם בעלי הדירה. בעוד כמה שנים, תתקשו להוכיח חשבונות תמוהים שעלולים לצוץ בשל אי־תשלום של הדיירים הבאים אחריכם.

חשמל

דינה לא העבירה קריאות מונה לחברת החשמל - ובתום שנה קיבלה חוב בסך 10,000 שקל

דינה הקפידה לשלם את חשבונות החשמל במלואם ובמועדם, עד שקיבלה להפתעתה הודעה על חוב עצום בסך 10,000 שקל. הסיבה: במשך שנה ביצעה החברה חיוב על פי הערכות בלבד, וקריאה עדכנית של המונה העלתה כי עד כה חויבו דינה ומשפחה בגביית חסר.

עובד חברת החשמל צילום: ניר כפרי

בחברת החשמל טענו כי לקורא המונים שלהם לא היתה גישה למונה לצורך קריאתו, בשל שער נעול בבית המשפחה. דינה מצדה מתקשה להסכים עם הגזירה: "גם אם מדובר בצריכה אמיתית של משפחתי, הרי שאילו הייתי רואה שחשבונות החשמל שלי גבוהים כל כך, הייתי פועלת לצמצם אותם. ההודעה נפלה כרעם ביום בהיר, זה סכום עצום".

על פניו, חברת החשמל פעלה לפי חוק, המאפשר לה במקרים של מונה שאינו נגיש לבצע קריאת מונה אחת בשנה. הכוונה למקרים כמו כלב בחצר, שער נעול או מונה המוצב בתוך בית הלקוח. מנגד, מדובר בסכום גבוה המוטל על הצרכן בבת אחת וללא כל הכנה. ואולם, לעמדת פלג מהמועצה לצרכנות, "יש לצרכן הזכות שלא להיות מופתע על ידי בית העסק על ידי חיובים החורגים באופן בולט לעומת החשבונות הקודמים, ובוודאי כשהדברים לא קורים באשמתו. לכן, יש לו זכות גם לבקש מהחברה, בשם ההגינות, לפרוש לו את החוב לתשלומים או לאפשר לו להתכונן אליו באמצעות דחייתו".

לו דינה היתה קוראת את החשבונות שנשלחו אליה, היא היתה מבחינה כי בעמודת סוג הקריאה רשומה באופן קבוע המלה "הערכה", ומממשת את זכותה לקריאה מדויקת על ידי העברת קריאת המונה לחברת החשמל, במשיבון אוטומטי או באתר האינטרנט.

מסקנה: ודאו כי מונה החשמל שלכם במקום נגיש. אם החיוב שלכם מבוסס על הערכת צריכה, התקשרו או כנסו לאתר חברת החשמל עוד בטרם תשלום החשבון, ודווחו על נתוני הצריכה האמיתיים.

עוד כמה דברים
 על חשבון החשמל:

1. לחברת החשמל מותר לבצע הערכה, גם ללא סיבה מיוחדת, אחת לשני חשבונות ועד פעמיים בשנה - הדבר קרוי "דילוג ייזום" והוא מופיע בעמודת סוג הקריאה בחשבונית. במקרה כזה, על החברה לפצות את הצרכן בכסף, בגין אי קריאת מונה.

2. במקרה של החלפת שעון תקול, היכונו להערכה מחודשת של החשבון - פעמים רבות חברת החשמל שולחת הודעות חוב לאחר החלפת שעון תקול, שהציג לכאורה צריכת חסר. דעו כי במקרה זה הגבייה הרטרואקטיבית מוגבלת לשנתיים מיום גילוי הטעות.

גז

הדיירים העבירו את פיקדון הגז ביניהם לאורך שנים, עד שמישהו התעורר

כשרון ובת זוגו הגיעו לדירה שכורה בתל אביב, הם העבירו על שמם את חשבון הגז בהתאם לקריאה האחרונה של המונה. להפתעתם, הם התבקשו על ידי הדיירים היוצאים לשלם גם עבור דמי הפיקדון של בלוני הגז. הוסבר להם כי מדובר בהסדר קבוע בין הדיירים הנכנסים ליוצאים, שבמסגרתו מעבירים ביניהם את סכום הפיקדון, וכי הסכום יושב אליהם עם כניסת הדיירים הבאים אחריהם.

החלפת בלון גזצילום: קמחי מוטי

רון ובת זוגו הופתעו מההסדר, אך הסכימו בלית ברירה. בחשבון הגז הראשון הם הבחינו כי רשומים שני שמות - ומלבד שמו של רון נרשם שם שאינם מכירים. בירורים שביצעו מול חברת הגז ובעל הדירה העלו כי מדובר בשוכרים היסטוריים, שכלל אינם קשורים לנכס. שוכרים אלה, מתברר, הם שהתחברו במקור לחברת הגז ושילמו את הפיקדון — ולכן, חברת הגז טועה לחשוב כי הם בעלי הנכס כבר שנים. זהו מצב בעייתי, שאינו טוב לאף צד בעניין. בעלי החוזה מסוגלים לנתק את אספקת הגז מהדירה כרצונם - ומנגד, גם עשויים לשאת באחריות, בבוא היום, על חובות לחברה.

תהליך העברת הבעלות על החוזה מהשוכרים ההיסטוריים לבעל הדירה כרוך במילוי טפסים ותשלום חד־פעמי של כמה עשרות שקלים — אך מעתה והלאה עדכון השוכרים בנכס מתבצע בשיחת טלפון קצרה, וההסדר המיותר על דמי הפיקדון הגיע אל סיומו.

מסקנה: שימו לב שבחשבונות הגז והמים מבחינים בין המחזיק בנכס לבין השוכר. אם המידע לא מופיע בחשבונית, ודאו זאת מול נותן השירות כדי להימנע מחיובים לא צפויים.

עוד כמה דברים 
על חשבון הגז:

1. מחירי הגז משתנים לעתים תכופות. במרבית החשבונות יופיע המחיר הממוצע למ"ק. השוו את המחיר ואת עלייתו למה שכתוב בחוזה שלכם, שכן פעמים רבות החברות אינן פועלות בהתאם להבטחות.

2. מחירי הגז אינם בפיקוח. כל חברה רשאית לתמחר את מחיר הגז בהתאם לחישוביה, אך ניתן ורצוי להשוות מחירים ואף לדרוש הנחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט