הצרכנים התלוננו יותר ב-2014 - והשיבו כ-6 מיליון שקל

ענף התקשורת עדיין מוביל בכמות התלונות, אף שהיקף התלונות על חברות הסלולר ממשיך לצנוח ■ ביקורת על חברות הסלולר בפרשת איקיוטק

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

המועצה לצרכנות פירסמה היום את דו"ח התלונות השנתי של 2014. על פי הדו"ח, ב–2014 התקבלו במועצה 41,046 פניות - גידול של 2% לעומת שנה שעברה. מרבית התלונות למועצה מגיעות עדיין מענף התקשורת (22%), כאשר שיאני התלונות הם שירותי הסלולר. זאת, אף שהיקף התלונות בתחום הסלולר צונח בחדות כבר שנתיים ברציפות, וב–2014 ירד ב–25%.

-

התחום השני בהיקף התלונות הוא תחום שירותי התוכן, שהיה אחראי על 17% מכלל התלונות שהגיעו למועצה לצרכנות - זינוק של 168% לעומת 2013, שמיוחס בעיקר לפרשת איקיוטק. בפרשה זו קיבלו אלפי ישראלים דרישות תשלום מעורכי דין בסכומים של אלפי שקלים, בגין שירותי תוכן ומידע שנרכשו מאיקיוטק, כביכול, לפני שנים באמצעות האינטרנט ורשתות הסלולר. המועצה מציינת בדו"ח כי הגישה תביעה ייצוגית נגד החברות המשתייכות לקבוצת איקיוטק בשם צרכנים, שבהם קטינים, שאין בידי איקיוטק הוכחה כדין לקיומה של עסקה או כי נתנו הסכמה מפורשת ומודעת לעסקה ולתנאיה.

המועצה מתחה ביקורת חריפה על תפקידן של חברות הסלולר בפרשה. לטענת המועצה, התנהלותן איפשרה את התופעה: "כבר ב–2007, לאור ריבוי תלונות מצד לקוחות שחיובו בחשבונות הסלולר בגין שירותי תוכן ללא הסכמתם, נשלחה על ידי משרד התקשורת הבהרה לחברות, שבמסגרתה הודגש בפניהן כי על פי רישיונן עליהן לקבל את אישורו המפורש של המנוי לאספקת כל שירות בטרם הוא מסופק, וכי לצורך זה על חברות הסלולר לספק למנוי מידע מלא בדבר מהות השירות, תנאיו והגורם המספק אותו", כותבים במועצה.

בתביעה, שהוגשה גם נגד חברות הסלולר, נטען כי לו היו החברות פועלות בהתאם לרישיון והנחיות משרד התקשורת, מספקות את המידע ומוודאות בעצמן את הסכמת הלקוח לקבלת השירות ותנאיו - התופעה היתה נמנעת.

60% הצלחה

הדו"ח גם חושף גם את שיעור ההצלחה של המועצה בטיפול בתלונות צרכנים - 80% מהתלונות שנסגרו ב–2014 נמצאו מוצדקות, ובכ–60% מהתלונות שהתבררו כמוצדקות, טיפול המועצה הסתיים בהצלחה ולטובת הצרכן.

לפי דיווחי המועצה, היא סייעה להחזיר לציבור הצרכנים שפנה אליה 5.7 מיליון שקל ב–2014 - עלייה של 11% לעומת 2013. סכום זה מצטרף לסכום של יותר מ–1.5 מיליון שקל שהמועצה החזירה לצרכנים באמצעות ניסוח כתבי תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בשנה שעברה. בקבוצת המתלוננים ייצוג שווה לגברים ונשים מכל רמות ההשכלה, אך בעיקר מעל גיל 30 ומהמגזר החילוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו