בדיקת TheMarker |

באיזו קופת חולים הכי משתלם לקנות משקפיים או להסיר אותם?

בשנים האחרונות מציעות קופות החולים מימון של רכישת משקפי ראייה או ניתוחים להסרת משקפיים, כחלק מזכויות ביטוחי השב"ן - למבוגרים ולילדים כאחד ■ מה מציעה כל קופה, והאם כדאי לעבור לרובד הביטוחי העליון? ■ כתבה שלישית בסדרה

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

תקופת הילדות קריטית לבריאות העיניים. כשילד הנזקק למשקפי ראייה אינו מאובחן כראוי, או אינו מקפיד להרכיב משקפיים - ייתכן כי ראייתו לא תתפתח באופן תקין באחת או בשתי העיניים, וייגרם לו נזק לכל חייו. נוכח ההסכמה בעניין בקרב רופאי העיניים והאופטומטריסטים, מפתיע כי סעיף חשוב כל כך כמו מימון משקפיים אינו נכלל בסל הבריאות.

לאור המחסור בסל, קופות החולים משלבות בשנים האחרונות רכישת משקפי ראייה לילדים כחלק משירותי הבריאות המשלימים שלהן (שב"ן).כמה מהקופות, כמו מכבי ולאומית, עושות זאת באופן גורף לכלל מבוטחי השב"ן; אחרות, כמו כללית ומאוחדת, מעניקות את ההטבה רק לילדים "המיוחסים" שלהן - המנויים ברבדים העליונים והיקרים יותר.

בשל העובדה שמדובר בהטבה חדשה יחסית, המוצעת בקופות השונות פחות מארבע שנים, מבוטחים רבים עדיין אינם מכירים אותה. ואולם נתונים שמציגות הקופות לגבי היקף המימושים של סעיף זה בקרב ילדים, מראים כי הדרישה קיימת ונמצאת בגידול מתמיד.

צילום: ניר שמול

בכללית, המעניקה משקפיים לילדים ברובד העליון "כללית פלטינום", נרכשו ב–2014 30 אלף זוגות משקפיים - עלייה של כ–60% בהשוואה ל–2012. בקופת חולים מכבי, המחילה את ההטבה על כלל ילדי השב"ן, היקף המימושים מרשים עוד יותר, והגיע ל–52.5 אלף זוגות משקפיים ב–2014. זאת, נוסף על כ–5,500 ילדים בעלי אבחנות מיוחדות (כמו צילינדר או ניוון קרנית), שמימשו את ההטבה המורחבת המוענקת בקופה זו.

אך המספר המרשים ביותר הוא אולי זה שמציגה קופת חולים לאומית, המבטחת רק עשירית מאוכלוסיית הילדים בישראל: ב–2014 סיבסדה הקופה רכישת משקפיים של 13 אלף מהילדים המבוטחים אצלה - כ–40% מהמספר שמציגה כללית, המבטחת מחצית מילדי ישראל. כלומר, הביקוש קיים וכשההטבה קיימת וגורפת, המבוטחים מעוניינים לנצלה.

בדיקה שביצענו בשבוע האחרון לגבי הזכויות של מבוטחי השב"ן (מבוגרים וילדים) בסעיף האופטיקה בקופות החולים - הכולל משקפי ראייה וניתוחי לייזר להסרת משקפיים - מצאה כי קופות החולים מכבי ואחריה לאומית הן המשתלמות ביותר. ניתן לומר כי נמצאה הלימה מלאה בין החשיבות שמייחסות הקופות לסעיף האופטיקה, המתבטאת בסבסוד משקפי ראייה בגיל צעיר כבר ברובד התחתון, לבין עומק הסיוע שהן מעניקות למבוטחיהן.

מכבי מובילה בהטבות לקניית משקפיים

ככלל, קופות החולים מעניקות את ההטבה לרכישת משקפיים באמצעות כ–80 חנויות פרטיות הפזורות ברחבי המדינה ונמצאות אתן בהסדר. יוצאת דופן היא מאוחדת, שמניין החנויות שלה מבוסס על רשתות מוכרות, כמו אופטיקנה, סופר־פארם ואופטיקה הלפרין - מה שמעלה מעט את רמת הפרישה שלה ל–100 חנויות.

היקף ההשתתפות ברכישת משקפיים לילדים נע בין 600 ל–630 שקל. בכללית ובמכבי מדובר בסכום נקי, שאינו מותנה בהוצאה נוספת מצד הלקוח, ואילו בלאומית ובמאוחדת נדרשת השתתפות עצמית של 20 ו–70 שקל בהתאמה. בלאומית היקף הסבסוד גודל ב–100 שקל במקרה של ילדים עם צילינדר גבוה, מעל 2.

במכבי מוצעת הרחבה מעמיקה עוד יותר עבור ילדים בעלי אבחנות מיוחדות, שמכורח הנסיבות נדרשים למשקפיים יקרים יותר - כמו צילינדר, ניוון קרנית (קרטוקונוס) או רוחק ראייה ממספר 5 ומעלה לילד מתחת לגיל עשר. במקרים אלה, מכבי משתתפת ב–83% מההוצאה ועד לתקרה של 1,995 שקל עבור עדשות פלסטיק או מגע. כל ההטבות אינן ניתנות לצבירה ומתחדשות אחת לשנה.

הסיוע ברכישת משקפיים למבוגרים פחות שכיח בקופות. כללית, הקופה הגדולה ביותר (52% מאוכלוסיית המבוטחים מעל גיל 15) משכה לחלוטין את ידיה מסעיף זה. מאוחדת מייחדת אותו למבוטחים בני 70 ומעלה (פחות מ–7% ממבוטחי הקופה). גם כאן קופות החולים מכבי ולאומית מציגות הטבות משמעותיות יותר (ראו טבלה).

פערים של אלפי שקלים בין הקופות

שירות נוסף ששולב בשנה האחרונה בביטוחים המשלימים הוא השתתפות בניתוחים קוסמטיים להסרת משקפיים בלייזר. השירות קיים בביטוחי השב"ן של לאומית ושל מאוחדת וברובד העליון של מכבי (מכבי שלי). גם כאן מורגש חסרונה של הקופה הגדולה בישראל.

אף שנהוג להצביע על הפופולריות הגוברת של ניתוחים אלה, ההערכה שקיבלנו מהמכונים המובילים לניתוחי הסרת משקפיים היא כי מדי שנה מתבצעים בישראל כ–20 אלף ניתוחים קוסמטיים לתיקון הראייה. הנתון מפתיע, משום שמדובר בהערכה יציבה שחוזרת על עצמה בפרסומים שונים כמעט עשור. אם ההערכות בשנים קודמות לא היו מופרזות, הרי שהמשמעות היא שבעוד הטכנולוגיה והכשרת הרופאים המנתחים מתקדמים באופן תדיר, מספר המנותחים אינו גדל.

לא זאת בלבד, אלא שספירת הניתוחים מתבצעת לפי מספר עיניים - ולכן מדובר במספר מנותחים מתון בהרבה - לפי הערכות, כ–11 אלף בשנה. בהנחה שניתוח בודד (עין אחת) נאמד בכ–4,000 שקל, מדובר בשוק שהכנסותיו הן כ–80 מיליון שקל בשנה, במונחי מחירים לצרכן, ללא מע"מ. לשם השוואה, ההכנסות ממכירת משקפי ראייה (ללא שמש), עדשות מגע ותמיסות - גבוהות מ–1.3 מיליארד שקל. בענף אף מדווחים על מחירים יציבים יחסית של הניתוחים.

הסטגנציה בענף עשויה להצביע על החששות של מרכיבי המשקפיים לעבור את הניתוח. למרות זאת, לדברי שמואל וקס, מנכ"ל אסותא אופטיק, "ניתוח להסרת משקפיים בלייזר קיים בישראל כבר 25 שנה. אם משווים את זה לפרוצדורות רפואיות שכיחות, מדובר בניתוח ותיק מאוד - לפחות כמו צנתור וכמו טיפולי הפריה לנשים".

דיווחים שקיבלנו מקופות החולים על היקף המימושים של הניתוחים במסגרת השב"ן, מאפשרים פילוח מסוים של העדפות הצרכנים, לפי המכונים השונים. לפי דיווחים אלה, מכון עיניים חולש על כ–44% מכמות הניתוחים המסובסדת על ידי הקופות, אסותא אופטיק מבצעת 27% מהניתוחים, רשת קר (CARE) מבצעת 18.5% מהניתוחים, והדסה מדיקל - 10%. רק 0.5% מהניתוחים מבוצעים במכונים אחרים.

בהתאם לדיווחים האלה, ייצרנו בסיס השוואה בין הקופות הנסמך על הצעות מחיר שקיבלנו ממכון עיניים ומאסותא אופטיק. ההשוואה העלתה כמה מסקנות: ראשית, כלל הניתוחים - גם בהיעדר סבסוד - נמצאו זולים יותר באסותא אופטיק. שנית, המחירים הטובים ביותר מוענקים למבוטחי לאומית זהב ומכבי שלי.

הפערים שמצאנו גבוהים במיוחד. למשל, הניתוח השכיח ביותר שדווח לקופות (50% מהניתוחים) הוא לאסיק עם תוספת וייבפרונט. מבוטחי כללית ישלמו למכון עיניים את המחיר המלא - 11,700 שקל, בעוד מבוטחי לאומית ישלמו 3,700 שקל פחות (8,000 שקל), והמבוטחים של מכבי שלי ישלמו 300 שקל פחות (7,700 שקל) ואם יפנו לאסותא אופטיק יוציאו 5,600 שקל בלבד.

משתלם לעבור לרובד העליון לפני הניתוח

העלויות הגבוהות של הניתוחים, והפערים הגבוהים במיוחד בין מבוטחי הקופות השונות, עשויים להוות תמריץ למי שכבר שוקל מעבר בין הקופות - אך בוודאי למי שמתכוון לבצע את הניתוח ונמצא ברובד הביטוחי התחתון בקופות, שכן מעבר בין שני רבדים באותה קופה אינו כרוך בכל התאמה או שינוי מצד המבוטח.

בבדיקה שביצענו חישבנו את הפערים בעלויות הניתוחים השונים ביחס לפרמיה השנתית הממוצעת ותקופת ההמתנה הנדרשת לצורך הזכאות למימוש ההטבה. הבדיקה העלתה כי במאוחדת אין הרבה משמעות למעבר בין הרבדים, שכן החיסכון בניתוח דרך הרובד העליון "שיא" לעומת הרובד התחתון "עדיף" נע בין 0 ל–500 שקל, בעוד ההפרש בפרמיה השנתית (שנדגמה לטווח הגילאים 20–40 שנה) הוא 364 שקל.

במכבי, המעבר לרובד העליון משתלם הרבה יותר, אם כי מצריך מעט סבלנות: החיסכון בניתוח דרך "מכבי שלי" נע בין 3,100 ל–4,800 שקל. הפער בפרמיה השנתית, לאחר תוספת של חצי שנת המתנה לזכויות בניתוח להסרת משקפיים, הוא כ–790 שקל.

המעבר משתלם גם בלאומית: מיעוט הלקוחות (3.5%) המבוטחים בתוכנית "לאומית כסף" יידרשו להוסיף 400 שקל בממוצע בשנה כדי ליהנות מהוזלה של 1,400 שקל במעמד הניתוח, הניתנת מיד עם המעבר וללא תקופת המתנה. עם זאת, נדמה כי מדובר בפלח אוכלוסייה שאינו בהכרח קהל היעד של ניתוחי הלייזר היקרים ממילא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט